HOT NEWSΑΠΟΨΕΙΣΤΡΥΦΩΝΑΣ

Κύπελλο Ελλάδος: ΑΕΚ και Ολυμπιακός θα διεκδικήσουν τον τίτλο

181προβολές

ΆΕΚ και Ολυμπιακός είναι οι δύο ομάδες που πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς απέκλεισαν Άρη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα στους ημιτελικούς

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 2 – 2 κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2 – 1 του πρώτου παιχνιδιού εξασφάλισε την είσοδό της στον τελικό, ενώ ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» του ΠΑΟΚ με 2 – 0 ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Καλύτερη η ΑΕΚ, παραλίγο να το «πληρώσει»

Η «ένωση» ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να καθαρίσει από την αρχή την υπόθεση πρόκριση. Αντίθετα ο Άρης δεν «απείλησε» ιδιαίτερα την εστία του Μπάρκα, κατάφερε όμως να προηγηθεί με τον Μαντσίνι στο 57’ παίρνοντας σκορ πρόκρισης. Τα πράγματα φάνηκε να «καθαρίζουν» για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, όταν ο Ντιγκινί έκανε το 2 – 0, τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Με τον Λιβάγια οδηγό

Εκεί «μίλησε» η ποιότητα του Μάρκο Λιβάγια. Στο 95ο λεπτό σκόραρε για την ΑΕΚ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Ο Άρης φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις με την «ένωση», να αυξάνει την πίεση της, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει, με ποιον άλλον, με τον Λιβάγια. Ο Κροάτης πλάσαρε τον Κουέστα κάνοντας το 2 – 2, τελειώνοντας ουσιαστικά τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έψαχναν δύο γκολ.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε μια δίκαιη πρόκριση καθώς ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και στα δύο παιχνίδια και θα βρεθεί για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό της διοργάνωσης.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, απείλησε αρκετά ο ΠΑΟΚ

Στον άλλον ημιτελικό, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2 – 0 τον ΠΑΟΚ, ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα (είχε κερδίσει ο ΠΑΟΚ 3 – 2) και θα βρεθεί στον τελικό έπειτα τέσσερα χρόνια.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν φουριόζοι από την αρχή. Φάνηκαν μάλιστα λίγο μπερδεμένοι, καθώς παρατάχθηκαν χωρίς τον Βαλμπουενά (τραυματίας) και τον Φορτούνη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον «δικέφαλο του Βορρά» να απειλήσει την εστία του Σα. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς, με τον Φορτούνη να μπαίνει στη θέση του Μπουχαλάκη πριν καν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν στο 65ο λεπτό του αγώνα να «ανοίξουν» το σκορ με κεφαλιά του Μασούρα, ύστερα από σέντρα του Καμαρά.  Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στη συνέχεια να βρει το δρόμο προς την εστία του Σα και κατάφερε να φτάσει μία «ανάσα» από την ισοφάριση, όταν ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Βαρέλα.

Καμαρά και ο Ολυμπιακός στον τελικό

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα γκολ, το οποίο για τον μεν Ολυμπιακό θα «κλείδωνε» την πρόκριση, ενώ για τον μεν ΠΑΟΚ θα τον έφερνε εκείνο σε τροχιά τελικού. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος, καθώς ο Φορτούνης έδωσε την μπάλα στον Καμαρά κι εκείνος με ωραία ατομική προσπάθεια πλάσαρε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 2 – 0.

Ο Ολυμπιακός ήταν για ακόμη ένα ματς καλύτερος από τον ΠΑΟΚ. Σίγουρα δεν έπιασε την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών, παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Στο πρώτο παιχνίδι πλήρωσε κάποια ατομικά λάθη και ίσως και την απειρία του Τζολάκη, στο δεύτερο κέρδισε καθαρά τον αντίπαλό του παίρνοντας δίκαια την πρόκριση στον τελικό.