HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Ανέτοιμος απέναντι στην εξαιρετικά «διαβασμένη» Μπάγερν

152προβολές

Άσχημη βραδιά για τον Ολυμπιακό (3-2) στο Μόναχο, καθώς ηττήθηκε δίκαια από την Μπάγερν (4-1) με σκορ 74-68 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, μια ήττα που συνοδεύτηκε με κάκιστη εμφάνιση.

Η εικόνα των δύο ομάδων στο σύνολο της αναμέτρησης ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Μπάγερν, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι το ματς κρίθηκε με μικρή διαφορά.

Οι Γερμανοί γενικά εμφανίστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι, σκληρότεροι και   με περισσότερη ενέργεια για τις ανάγκες της αναμέτρησης έναντι των αντιπάλων τους.

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε την Μπάγερν να πατάει καλύτερα πάνω στο παρκέ με καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά το βασικότερο απ’ όλα μεγάλη πίεση στην άμυνα και ειδικά όταν ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να οργανώσει την επίθεσή του.  Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνά τους τόσο στην ρακέτα όσο και στην περιφέρεια, κερδίζοντας τις περισσότερες φάσεις καθώς πήγαιναν δυνατά σε κάθε άμυνα, γεγονός που δυσκόλευε τους φιλοξενούμενους να βρουν ρυθμό επιθετικά αλλά και εκτέλεση υπό καλές προϋποθέσεις. Επιπλέον, τα σουτ από την περιφέρεια δεν έμπαιναν (1/4) για λογαριασμό του Ολυμπιακού ενώ την ίδια ώρα η Μπάγερν μέσω της γρήγορης –  καλής κυκλοφορίας της μπάλας και τα κλεψίματα,  έβρισκε με μεγαλύτερη ευκολία και συχνότητα λύσεις στην δική της επίθεση. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 6 λάθη στην πρώτη περίοδο ενώ πραγματοποίησε μόλις 2 φάουλ σε ολόκληρο το δεκάλεπτο! Δείγμα χαλαρότητας και έλλειψης συγκέντρωσης. Η Μπάγερν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της έδινε η χαλαρότητα στην άμυνα και οι απροσεξίες του Ολυμπιακού, «κλείνοντας» στην περίοδο προηγούμενη στο +4 (22-18). Η διαφορά στο σκορ μπορεί να μην ήταν μεγάλη, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού ενώ έπαιρναν αρκετά πράγματα από πολλούς παίκτες σε άμυνα – επίθεση «χτίζοντας» αργά και σταθερά διαφορές υπέρ τους, με τους φιλοξενούμενους να προβληματίζουν γενικά με την εικόνα τους και στις δύο άκρες του παρκέ.

Η β’ περίοδος δεν είχε μεγάλη διαφορά από την πρώτη, καθώς η Μπάγερν συνέχιζε να βγάζει περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, να εμποδίζει την τροφοδοσία των ψηλών του ελληνικού συλλόγου και με υπομονή αλλά ταυτόχρονα και καλή κυκλοφορία της μπάλας να βρίσκει σκορ στην επίθεση είτε από την περιφέρεια είτε στην ρακέτα. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βγάζει προβλήματα σε άμυνα – επίθεση, βρήκε με δυσκολία 3 τρίποντα σε 7 προσπάθειες στην περίοδο ενώ επιχείρησε μόλις 5 σουτ δύο πόντων (1/4 δίποντα β’ περιόδου), εξακολουθούσε να κάνει λάθη 4 (συνολικά 10 στο ημίχρονο!), να χάνει ριμπάουντ αλλά και να χρησιμοποιεί εκ νέου λάθος τα φάουλ του. Ο Μάρτιν χρεώθηκε γρήγορα το δεύτερο προσωπικό του φάουλ και αποσύρθηκε για να προφυλαχτεί αφήνοντας μεγάλο κενό στην ρακέτα. Η Μπάγερν έχοντας φτιάξει ψυχολογία αλλά και τον ρυθμό υπέρ της κατάφερε από το 9:13 μέχρι το 7:58 να τρέξει ένα σερί 7-0 για να πάρει αέρα  8 πόντων (29-21) και να κρατήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης στα χέρια της απαγορεύοντας στον αντίπαλό της να βγάλει αντίδραση. Με ορισμένα μεγάλα σουτ και καλές αντιδράσεις στην άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει ένα δικό του σερί 12-4 μείωσε σε 33-32 (3:48), όμως ξανά η Μπάγερν με αρκετή υπομονή, καθαρό μυαλό και καλή κυκλοφορία έβρισκε λύσεις για να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια 39-34.

Η επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό με περισσότερη διάθεση να πιέσει στην άμυνα αλλά εξίσου απρόσεκτο, αφού βρέθηκε να έχει συμπληρώσει τα 5 ομαδικά φάουλ, όταν το ρολόϊ έδειχνε 7:16 και το σκορ 43-42 και σε σημείο που εμφάνιζε να είναι ελαφρώς καλύτερος. Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός και στην πορεία του ματς έβγαλαν ξανά μαχητικότητα και σκληράδα στην άμυνα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και εμπόδισαν τον Ολυμπιακό στην δημιουργία επιθέσεων περιορίζοντας το παιχνίδι του κυρίως σε ατομικές προσπάθειες και τρίποντα, τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις ήταν υπό κακές προϋποθέσεις. Τα σουτ από την περιφέρεια (2/7 τριπ στην γ’ περίοδο) συνέχιζαν να μην μπαίνουν και η Μπάγερν με υπομονή, καθαρό μυαλό στο διάβασμα των φάσεων και χάρη στους Ρέινολντς – Λούσιτς – Ντέντοβιτς – Μπόλντγουϊν που εξακολουθούσαν να κάνουν «ζημιές» συντηρούσαν το προβάδισμα υπέρ των Γερμανών 61-53 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στην γ’ περίοδο η Μπάγερν πήρε 22 πόντους, έχοντας 9/11 βολές, 5/11 δίποντα,  1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ (1 επιθετικό/7 αμυντικά), 1 ασίστ και 4 λάθη, την ώρα που ο Ολυμπιακός με την σειρά του είχε 7/9 βολές,  3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ (1 επιθετικό/3 αμυντικά), 3 ασίστ, 1 μπλοκ, 3 λάθη και 3 κλεψίματα στην γ’ περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπάγερν ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο αμυντικά και να στοχεύει τις αμυντικές ανισσόροπες του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να εμφανίστηκαν πιο προσεκτικοί στην χρήση των φάουλ, ωστόσο δεν απέφυγαν τις απροσεξίες δίνοντας ευκαιρίες στην Μπάγερν να συντηρεί μια ικανοποιητική διαφορά ασφαλείας 8 πόντων (70-61) με το ρολόι να δείχνει 4:55. Στο σημείο αυτό η άμυνα του Ολυμπιακού άρχισε να γίνεται πιο αποτελεσματική, καθώς έβγαλε 3 άμυνες πάνω σε  Ραντόσεβιτς και Μπόλντγουϊν (2 επιθέσεις), με τον ΜακΚίσικ να δίνει λύσεις με προσωπικές  – ηρωικές προσπάθειες στην επίθεση, μειώνοντας στο -5 (70-65) δύο λεπτά και 12 δεύτερα για το φινάλε.  Στην επόμενη φάση ο Λούσιτς πέτυχε μεγάλο δίποντο – ανάσα για την Μπάγερν, στην συνέχεια να ακολουθεί 1/2 βολές από τον Παπανικολάου, χαμένη επίθεση από τον Ζίπσερ  και τον Τζένκινς να δίνει νέα ανάσα με 2/2 βολές για το -4 (72-68) 1 λεπτό και 11 δεύτερα για το τέλος. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγάλει νέα άμυνα, ωστόσο ο ΜακΚίσικ πήρε ένα «τραβηγμένο» τρίποντο σε αιφνιδιασμό, το οποίο δεν βρήκε στόχο, με την Μπάγερν να «κλειδώνει» την νίκη με τις βολές του Μπόλντγουιν για το 74-68. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε 0/10 τρίποντα!

Όπως μπορεί να παρατηρήσει εύκολα κανείς, στην παρουσίαση του αγώνα ανά περίοδο, δεν έγινε ιδιαίτερη αναφορά σε πρόσωπα ή φάσεις αλλά κυρίως σε μια γενική περιγραφή της εικόνας των δύο ομάδων. Ο λόγος; Γιατί, η συνολική συμπεριφορά των συλλόγων κατά την διάρκεια του ματς έκανε την διαφορά.

Η Μπάγερν για περίπου 35 λεπτά έβγαζε περισσότερη ενέργεια, διάθεση και δύναμη στην άμυνα, σε συνδυασμό με καλή – γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και εκτέλεση υπό καλές προϋποθέσεις, όπου ουκ ολίγες φορές ήταν δίχως ενόχληση.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι παρουσίασε πολύ καλά διαβασμένη και προετοιμασμένη (σωματικά και πνευματικά) την Μπάγερν για τις ανάγκες της αναμέτρησης, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, ο οποίος πραγματοποίησε μια προβληματική συνολικά εμφάνιση σε άμυνα – επίθεση, με ελάχιστες καλές στιγμές.

Αρχικά η Μπάγερν «κλείδωσε» την δημιουργία του Ολυμπιακού, καθώς οι Σλούκας (4) – Σπανούλης (2) – Τζένκινς που λογίζονται για την θέση του πόιντ γκαρντ είχαν όλοι μαζί 6 ασίστ από τις συνολικά 13 του ελληνικού συλλόγου! Οι Γερμανοί δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να δημιουργήσει φάσεις, τιμώρησαν σχεδόν κάθε λάθος και απροσεξία των αντιπάλων τους ενώ δεν επέτρεψαν στους ψηλούς των «ερυθρόλευκων» να προσφέρουν πόντους στην επίθεση ή να εξασφαλίσουν κατοχές με ριμπάουντ. Η χαμηλή παραγωγικότητα στις ασίστ ήταν το ένα ζητούμενο που έκανε την ζωή της Μπάγερν πιο εύκολη στο Μόναχο. Ακόμα ένα στοιχείο είναι το γεγονός ότι οι Βαυαροί πήραν 21 πόντους από λάθη αντιπάλου (!),  8 από αιφνιδιασμούς όταν ο Ολυμπιακός είχε 10 και 2 αντίστοιχα! Επιπλέον, ακόμα ένας παράγοντας που προκαλεί αίσθηση είναι το 6/28 τρίποντα (21.4%) του ελληνικού συλλόγου!

Χωρίς ενέργεια στην άμυνα, δημιουργία, παιχνίδι στην ρακέτα και με τέτοια απογοητευτική επίδοση στα τρίποντα, ήταν απίθανο για τον Ολυμπιακό να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στο Μόναχο μόνο με μερικές ηρωικές ατομικές προσπάθειες στο φινάλε. Ο Ολυμπιακός στις 4 προηγούμενες αγωνιστικές είχε επίδοση κατά σειρά στο τρίποντο, 8/24 (Ζαλγκίρις, 33.3%), 5/27 (Παναθηναϊκό, 18.5%), 10/25 (Μιλάνο, 40%) και 12/29 (Μακάμπι, 41.4%).

Η άμυνα της Μπάγερν αποσυντόνισε πλήρως τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήταν γενικά κατώτερος σε όλους τους τομείς συνολικά στην αναμέτρηση, δίχως ενέργεια, καθαρό μυαλό, διάθεση, με αρκετά νευρά και πολλούς παίκτες σε κακό βράδυ. Οι μοναδικοί παίκτες που σημείωσαν πάνω από 10 πόντους για λογαριασμό του Ολυμπιακού ήταν οι Τζένκινς (12π, 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές) – Παπανικολάου (13π, 2/4 τρίποντα και 7/9 βολές) – ΜακΚίσικ (11π, 3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/4 βολές). Με τρεις, κυρίως αμυντικογενείς παίκτες (εξαίρεση ο ΜακΚίσικ), κορυφαίους του αγώνα και σε συνδυασμό με την χαμηλή δημιουργία, τα λάθη, την αστοχία, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

Σε ατομικό τομέα, ο Χάρισον κακός και άστοχος με 3 πόντους (1/2 βολές, 1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Σπανούλης εξίσου με 2 πόντους (2/2 βολές, 0/1 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ασίστ και 3 λάθη), Σλούκας χαμηλά με 6 πόντους (2/2 βολές, 2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 1 λάθος), Μάρτιν μαχητικός αλλά φορτώθηκε γρήγορα φάουλ και βγήκε εκτός ρυθμού με μόλις 2 πόντους (2/2 βολές, 5 ριμπάουντ – 3 επιθετικά/2 αμυντικά- και 3 λάθη), Βεζένκοφ μαχητικός 7 πόντους (1/1 βολές, 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης προσπάθησε αλλά έμεινε χαμηλά με 7 πόντους (1/1 βολές, 3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ,1 ασίστ και 2 λάθη) και ο Έλις που έδωσε ορισμένες μάχες αλλά ξανά μέτριος με 5 πόντους (1/1 βολές,2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη).

Ιδιαίτερη προσοχή στο εξής στοιχείο. Ο Χασάν Μάρτιν, ο οποίος ήταν ανάμεσα στους διακριθέντες στα προηγούμενα παιχνίδια του Ολυμπιακού, πέτυχε μόλις 2 πόντους, δίχως να επιχειρήσει σουτ καθώς όλοι οι πόντοι προήλθαν από την γραμμή των βολών. Το γεγονός ότι φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ ασφαλώς επηρέασε την απόδοσή του αλλά και τον σχεδιασμό του Ολυμπιακού, σε μια συνολικά κακή βραδιά για τον σύλλογο.

Η Μπάγερν έκανε εξαιρετική δουλειά αμυντικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, «βραχυκυκλώνοντας» τον Ολυμπιακό επιθετικά, πιέζοντας αποτελεσματικά την μπάλα και ταυτόχρονα βγάζοντας ενέργεια σχεδόν σε κάθε διεκδίκηση μπάλας, όπου βγήκε νικήτρια στις περισσότερες εξ’ αυτών. Οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε 15 λάθη (10 στο πρώτο ημίχρονο) ενώ δεν μπορούσαν να ηρεμήσουν – βρουν καθαρό μυαλό στην οργάνωση – εκτέλεση των επιθέσεων τους, όπου οι περισσότερες έγιναν υπό πίεση ή κακές προϋποθέσεις.

Η Μπάγερν ήταν πολύ καλά διαβασμένη αμυντικά και μέσω της άμυνάς της βρήκε ρυθμό και στην επίθεση. Οι Βαυαροί δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο, έκοψαν την δημιουργία – άρα και την τροφοδότηση των ψηλών και από την στιγμή που το ένα άστοχο σουτ από την περιφέρεια διαδεχόταν το άλλο, η πίεση στα χέρια των παικτών του Ολυμπιακού γινόταν μεγαλύτερη όσο ο χρόνος κυλούσε.

Επιπλέον, στην επίθεση η Μπάγερν κυκλοφόρησε γρήγορα και εντυπωσιακά αρκετές φορές την μπάλα, «διάβαζε» τις αδυναμίες, δίχως σφυγμό απόψε, άμυνα του Ολυμπιακού ενώ «τιμώρησε» όλες τις απροσεξίες, καθυστερημένες αντιδράσεις, ευκαιρίες, «τρύπες» που εκείνη της πρόσφερε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο πρώην «ερυθρόλευκος» Μπόλντγουϊν με 18 πόντους (5/8 βολές, 5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα) και πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα. Σημαντικοί για την Μπάγερν ήταν εξίσου οι γνώριμοι Λούσιτς 16 πόντους (4/4 βολές, 3/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέντοβιτς με 10 πόντους (4/4 βολές, 3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο αλλά και 7 λάθη) και Ρέινολντς 10 πόντους (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ – 2 επιθετικά/3 αμυντικά, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη) αλλά και με προσφορά στην άμυνα. Όσον αφορά τους υπόλοιπους παίκτες του ρόστερ, δεν προκάλεσαν «ζημιές» με την επιθετική τους παραγωγική εμφάνιση αλλά με την αμυντική τους συμπεριφορά και τα φρέσκα πόδια που «κυνηγούσαν» τους αντιπάλους τους ή με τα δυνατά τους σώματα που έβαζαν μπροστά στις επαφές. Ο Μπαμπ έπαιξε λίγο αλλά έκανε αρκετή βρώμικη δουλειά πιέζοντας δυνατά στην άμυνα και ενδεικτικά να σημειωθεί ότι πήγε στον πάγκο με 5 φάουλ μόλις σε 9 λεπτά συμμετοχής. Ο Μπρέι Τόμας έπαιξε ελάχιστα, ο Μάλκολμ Τόμας κακός επιθετικά αλλά μαχητικός και σκληρός αμυντικά, ο Φλακαντόρι έπαιξε μόλις 17 δεύτερα δεν μπορεί να κριθεί, ο Ζίπσερ έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση όποτε χρειαζόταν, ο Τζόνσον αρκετή δουλειά στην άμυνα, Σίσκο άστοχος αλλά αθόρυβος και σημαντικός σε δημιουργία – άμυνα και Ραντόσεβιτς πολύτιμος με την εμπειρία του στην ρακέτα.

Η Μπάγερν χάρη στην άμυνά της κατάφερε να αποκτήσει σταδιακά ψυχολογία, ένιωσε άνεση ενώ εκμεταλλεύτηκε την «σοφτ» αμυντική λειτουργία αλλά και γενικά κακή συνολικά εμφάνιση του Ολυμπιακού απόψε στο Μόναχο. Οι Βαυαροί απέδειξαν για ακόμη μια φορά την επικινδυνότητά τους, ότι είναι ένα αρκετά καλοδουλεμένο σύνολο και ομάδα του προπονητή. Πολλές φορές στο παρελθόν έχουν προκαλέσει «ζημιές» σε ομάδες και φέτος έκαναν ήδη δύο ηχηρά αποτελέσματα, μάλιστα εκτός έδρας, σε Τελ Αβίβ (Μακάμπι) και Πόλη (Φενέρ).

Ο Αντρέα Τρινκιέρι προετοίμασε πολύ καλά την Μπάγερν για τις ανάγκες της αναμέτρησης, την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν γενικά κατώτερος του αναμενομένου.

Το μοναδικό ενθαρρυντικό για τον ελληνικό σύλλογο είναι το γεγονός ότι παρά την κάκιστη συνολικά εμφάνιση, βρέθηκε σε απόσταση βολής προκειμένου να «κλέψει» το ματς. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, η Μπάγερν ήταν ανώτερη και η καλύτερη ομάδα πάνω στο παρκέ καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Η ήττα αυτή προσγειώνει τον Ολυμπιακό, καθώς του υπενθυμίζει ότι έχει και αυτός με την σειρά του (όπως κάθε σύλλογος) μεγάλη ανηφόρα να ανέβει με σκοπό να φτάσει στο καλύτερο δυνατό επίπεδο ετοιμότητας και εξέλιξης. Η Μπάγερν του σήμανε «καμπανάκι» ενόψει της δύσκολης συνέχειας, αφού του υπενθύμισε τις αδυναμίες του (πχ. ριμπάουντ) αλλά ταυτόχρονα τόνισε για ακόμη ένα ματς τις απροσεξίες του (πχ. λανθασμένη χρήση φάουλ). Ειδικά στο κομμάτι των φάουλ, ο Ολυμπιακός έχει δείξει σε όλα τα παιχνίδια του στην Ευρωλίγκα ότι χρησιμοποιεί – διαχειρίζεται απρόσεκτα τα φάουλ, τα οποία άλλες φορές δεν συμπληρώνει, άλλες τα χαραμίζει γρήγορα, άλλες άσκοπα, άλλες δίνει καλάθι – φάουλ και άλλες εύκολες βολές είτε σε προσπάθεια για δίποντο είτε για τρίποντο.

Το αποτέλεσμα δεν «πληγώνει» τον Ολυμπιακό βαθμολογικά στην παρούσα φάση, αφού όλες οι ομάδες κάνουν ήττες. Ωστόσο, θεωρείται μεγάλη χαμένη ευκαιρία καθώς σε θεωρητικό επίπεδο διαθέτει ανώτερο – καλύτερο – πλουσιότερο σε βάθος ρόστερ έναντι της Μπάγερν.

Αυτό όμως δεν αποδείχτηκε και στην πράξη πάνω στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός δεν εμφάνισε σκληράδα – ενέργεια στην άμυνα ενώ στην επίθεση ήταν νευρικός- ασύνδετος και δίχως καθαρό μυαλό. Ήταν ανέτοιμος πνευματικά – σωματικά, δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω και δίκαια ηττήθηκε από την καλύτερη Μπάγερν.

Η συγκεκριμένη ήττα μπορεί ακόμα να μην «πονάει» βαθμολογικά τον Ολυμπιακό, όμως αυτό μπορεί να αλλάξει στο μέλλον αν δεν εκμεταλλευτεί τα διδάγματα που του έδωσε στο Μόναχο η Μπάγερν. Το αρνητικό αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί εκτός προγράμματος αλλά σ’ αυτή την «τρελή» Ευρωλίγκα που οι «παγίδες» και εκπλήξεις καραδοκούν κάθε αγωνιστική τίποτα δεν μπορεί να «ζυγιστεί» με σιγουριά ακόμα. Η πορεία της σεζόν θα δείξει αν οι ήττες από Ζαλγκίρις – Μπάγερν θα αποδειχθούν ανώδυνες ή «αγκάθια».

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και το επιτελείο του, έχουν πολλά πράγματα να δουν στο βίντεο και στην συνέχεια να επισημάνουν στους παίκτες λάθη, απροσεξίες κλπ. Ο Έλληνας τεχνικός έχει δείξει ότι μαθαίνει από τα λάθη του και δεν φοβάται να παίρνει ρίσκα ή να δοκιμάζει πράγματα. Στο Μόναχο έκανε αρκετά λάθη, ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα σε πρόσωπα – σχήματα, δεν δικαιώθηκε καθώς πήρε λίγα πράγματα από την πλειοψηφία των παικτών του. Επίσης, η επιλογή να αφήσει εκτός Κόνιαρη – Λαρεντζάκη, με βάση την εικόνα του ματς δεν ήταν επιτυχημένη, καθώς είναι δύο παίκτες που έχουν δείξει ότι βγάζουν πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι τους κάνοντας πολλές μικροδουλειές.  Στοιχεία που έλειψαν τρομερά στον Ολυμπιακό του Μονάχου. Προσοχή, όχι ότι η παρουσία τους θα άλλαζε την έκβαση του αγώνα κόντρα στην Μπάγερν αλλά ίσως έδινε στον Ολυμπιακό περισσότερη ενέργεια – διάθεση απ’ ότι έβγαλε στο παρκέ. Το ματς όμως έγινε, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει και άπαντες οφείλουν να προχωρήσουν παρακάτω και να διαχειριστούν την κατάσταση και την ψυχολογία.

Μια ήττα δεν φέρνει την καταστροφή για κανέναν σύλλογο, ειδικά όταν η σεζόν βρίσκεται σε τόσο πρώιμο σημείο. Αντίθετα οι ήττες, οδυνηρές ή συνοδεύονται με κακή εμφάνιση, μπορούν να δώσουν χρήσιμες παρατηρήσεις για την συνέχεια της χρονιάς.

Ο Ολυμπιακός έχει με βάση το μπάτζετ του καλό υλικό, το οποίο χρειάζεται χρόνο και αρκετή δουλειά. Το ίδιο ισχύει για κάθε σύλλογο, ειδικά την φετινή σεζόν που είναι γεμάτη ιδιαιτερότητες.

Προβληματική σίγουρα εικόνα γενικά αλλά η σεζόν δεν τελείωσε στο Μόναχο. Ο Ολυμπιακός έχει δείξει ορισμένα καλά δείγματα γραφής, έχει φυσικά τις αδυναμίες του όπως κάθε ομάδα και αρκετή δουλειά για να μπορέσει να φτάσει σε σημείο να «ρολάρει».

Ο δρόμος είναι μακρύς και γεμάτος νέες παγίδες αλλά και προκλήσεις. Όπως οι νίκες είναι μέρος του παιχνιδιού, το ίδιο ισχύει και με τις ήττες.

Η σκληρή δουλειά πρέπει να συνεχιστεί και το ταμείο να γίνει στο φινάλε της σεζόν. Αυτό δεν ισχύει μόνο για την περίπτωση του Ολυμπιακού αλλά για όλους τους συλλόγους ανεξαρτήτως δυναμικής!