HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Από την χαλαρότητα στην μαχητικότητα, μια «διαβολοβδομάδα» δρόμος

547προβολές

Ο απολογισμός του Ολυμπιακού στην «διαβολοβδομάδα» ολοκληρώνεται με αρνητικό πρόσημο καταγράφοντας 0/2 νίκες-ήττες, η μια εξ’ αυτών με δική του υπαιτιότητα.

Η εβδομάδα απέναντι στις ισπανικές ομάδες δεν εξελίχθηκε θετικά ως προς τα αποτελέσματα για τον Ολυμπιακό (7-7), ο οποίος έμεινε δίχως νίκη στις δύο εντός έδρας αγώνες του, έχοντας μια ήττα με κάτω τα χέρια και μια υπερπροσπάθεια κόντρα στο «θηρίο», απέναντι σε Βαλένθια (9-6) και Ρεάλ Μαδρίτης (10-5) αντίστοιχα.

Ας ξεκινήσουμε όμως με το πιο πρόσφατο ματς, αυτό που διεξήχθη χθες το βράδυ με την Ρεάλ στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά άστοχο για τις δύο ομάδες, με τις άμυνες και την αστοχία να έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός μπήκε με τρομερή διάθεση και συγκέντρωση στην άμυνα του δικού του μισού, πιέζοντας διαρκώς την Ρεάλ όταν περνούσε το κέντρο, η οποία ίσως αιφνιδιάστηκε από αυτήν την αντιμετώπιση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαζαν διάθεση και ενέργεια στην άμυνα δυσκολεύοντας τους αντιπάλους τους να βρουν ρυθμό αλλά και επαφή με το καλάθι. Ωστόσο, το ίδιο συνέβαινε αντίστοιχα και στην επίθεση του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες παρά το γεγονός ότι αμυντικά τα πήγαιναν εξαιρετικά, αδυνατούσαν να βρουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι, καθώς υπό τον φόβο του Ταβάρες στην ρακέτα περιορίστηκαν κυρίως σε περιφερειακά σουτ, τα οποία δεν έβρισκαν στόχο. Το 12-12 ως σκορ α’ περιόδου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν 3/10 δίποντα και 1/7 τρίποντα έναντι  2/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Αποκάλυψη για τον Ολυμπιακό στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ο Οκτάβιους Έλις! Ο Αμερικανός πραγματοποίησε την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό, κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα και χωρίς να πάει σε υπερβολές. Δηλαδή να δίνει μάχες για ριμπάουντ – κατοχές, να βάζει το κορμί του δυνατά στις φάσεις και γενικά να προσφέρει ορισμένα ποιοτικά λεπτά  όσο ο βασικός σέντερ Χασάν Μάρτιν παίρνει ανάσες στον πάγκο.

Στην β’ περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τις άμυνες και την αστοχία να συνεχίζουν να κυριαρχούν στο παιχνίδι. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός  με την διάθεση, την ενέργεια και σε ορισμένες φάσεις ακόμα και την αυτοθυσία του (πχ οι «βουτιές» Σαρλ – Βεζένκοφ) για να κερδηθούν κατοχές άρχισε να δείχνει σταδιακά ότι πατάει καλύτερα στο παρκέ. Η Ρεάλ δυσκολευόταν να βρει ρυθμό, τα σουτ δεν έμπαιναν παρά την καλή κυκλοφορία της ενώ η πίεση από την άμυνα των γηπεδούχων θόλωνε το μυαλό της σε αρκετές περιπτώσεις εκτελώντας υπό κακές συνθήκες. Η είσοδος του Γκαρούμπα στο παρκέ στην θέση του Ταβάρες, προκειμένου ο τελευταίος να πάρει ανάσες, μπέρδεψε τους Ισπανούς και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοπορία στο σκορ 21-19 (5:27), η οποία στην πορεία του ματς αυξήθηκε στο +8 (27-19) μέχρι το 3:49. Ο ιδιαίτερα ταλαντούχος αλλά ακόμη άπειρος Γκαρούμπα δεν αποτελούσε φόβητρο στην ρακέτα, η άμυνα της Ρεάλ άρχιζε να μπάζει από παντού και οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία με την  απουσία του «σκιάχτρου» Ταβάρες ακουμπώντας την μπάλα στην ρακέτα και «χτίζοντας» διαφορά αλλά και ψυχολογία μέσα πάντα από την άμυνά τους. Όμως κάπου εκεί, εμφανίστηκε η κλάση, η εμπειρία και η ποιότητα της Ρεάλ. Ο Ολυμπιακός για περίπου τρία λεπτά αποσυντονίστηκε για αμυντικά και οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα γρήγορο σερί 12-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +1 (30-31). Μάλιστα, η διαφορά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερη, καθώς στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου, ο Χάρισον υπέπεσε σε λάθος έπειτα από επαναφορά (!), η κατοχή πέρασε στα χέρια της Ρεάλ , το τρίποντο όμως του Γιούλ με την λήξη δεν βρήκε στόχο για καλή τύχη των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Ρεάλ να ξεκινάει καλύτερα και με ένα γρήγορο 6-0 χάρη στους Ράντολφ – Λαπροβίτολα – Κοζέρ για το 30-37 (7:42) τρέχοντας επί της ουσίας ένα εντυπωσιακό 19-3 από το τελευταίο τρίλεπτο της β’ περιόδου. Στο σημείο αυτό, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Σπανούλη να οργανώνει τις επιθέσεις αλλά και τον  Μάρτιν να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην ρακέτα, έτρεξε με την σειρά του ένα δικό του σερί 6-0 μειώνοντας στον πόντο 36-37 με το ρολόι στα 6 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα για την λήξη της περιόδου. Εκεί όμως συνέβη μια τεράστια ατυχία.  Ο Άντονι Ράντολφ τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση, καθώς το πόδι του «κόλλησε» στο παρκέ μετά από επαναφορά, να σωριάζεται κάτω και να φαίνεται ότι πρόκειται για κάτι σοβαρό από τις εκφράσεις του προσώπου του αλλά και από το γεγονός ότι αποχώρησε με δυσκολία υποβασταζόμενος. Ο τραυματισμός του Ράντολφ επηρέασε κάπως τους φιλοξενούμενους, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να βγάζει άμυνες και να βρίσκει με κόπο λύσεις στην επίθεση παίρνοντας ο ίδιος την πρωτοπορία του σκορ. Μάλιστα, στο 1:35 ο Ολυμπιακός βρισκόταν στο +8 (51-43, 1:35) χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 15-2, όμως ξανά η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Πάμπλο Λάσο πέρασε τον «μπομπέρ» Τζέισι Κάρολ στο παρκέ και αυτός φρόντισε να αλλάξει υπέρ της Ρεάλ τον ρυθμό του παιχνιδιού. Η «Βασίλισσα» βρήκε δύο σερί τρίποντα από Κάρολ – Τόμκινς μειώνοντας γρήγορα στο -2 (51-49) και μπαίνοντας με ψυχολογία στο δ’ δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κάρολ «μίλησε» ξανά για λογαριασμό της Ρεάλ με νέο τρίποντο (51-52, 9:45)δίνοντας πνοή και αυτοπεποίθηση  στους συμπαίκτες του από το ξεκίνημα της περιόδου. Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχιζε να πιέζει δυναμικά, όμως η Ρεάλ είχε πάρει ψυχολογία από τα σουτ, τα οποία έβαζε με μεγαλύτερη ευκολία – συχνότητα σε όλο το δεύτερο μέρος. Οι Πειραιώτες έμεναν κοντά στο σκορ, όμως οι Ισπανοί έβρισκαν διαρκώς τρίποντα χάρη στην καλή τους κυκλοφορία και την εκτελεστική ικανότητα των Κάρολ – Λαπροβίτολα – Τόμκινς ανεβάζοντας την διαφορά στο +7 (53-60) στο 8:50 του δ’ δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός παρ’ όλα αυτά δεν παράτησε το ματς, έβγαλε ξανά αντίδραση χάρη στην ενέργεια και το θράσος του ΜακΚίσικ (θα πούμε και παρακάτω) αλλά και την «ενεργοποίηση» του Κώστα Σλούκα, ο οποίος γενικά δεν βρισκόταν στο καλύτερο βράδυ του. Ο Αμερικανός που σε όλο το παιχνίδι έβγαζε ενέργεια στην άμυνα και πρόσφερε με την εκρηκτικότητά του λύσεις και στο επιθετικό κομμάτι, έδωσε σε ακόμη ένα σημείο του παιχνιδιού λύσεις και σε συνδυασμό με ένα τρίποντο του Έλληνα γκαρντ  είχαν φέρει τον Ολυμπιακό στο -3 (66-69) και το ρολόι στο 2:41. Στην συνέχεια η Ρεάλ υπέπεσε σε αρκετά σοβαρά λάθη ή βρήκε ξανά εμπόδια στην δυναμική άμυνα του Ολυμπιακού, όμως τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν  στον τελευταίο για να μειώσει περεταίρω ή να προσπεράσει στο σκορ δεν  τις εκμεταλλεύτηκε (πχ. τρίποντο του Βεζένκοφ ή το μπλοκ που δέχτηκε ο ΜακΚίσικ από τον  Ταβάρες). Ο Έλις με ½ βολές έκανε το 67-69 (2:13), να ακολουθούν λάθη από την Ρεάλ αλλά και αδυναμία του Ολυμπιακού να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες, πριν ο Σλούκας με 2/2 βολές φέρει το ματς σε απόλυτη ισορροπία (69-69). Ο Κάρολ υπέπεσε σε λάθος στα 6 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή όμως το τελευταίο σουτ του Σλούκα δεν βρήκε στόχο και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Εκεί, μίλησε για ακόμη μια φορά η κλάση, η εμπειρία, το βάθος και η ποιότητα της Ρεάλ. Με βασικούς πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα – Γιούλ (πέτυχε κομβικό τρίποντο) – Τόμκινς οι Ισπανοί κατάφεραν να «καθαρίζουν» το ματς για την Ρεάλ στην παράταση. Η διαδικασία της παράτασης ξεκίνησε με τον Ταβάρες να κρατάει μπροστά την Ρεάλ στο σκορ (71-72) και τον Λαπροβίτολα να δίνει με 4 σερί δικούς του πόντους διαφορά 5 πόντων στους Ισπανούς (71-76) στο 2:52 του αγώνα. Ο ΜακΚίσικ κέρδισε τρεις βολές έπειτα από φάουλ του Τόμκινς πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο μειώνοντας σε 74-76 ενώ στην συνέχεια ο Μάρτιν έδωσε προβάδισμα 77-76 με γκολ φάουλ. Ωστόσο ο Τόμκινς πήρε το «αίμα του πίσω» για το φάουλ που υπέπεσε προηγουμένως και με τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Ρεάλ με 77-79 (1:43). Ο Χασάν Μάρτιν με 4 σερί πόντους, έπειτα από διαδοχικές ασίστ του Σλούκα, έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό 81-79 (45 δευτερόλεπτα), όμως ξανά η Ρεάλ βρήκε απάντηση δια χειρός Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος με μεγάλο τρίποντο έκανε το 81-82 (31 δευτερόλεπτα) υπέρ των φιλοξενούμενων. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, Μάρτιν – Σλούκας προσπάθησαν να συνδυαστούν μεταξύ τους όμως ο Αμερικανός έκανε λάθος πάσα με την κατοχή να περνάει ξανά στα χέρια των παικτών της Ρεάλ στα 14 δευτερόλεπτα! Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο στα 12 δευτερόλεπτα πάνω στον Λαπροβίτολα, ο οποίος δεν λάθεψε από την γραμμή των βολών  για το 81-84. Στην συνέχεια η Ρεάλ ήταν εκείνη που έκανε φάουλ για να έχει εκείνη την κατοχή. Ο Σλούκας με 1/2 βολές έκανε το 82-84 για να ακολουθήσει νέο φάουλ στον Λαπροβίτολα, ο οποίος με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών έκανε το τελικό 82-86.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να έφυγε ηττημένος από το ματς κόντρα στην Ρεάλ αλλά η συνολική του εμφάνιση είχε αρκετά κέρδη που τον κάνει να αισιοδοξεί για την συνέχεια.

Αρχικά, έβγαλε δυναμισμό, ενέργεια και πάθος στην άμυνά του, κάτι που τον βοήθησε όχι μόνο να μείνει μέσα στο παιχνίδι αλλά να το διεκδικήσει και μέχρι το τέλος . Τα παραπάνω στοιχεία απουσίαζαν πλήρως από τον προηγούμενο αγώνα του με αντίπαλο την Βαλένθια, γεγονός που οδήγησε και σε μια δίκαιη και εύκολη ήττα.

Με αντίπαλο την Ρεάλ, ο Ολυμπιακός δεν φοβήθηκε, προσπάθησε, πάλεψε, τόλμησε απέναντι στο «θηρίο» και λίγο έλειψε να το κερδίσει. Σε ματς όμως απέναντι σε ποιοτικότερες, πλουσιότερες και με μεγαλύτερο βάθος πάγκου ομάδες τύπου Ρεάλ, οι λεπτομέρειες είναι εκείνες που κάνουν την διαφορά και ορίζουν τον νικητή. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να κατάφεραν να κατεβάσουν τους Ισπανούς στους 69 πόντους στην κανονική διάρκεια και να διέθεταν την απαραίτητη σκληράδα στην άμυνα, όμως δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν  τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονταν για προσπέραση, «χτίσιμο» διαφοράς ή ακόμη και συντήρησης αυτής.

Επιπλέον, η Ρεάλ που ήταν κακή και στο ΣΕΦ μετά το ΟΑΚΑ, δύσκολα θα είχε την ίδια αστοχία από την περιφέρεια σε δύο σερί ματς, καθώς είναι μια ιδιαίτερα ταλαντούχα ομάδα με παίκτες που μπορούν να «σκοτώσουν» οποιαδήποτε στιγμή από την περιφέρεια κάθε άμυνα. Οι Ισπανοί στο ημίχρονο του ΣΕΦ είχαν 5/18 τρίποντα και 5/13 δίποντα, όταν στο αντίστοιχο ημίχρονο του ΟΑΚΑ είχαν 3/16 τρίποντα και 10/18 δίποντα! Ωστόσο, η Ρεάλ διαθέτει τόσο μεγάλη εμπειρία, ποιότητα και εμπιστοσύνη στην δυναμική της που δεν διστάζει σουτ όσο κακό ποσοστό και αν έχει συνολικά ή αυτά γίνονται υπό κακές προϋποθέσεις. Το 6/33 (18,1%) τρίποντα κόντρα στον Παναθηναϊκό δεν μπορούσε να επαναληφθεί για δεύτερο σερί παιχνίδι για τα δεδομένα της Ρεάλ. Παρά το κακό της ξεκίνημα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, οι «μαδριλένοι» ανέβασαν τις επιδόσεις τους σημαντικά στο περιφερειακό σουτ ολοκληρώνοντας το ματς με 13/32 (40,6%).

Ο Ολυμπιακός με βάση την αμυντική προσέγγιση που έδειξε σε όλη σχεδόν την αναμέτρηση θα μπορούσε να πάρει περισσότερα πέραν από μιας καλής εμφάνισης. Ήταν πολύ καλά διαβασμένος, με διάθεση – ενέργεια στην άμυνα και για μεγάλο χρονικό διάστημα συγκεντρωμένος. Ωστόσο, του κόστισαν σοβαρά η επίδοσή του στο τρίποντο (6/25) αλλά κυρίως το γεγονός ότι δεν βρήκε επιθετικές λύσεις σε όλα τα κρίσιμα χρονικά σημεία του ματς είτε για να συντηρήσει τις υπέρ του διαφορές είτε για να τις διευρύνει. Αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» το παιχνίδι το πήγαν εξαιρετικά, ωστόσο του έλειψε η επιθετική συνέπεια – συχνότητα σε ορισμένα σημεία.

Φερ’ ειπείν, στο ματς της Βαρκελώνης ο Ολυμπιακός είχε υψηλή αποτελεσματικότητα, συνέπεια και συχνότητα τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Αν θα μπορούσε να οριστεί μια κλίμακα από το 1-10, τότε οι «ερυθρόλευκοι»  είχαν 8 με 9 σε άμυνα – επίθεση ενώ κόντρα στην Ρεάλ η άμυνα βρέθηκε στο 8 και η επίθεση στο 6 με 7.

Γενικά, ο Ολυμπιακός είχε σωστή προσέγγιση και ετοιμότητα για το ματς, περιόρισε τον ανώτερο αντίπαλό της αλλά του έλειπαν οι λεπτομέρειες στην επίθεση για να πάρει και το ματς.

Ανάμεσα στα κέρδη για τον Ολυμπιακό η αφύπνιση του Οκτάβιους Έλις (7 πόντους με 2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο), ο οποίος πρόσφερε αυτό για το οποίο ορίζει ο ρόλος του. Δηλαδή, μαχητικότητα στην άμυνα,  δυναμικές τοποθετήσεις και όσο το δυνατόν λύσεις στην επίθεση. Όλα αυτά ο Αμερικανός τα έκανε απέναντι στην Ρεάλ προσφέροντας πολύτιμες ανάσες στον Χασάν Μάρτιν, ο οποίος σ’ όλα τα προηγούμενα ματς «σήκωνε» το βάρος της θέσης «5» μόνος του. Αυτό όμως δεν μπορούσε να συνεχιστεί με τον Μάρτιν να υπάρχει ως μοναδική αξιόπιστη λύση στα σέντερ και ο Έλις βρισκόταν σε αρκετά δύσκολη θέση. Μέχρι και το ματς υπήρχε η υποψία ότι ο ελληνικός σύλλογος έψαχνε παίκτη για την αντικατάστασή του. Μετά το ματς, ίσως ο Έλις κέρδισε μια πίστωση χρόνου.

Οι ανάσες που πρόσφερε ο Έλις φάνηκαν και στην απόδοση του Μάρτιν. Ο Αμερικανός αποτέλεσε για ακόμη ένα παιχνίδι την σταθερή δύναμη του Ολυμπιακού στην ρακέτα και επιβεβαίωσε σε άλλη μια αγωνιστική ότι πρόκειται για τον πιο βελτιωμένο παίκτη. Φυσικά έχει ακόμα πολλά να μάθει – διορθώσει, ωστόσο ο Μάρτιν έχει ήδη δείξει ότι θα αποτελέσει μια υπεραξία για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Μπορεί να του χρεώνεται το λάθος στην φάση με την πάσα προς τον Σλούκα αλλά αυτά συμβαίνουν στο μπάσκετ. Κομβική φάση δίχως αμφιβολία αλλά ο Ολυμπιακός είχε απολέσει αρκετές δικές του ευκαιρίες για να κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια.   Απέναντι στο «σκιάχτρο» Ταβάρες  και την φροντ λάιν της Ρεάλ ο Μάρτιν είχε 18 πόντους (8/12 δίποντα και 2/2 βολές), 6 ριμπάουντ (4 αμυντικά και 2 επιθετικά), 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Όσον αφορά τον ΜακΚίσικ (18 πόντους με 5/5 βολές, 5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ), σε ακόμη ένα ματς ήταν καθοριστικός με την ενέργεια και διάθεση του στην άμυνα ενώ πρόσφερε πολύτιμες λύσεις και στην επίθεση. Η προσφορά του Αμερικανού ήταν ιδιαίτερα σημαντική στο επιθετικό κομμάτι, καθώς όσο ο Ταβάρες βρισκόταν στο παρκέ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πλησιάσει  και απειλήσει κοντά στο καλάθι. Ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο γίγαντας της Ρεάλ κυριαρχούσε κάτω από την ρακέτα μοιράζοντας τάπες και γενικά δυσκολεύοντας αρκετά εκτέλεση φάσεων κοντά στο καλάθι. Ο ΜακΚίσικ χάρη στην αθλητικότητα και το εκρηκτικό πρώτο βήμα του δεν φοβήθηκε να τα βάλει με τον σέντερ από το Πράσινο Ακρωτήρι πηγαίνοντας σε αρκετές φάσεις με επαφή μαζί του. Σε κάποιες βγήκε ηττημένος, κάποιες άλλες νικητής, όμως ο ΜακΚίσικ έβγαζε θράσος και πρόσφερε λύσεις σε σημεία που οι γηπεδούχοι τα είχαν ανάγκη. Βέβαια, δεν έλειψαν και οι στιγμές που ο Αμερικανός παρασυρόταν από τον ενθουσιασμό του και δεν ήταν λίγες οι φορές που εκτέλεσε με βιασύνη ή επιπολαιότητα φάσεις. Αυτό θα πρέπει να το διορθώσει ο ΜακΚίσικ αν θέλει να ανέβει επίπεδο και να θεωρείται κάτι παραπάνω από έναν πολύτιμο παίκτη.

Η Ρεάλ από την πλευρά της, μετά το ΟΑΚΑ έκανε ένα μέτριο προς κακό ματς και στο ΣΕΦ αλλά κατάφερε να φύγει νικήτρια και στις δύο περιπτώσεις.

Ο ισπανικός σύλλογος δεν είναι κάποια τυχαία ομάδα, ούτε φυσικά απλό να αντιμετωπιστεί. Η Ρεάλ είναι μια ομάδα που παίζει χρόνια μαζί, οι παίκτες της μπορούν να βρεθούν με μεγαλύτερη ευκολία ακόμα και με κλειστά μάτια, με αυτοματισμούς, πλούσια ποιότητα και φυσικά εμπειρία.

Μπορεί να ξεκίνησε άσχημα και άστοχα το παιχνίδι, όμως αυτό δεν την πανικόβαλε ή την ανάγκασε να κυνηγήσει. Επιθετικά μπορεί να μην έβρισκε λύσεις με ευκολία, έπαιξε ρόλο και η άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά στο δικό της κομμάτι άμυνας δεν επέτρεπε στον αντίπαλό της να βρει και αυτός με την σειρά του σκορ. Ειδικά την περίοδο που βρισκόταν στο παρκέ ο Ταβάρες, η ρακέτα της ήταν απαγορευτικό σημείο εκτέλεσης επιθέσεων για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο 28χρονος σέντερ μπορεί να έμεινε σε 0 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως αμυντικά έκανε πολύ δουλειά για την Ρεάλ ενώ στην πορεία του αγώνα οι συμπαίκτες του τον τροφοδοτούσαν με μεγαλύτερη ευκολία. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το δεύτερο ημίχρονο συν την παράταση, ο Ταβάρες πέτυχε 13 πόντους (3/4 βολές, 5/6 δίποντα), 10 ριμπάουντ (4 επιθετικά/ 6 αμυντικά), 1 ασίστ και 5 τάπες! Μάλιστα, ο Λάσο βλέποντας ότι ο Γκαρούμπα δεν κόλλησε στο ματς επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να «χτυπάει» διαρκώς στην ρακέτα, αναγκάστηκε να βάλει τον Ταβάρες να κάνει υπερορίες στο παρκέ και τον έβγαλε ελάχιστα ξανά παίζοντας με τον Τόμκινς ως σέντερ.

Η άτυχη στιγμή για την Ρεάλ ήταν η φάση με την ρήξη αχίλλειου τένοντα του Ράντολφ, ο οποίος θα μείνει 9-12 μήνες εκτός αγωνιστικής δράσης. Η απώλεια του από το ροτέισον της Ρεάλ ανοίγει ξανά την υπόθεση μεταγραφής για την «βασίλισσα». Ο Λάσο φαίνεται να δίνει ψήφο εμπιστοσύνης στον Λαπροβίτολα, ο οποίος ανταποκρίνεται μέχρι στιγμής στον ρόλο του, ωστόσο ρακέτα εντοπίζεται ένα κενό.  Η μοναδική αξιόπιστη επιλογή στα σέντερ είναι ο Ταβάρες, με τον νεαρό – ταλαντούχο Γκαρούμπα να θεωρείται μεγάλη ελπίδα αλλά δεν είναι ακόμη έτοιμος να ανταποκριθεί σε διάρκεια στην Ευρωλίγκα. Η Ρεάλ ενδεχομένως να αφήσει στο συρτάρι την αναζήτηση παίκτη για την περιφέρεια και να επικεντρωθεί για έναν παίκτη στην γραμμή των ψηλών, ο οποίος θα προσφέρει ανάσες στον Ταβάρες και δεν θα κόψει την ανάπτυξη του Γκαρούμπα. Ο νεαρός άσος της Ρεάλ θα απασχολήσει έντονα όλη την μπασκετική Ευρώπη, οι Ισπανοί τον πιστεύουν και θέλουν να του δώσουν λεπτά συμμετοχής για να κερδίσουν έναν παίκτη για το μέλλον.

Ανάμεσα στους υπόλοιπους διακριθέντες για την Ρεάλ, ο Λαπροβίτολα με αθόρυβη δουλειά, πολύ καλή άμυνα στην περιφέρεια και η ήρεμη δύναμη των Ισπανών με 19 πόντους (8/8 βολές, 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και οι Γιούλ (10 πόντους με 3/5 τρίποντα) – Τόμκινς (15 πόντους με 3/3 τρίποντα) που πέτυχαν μια σειρά από μεγάλα σουτ ενώ ο τελευταίος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις και στην άμυνα και ταυτόχρονα δεν κατέγραψε άστοχο σουτ!

Ο παίκτης όμως που θαρρώ άλλαξε το ματς υπέρ της Ρεάλ, ήταν ο Τζέισι Κάρολ. Μόλις ο Αμερικανός πήρε εντολή από τον Λάσο να μπει στο παιχνίδι , έδωσε αμέσως απαντήσεις ως προς το γιατί θεωρείται ένας από τους καλύτερους σουτέρ στην ιστορία της Ευρωλίγκα. Αμέσως ο Κάρολ πέτυχε δύο πολύτιμα τρίποντα σε τέλη γ’ περιόδου και αρχές δ’ δεκαλέπτου για την Ρεάλ τονώνοντας την ψυχολογία και αυτοπεποίθηση των συμπαικτών του. Μπορεί η στατιστική του να μην «τρομάζει» αλλά πρόλαβε να κάνει «ζημιές» του με τους 8 πόντους (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα) και 1 ριμπάουντ στα 16 λεπτά που αγωνίστηκε.

Η Ρεάλ θα θυμάται για καιρό την «διαβολοβδομάδα» στην Αθήνα, καθώς πέρασε δύσκολες στιγμές σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ συναντώντας μεγάλη αντίσταση. Βέβαια, έχει και πολλούς λόγους να χαμογελάει, αφού παρά τις μέτριες  προς κακές εμφανίσεις της κατάφερε να πανηγυρίσει στο τέλος το θετικό αποτέλεσμα. Η Ρεάλ δεν είναι καμία τυχαία ομάδα, διαθέτει πλούσιο πάγκο, ποιότητα, εμπειρία, ταλέντο και αυτοματισμούς που της επιτρέπει να ανταπεξέρχεται με μεγάλη ευκολία και σύντομα ακόμη και όταν βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Απέναντι στις ελληνικές ομάδες το έδειξε αυτό, αποδεικνύοντας ότι όταν μια ομάδα την εντοπίζει δεν μπορεί να χαλαρώσει ούτε δευτερόλεπτο γιατί απλά θα την «εκτελέσει» στις επόμενες επιθέσεις. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι ελληνικές ομάδες έδωσαν και αρκετά μαθήματα στην Ρεάλ, καθώς η τελευταία είχε υποτιμήσει και τους δύο.

Όσον αφορά το ματς με την Βαλένθια, δεν χρειάζονται να ειπωθούν πολλά. Ο Ολυμπιακός στην συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν μπήκε ποτέ στις απαιτήσεις  του αγώνα. Δίχως αμυντική διάθεση και νεύρο, ο Ολυμπιακός επέτρεψε στις «νυχτερίδες» να βρουν ρυθμό από την αρχή και να μην κοιτάξουν ποτέ ξανά πίσω. Ακόμη και όταν οι Ισπανοί έκαναν την αγωνιστική τους κοιλιά, εξαιτίας κούρασης  με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν το σκορ, είχαν τον έλεγχο και άμεσα έβρισκαν απαντήσεις. Με λίγα λόγια, ο Ολυμπιακός αυτά που έκανε με την Ρεάλ, δεν τα έκανε με την Βαλένθια και υπέστη μια ήττα με κάτω τα χέρια. Ενδεχομένως αν είχε την αμυντική προσήλωση που έδειξε με αντίπαλο την Ρεάλ το αποτέλεσμα με την Βαλένθια να ήταν διαφορετικό ή το ίδιο αλλά με καλύτερη γενική εικόνα.

Ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ρεάλ έδειξε ότι διαθέτει δυνατότητες, τα πήγε αρκετά καλά απέναντι σε ανώτερο αντίπαλο σε όλα τα επίπεδα, όπως επίσης και αρκετές αδυναμίες. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι μια νέα ομάδα που χρειάζεται αρκετό χρόνο για να «δέσει» και να βρει χημεία. Αυτό είναι φυσικό και αναμενόμενο. Όμως ο Ολυμπιακός θα πρέπει να κατασταλάξει σε ένα είδος απόδοσης.

Γενικότερα οι ελληνικοί σύλλογοι στην Ευρωλίγκα παρουσιάζουν ιδιαίτερα μεγάλη αστάθεια απόδοσης, αφού σε άλλα ματς βγάζουν υψηλή διάθεση – ενέργεια στην άμυνα και σε άλλα φαίνονται αρκετά «σοφτ» για μεγάλο χρονικό διάστημα με λίγες αμυντικές εκλάμψεις. Ειδικά κόντρα στις ομάδες της πρώτης ταχύτητας, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός ή Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός, εμφανίζουν πολύ καλύτερο και σκληρό πρόσωπο σε αντίθεση με όταν καλούνται να παίξουν με ομάδες χαμηλότερης ταχύτητας όπου δείχνουν ασυγκέντρωτοι και με χαλαρή διάθεση.

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουν αμφότεροι. Μόνο με μαχητικότητα και σκληράδα θα μπορέσουν οι «Αιώνιοι» να επιβιώσουν στην Ευρωλίγκα. Καμία ομάδα της διοργάνωσης δεν «τρομάζει», όλες οι ομάδες μπορούν να κερδίσουν ή να χάσουν από τον οποιονδήποτε, οι έδρες δεν παίζουν ρόλο από την στιγμή που ο κόσμος απουσιάζει, οι ομάδες της πρώτης ταχύτητας έχουν ανοίξει την διαφορά (άσχετα αν δεν φαίνεται απ’ όλες) σε σχέση με τις υπόλοιπες ενώ οι υπόλοιπες ομάδες χαμηλότερης ταχύτητας έχουν μειώσει την απόσταση μεταξύ τους, δημιουργώντας μια κοινή κατηγορία ταχύτητας και όχι σε παραπάνω. Οι ελληνικές ομάδες δεν διαθέτουν την ποιότητα, τα ρόστερ και τα πορτοφόλια του παρελθόντος. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικές ακόμη και όταν οι πιθανότητες ή η λογική είναι εναντίον τους. Εξάλλου, γνωρίζουν πολύ καλά πως να κάνουν εκπλήξεις ή να βγάζουν άσους από το μανίκι τους όταν θεωρούνται αουτσάιντερ. Ο μοναδικός τρόπος να ανταπεξέλθουν είναι η άμυνά τους. Μόνο μέσα από την άμυνα μπορούν να ισορροπήσουν παιχνίδια ή να περιορίσουν – καλύψουν το χάσμα που υπάρχει σε σχέση με τις ομάδες της πρώτης ταχύτητας. Αν οι ελληνικές ομάδες δεν βρουν τρόπο να έχουν σταθερά σκληράδα – μαχητικότητα στην άμυνα δύσκολα θα επιβιώσουν στην Ευρωλίγκα. Η ποιότητα, το ταλέντο και η επίθεση δεν είναι με το μέρος τους και γενικότερα το ελληνικό μπάσκετ ουδέποτε ήταν δυνατό αποκλειστικά και μόνο στο κομμάτι της επίθεσης. Τα πάντα ξεκινούσαν και τελείωναν από την άμυνα και στην πορεία βρίσκονταν οι κατάλληλες συνθήκες για την επίθεση.

Οι νίκες σε Βαρκελώνη και Βελιγράδι έχουν δώσει ένα είδος μαξιλαράκι ασφαλείας στον Ολυμπιακό και οι δύο ήττες από Βαλένθια – Ρεάλ δεν τον «πονούν» προς το παρόν. Τα επόμενα όμως δύο παιχνίδια σε Πόλη (Φενέρ) και Μόσχα (Χίμκι) είναι ιδιαιτέρως κρίσιμα ενόψει του δευτέρου γύρου και ενώ εκκρεμεί πάντα το παιχνίδι με την Βιλερμπάν στην Γαλλία.

Σε περίπτωση που δεν καταφέρει να πάρει νίκη κόντρα στις προβληματικές μέχρι στιγμής Φενέρ – Χίμκι, τότε ο Ολυμπιακός μπλέκει και χάνει το μαξιλαράκι του. Με 1/2 ισορροπεί την κατάσταση και με 2/2 βάζει καλή υποψηφιότητα για την οκτάδα.

Επαναλαμβάνεται ότι η ήττα από την Βαλένθια δεν τον ενοχλεί μέχρι στιγμής αλλά θα πρέπει να βρει κάποια εκτός έδρας νίκη, ειδικά από την στιγμή που το ΣΕΦ δεν αποτελεί «κάστρο» με ήδη αρκετές ομάδες να έχουν περάσει από αυτό.