HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Απρόσεκτος αλλά με χαρακτήρα και Λαρεντζάκη «πλήγωσε» την Μακάμπι

677προβολές

Τεράστιο διπλό για τον Ολυμπιακό (10-8) στην έδρα της Μακάμπι (8-11) με σκορ 89-87 στην παράταση (κ.α. 73-73) που τον κρατάει «ζωντανό» στην υπόθεση οκτάδας.

Το παιχνίδι μπορεί να μην ξεχώρισε για το θέαμα που έβγαλαν οι δύο ομάδες πάνω στο παρκέ, όμως εξελίχθηκε σε ένα ντέρμπι με δυνατές άμυνες, πίεση, όπου ο λιγότερο απρόσεκτος και σκληρότερος αμυντικά κατάφερε να κερδίσει στο φινάλε.

Επαναλαμβάνουμε,  ο αγώνας δεν ξεχώρισε για την ποιότητά του, ωστόσο ήταν από εκείνα τα παιχνίδια που κρατούν το ενδιαφέρον στα ύψη με την εξέλιξή του και ταυτόχρονα μπορούν να «σφυρηλατηθούν» σύνολα για το μέλλον.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν κάκιστο για Μακάμπι – Ολυμπιακό, καθώς αμφότερες ήταν έντονα νευρικές και απρόσεκτες στο παιχνίδι τους, με τα λάθη και η αστοχία να κυριαρχούν σε όλη την διάρκεια των δύο περιόδων. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την πρωτοπορία και τον έλεγχο του ρυθμού του παιχνιδιού στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όμως εξίσου παρουσίαζαν πολλές απροσεξίες στις αποφάσεις τους, υπέπιπταν σε λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν διαφορές άνω των 10 πόντων, προκειμένου να νιώσουν περισσότερη άνεση στην αναμέτρηση από την στιγμή μάλιστα που εκείνοι είχαν την πίεση – «πρέπει» στον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός γενικά ήταν μέτριος αμυντικά στο ημίχρονο με αρκετά σκαμπανεβάσματα ενώ επιθετικά νευρικός – άστοχος και με πολλά λάθη. Ενδεικτικά, στο εικοσάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη 9 λάθη και μόλις 1/8 τρίποντα ενώ ταυτόχρονα σπατάλησαν και εκείνοι με την σειρά τους αρκετές ευκαιρίες είτε να μειώσουν περεταίρω την διαφορά είτε να προσπεράσουν οριακά σε ορισμένες περιπτώσεις κατά την διάρκεια του ματς. Επιπλέον, αρκετοί σημαντικοί παίκτες του ρόστερ του είχαν φορτωθεί με φάουλ από το πρώτο εικοσάλεπτο. Οι Πρίντεζης (9 πόντους) – Χαραλαμπόπουλος (5 πόντους) – ΜακΚίσικ (8 πόντους) έδωσαν πολύτιμες επιθετικές λύσεις στον ελληνικό σύλλογο για να μείνει κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Από την άλλη πλευρά, η Μακάμπι δίχως να εντυπωσιάζει και αυτή με την απόδοσή της, εκμεταλλευόταν τα λάθη του Ολυμπιακού (9 έναντι 7 των Ισραηλινών), το γεγονός ότι η ίδια σούταρε με 5/10 τρίποντα, τις «ζημιές» του Μπράιαντ σε άμυνα επίθεση, το «ξύπνημα» του Γουίλμπεκιν και ότι η άμυνά της είχε κρατήσει εκτός ρυθμού αγώνα τον Κώστα Σλούκα (5 πόντους, 3 ασίστ και 2 λάθη μέχρι το ημίχρονο). Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, ο Ολυμπιακός θα μπορούσαμε να πούμε ότι θα έπρεπε να νιώθει και τυχερός που η διαφορά ήταν στο -7 (40-33).

Στην γ’ περίοδο το σκηνικό του παιχνιδιού άλλαξε υπέρ του ελληνικού συλλόγου, παρά το γεγονός ότι το προβάδισμα ήταν στην συντριπτική πλειοψηφία του δεκαλέπτου υπέρ των γηπεδούχων. Τα λάθη συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό (6 στην περίοδο (6) φτάνοντας τα 15 στον αγώνα, όμως εξίσου 6 λάθη έκανε και η Μακάμπι στο δεκάλεπτο αδυνατώντας να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που πρόσφεραν οι φιλοξενούμενοι ώστε να «χτίσουν» μεγαλύτερες διαφορές στο σκορ. Η «ομάδα του λαού» διατηρούσε προβάδισμα 5-6 πόντων όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει ενώ κομβικό στοιχείο σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο (+παράταση) ήταν η δυναμική άμυνα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να υπέπιπταν σε εύκολα λάθη, όμως η άμυνά τους αποτέλεσε το «κλειδί» για να μείνουν εντός διεκδίκησης του ματς αλλά και να αυξήσουν την πίεση – άγχος στην αντίπαλη πλευρά που «καιγόταν» για το αποτέλεσμα. Η άμυνα του Ολυμπιακού «κάλυψε» τις δικές του απροσεξίες στο παιχνίδι, κράτησε χαμηλά σε επιθετική παραγωγή την Μακάμπι και του επέτρεψε να ισορροπήσει αρκετά το παιχνίδι. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι «έδωσαν» με αρκετά μεγάλη ευκολία γρήγορα τα φάουλ που είχαν δικαίωμα να κάνουν, με αποτέλεσμα ο ελληνικός σύλλογος να έχει από νωρίς στην γ’ περίοδο (7:24) την δυνατότητα να βρεθεί με ευκολία στην γραμμή της φιλανθρωπίας. Ωστόσο, σε αρκετές περιπτώσεις ο Ολυμπιακός ότι «έχτιζε» με τόσο κόπο στην άμυνα το «γκρέμιζε» με τις απροσεξίες ή βεβιασμένες του αποφάσεις στην επίθεση, όπου δεν του επέτρεπαν να πάρει εκείνος τα ηνία του σκορ.

Το τελευταίο (;) δεκάλεπτο κυμάνθηκε περίπου στο ίδιο μοτίβο με τον Ολυμπιακό να βγάζει δυναμισμό στην άμυνα, η Μακάμπι να δυσκολεύεται αρκετά να βρει λύσεις επιθετικά ενώ να συνεχίζει να χάνει ανά χρονικά σημεία το μυαλό της, όπως συνέβη και στην γ’ περίοδο, δίνοντας την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να έχουν με μεγαλύτερη συχνότητα επαφή με το καλάθι. Το παιχνίδι όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν όλο και πιο έντονα ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να φαίνεται σκληρότερος πάνω στο παρκέ και να δείχνει ότι ελέγχει τον ρυθμό αλλά να αδυνατεί να «καθαρίσει» το ματς. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να κάνουν λάθη, οι Ισραηλινοί κυρίως να «κυνηγούν» στο σκορ και τον Ολυμπιακό να συντηρεί διαφορά 3-4 πόντων αλλά να έχει και αυτοκαταστροφικές τάσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» είτε με βεβιασμένες αποφάσεις στην επίθεση είτε με κακές αντιδράσεις στην άμυνα έδωσαν εκ νέου την ευκαιρία στην Μακάμπι να φύγει εκείνη νικήτρια από την αναμέτρηση. Για καλή τους τύχη, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σπατάλησαν κρίσιμες ελεύθερες βολές σε όλο το ματς, κυρίως όμως με Ντόρσει (1/2 βολές στα 19’’ με το σκορ 72-71) και Γουίλμπεκιν (1/2 βολές στα 15’’ με το σκορ 73-71). Στην επόμενη επίθεση οι παίκτες της Μακάμπι έκαναν φάουλ στον Σλούκα, ο οποίος δεν λάθεψε από την γραμμή των βολών στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο συνεχίστηκε το ίδιο, με την διαφορά ότι ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει μια σειρά από σημαντικές λύσεις από Σλούκα – Βεζένκοφ – Πρίντεζη – Λαρεντζάκη που του έδωσαν πέρα από μια διαφορά +5 (81-86 στα 56 δεύτερα) και ψυχολογία για την τελική ευθεία. Η Μακάμπι συνέχισε να είναι ασυνεπής από την γραμμή των βολών, ο Ολυμπιακός πάλι αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος και πανηγύρισε μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 89-87 στην παράταση μέσα στο Τελ Αβίβ.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δίνει τεράστιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό έναντι της Μακάμπι σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στην μάχη που δίνουν για είσοδο στην οκτάδα. Αυτήν την στιγμή, οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην 8η θέση με ρεκόρ 10-8 και ένα παιχνίδι λιγότερο από την Μακάμπι, η οποία με την σειρά της βρίσκεται στην 13η θέση με ρεκόρ 8-11. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια ακόμα στο τραπέζι και τα πάντα μπορούν να ανατραπούν όσο οι αγωνιστικές περνούν, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε με την νίκη του στο Τελ Αβίβ να αποκτήσει ένα ενδεχομένως σημαντικό μαξιλαράκι τουλάχιστον τριών ή τεσσάρων (ανάλογα το αποτέλεσμα στο εξ’ αναβολής εκτός αγώνα με την Βιλερμπάν 19/1) νικών σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Ισραηλινούς.

Ανάμεσα στα υπόλοιπα κέρδη του Ολυμπιακού, πέραν του θετικού αποτελέσματος, συγκαταλέγονται δίχως αμφιβολία ο χαρακτήρας που έβγαλε πάνω στο παρκέ στο β΄ημίχρονο συν την παράταση παρά τα προβλήματα (χωρίς Παπανικολάου – Χάρισον), η αμυντική του σκληράδα για σημαντικά μεγάλο χρονικό διάστημα για τις ίδιες περιόδους, το γεγονός ότι ανταπεξήλθε παρά τις απουσίες του κόντρα σε θεωρητικά ποιοτικότερο αντίπαλο, η άνοδος του Κώστα Σλούκα και φυσικά η δικαίωση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Αρχικά, ο Ολυμπιακός από την 3η περίοδο και μετά έδειξε σοβαρή βελτίωση στην αμυντική του προσέγγιση και διάθεση να κερδίσει το παιχνίδι από την άμυνά του.

Έως ένα βαθμό το κατάφερε αν και πολλές φορές «φλέρταρε» με ένα ιστορικό «χαρακίρι» που θα οφειλόταν σε σημαντικές απροσεξίες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση του. Παρ’ όλα αυτά, η άμυνά του ήταν εκείνη που τον κράτησε όρθιο και εντός διεκδίκησης του ματς στο Τελ Αβίβ, απέναντι σε μια Μακάμπι που δεν «έλαμπε» στον αγώνα και απ’ ένα σημείο και μετά έπαιζε με «θολωμένο» μυαλό. Σημαντικό στοιχείο, ο περιορισμός του Γουίλμπεκιν στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να τον αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά, ειδικά στο γ’ δεκάλεπτο όπου έμεινε στο 0 με πολλά άστοχα σουτ και λάθη και να τον βγάζουν για σημαντικό χρόνο εκτός κλίματος αγώνα. Η Μακάμπι με το μεγάλο της αστέρι σ’ αυτήν την κατάσταση μπλόκαρε ενώ την ίδια ώρα άρχισε να γίνεται όλο και πιο συχνά το φαινόμενο να πέφτει σε λάθη.

Ο Ολυμπιακός με την αμυντική του σκληράδα έβγαζε όσο το ματς εξελισσόταν και χαρακτήρα, αύξησε το άγχος στην Μακάμπι που έδειχνε να χάνει αρκετές φορές τον προσανατολισμό και την ηρεμία της στο ματς. Ο Κώστας Σλούκας μπορεί να είχε ένα χαμηλό σε επίδοση πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη και μέχρι την λήξη του παιχνιδιού ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού οργανωτικά και επιθετικά για ακόμη μια φορά. Ο διεθνής γκαρντ  είχε 21 πόντους (9/9 βολές,3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 6 λάθη σε 39:52!

Ωστόσο, ειδική αναφορά πρέπει να γίνει και στην προσφορά του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στην αναμέτρηση, ο οποίος ήταν ο παίκτης  «κλειδί» για να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής από την έδρα της Μακάμπι. Ο 28χρονος γκαρντ σε ακόμη ένα παιχνίδι που του δόθηκε η ευκαιρία να πατήσει στο παρκέ, πρόσφερε υπερ πολύτιμες λύσεις για την ομάδα του. Σε 17:16 είχε 13 πόντους (5/6 βολές, 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, όμως δεν είναι μόνο οι αριθμοί που δείχνουν την συνεισφορά του στο παιχνίδι. Ο Λαρεντζάκης έχει δείξει στην συντριπτική πλειοψηφία των λιγοστών παιχνιδιών που έχει πάρει την ευκαιρία από τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αγωνιστεί φέτος, ότι μπορεί να αποτελέσει έναν υπέρ πολύτιμο παίκτη για το ρορέισον του Ολυμπιακού και ειδικά όταν η άμυνα του είναι «σοφτ» δίχως αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι δεν μπορεί να προσφέρει λύσεις και στο επιθετικό κομμάτι εξίσου. Ενδεχομένως, ο διεθνής γκαρντ να είναι ο πιο «αδικημένος» παίκτης αυτήν την στιγμή στο ρόστερ του Ολυμπιακού με βάση τα λεπτά συμμετοχής που παίρνει φέτος (σε ελάχιστα ματς έχει χρησιμοποιηθεί).

Από το καλοκαίρι σε σχετικές ερωτήσεις με φίλους, του Ολυμπιακού και μη, είχα ξεχωρίσει κατά σειρά ως Top-3, τις κινήσεις Σλούκα – Χάρισον – Λαρεντζάκη. Κάποιοι συμφώνησαν, άλλοι διαφώνησαν και άλλοι γέλασαν με τις επιλογές, ειδικά του τρίτου κάνοντας διαφορετική επιλογή. Η επιλογή μου δεν θα αλλάξει ανεξάρτητα από την πορεία της σεζόν τόσο για τον Ολυμπιακό όσο και για τον αθλητή. Προσωπική εκτίμηση, θεωρώ ότι ο Λαρεντζάκης αποτελεί την πιο έξυπνη μεταγραφή του καλοκαιριού για τον Ολυμπιακό, καθώς πρόκειται για έναν παίκτη «εργαλείο» ικανό να κάνει πολλές «βρώμικες» και αθόρυβες δουλειές πάνω στο παρκέ, με δυνατότητα να συμμετέχει σε πολλά σχήματα, ότι αντιλαμβάνεται πλήρως τον ρόλο του και δίνει με το πάθος και την ενέργειά του κάτι που απουσιάζει γενικά από τον Ολυμπιακό στους αγώνες του την φετινή περίοδο. Αμυντική σκληράδα. Κακά τα ψέματα, ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να ειπωθεί ότι ξεχωρίζει για τις επιδόσεις του στον συγκεκριμένο τομέα, όπου στα περισσότερα ματς είχε εκλάμψεις της στιγμής και ελάχιστη σταθερότητα. Ο Λαρεντζάκης είναι παίκτης που μπορεί να βοηθήσει προς αυτόν τον τομέα, να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του στον Ολυμπιακό προς αυτήν την λογική κατά την διάρκεια των αγώνων αλλά και ταυτόχρονα να προσφέρει με τον αυθορμητισμό και το θράσος του στο σύνολο των παιχνιδιών. Προσοχή, δεν έγινε ξαφνικά ο σούπερ σταρ, όμως στον φετινό Ολυμπιακό ο Λαρεντζάκης δείχνει διαρκώς ότι αποτελεί ένα κομβικό γρανάζι του συνόλου, όπου αξίζει να πάρει περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με όσες έπαιρνε μέχρι τώρα.

Ορισμένα από τα κέρδη τα αναφέραμε, πάμε όμως και στα «καμπανάκια» που συνεχίζουν να ηχούν και πρέπει να δώσει αρκετή προσοχή ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι έφυγε νικητής από το παρκέ.

Το θετικό αποτέλεσμα και γενικά τα στοιχεία που  αναφέρθηκαν παραπάνω μπορεί να δημιουργούν έντονο ενθουσιασμό στις τάξεις του Ολυμπιακού, όμως οφείλει να κρατήσει χαμηλά την μπάλα για να μην προσγειωθεί απότομα.

Η νίκη στο Τελ Αβίβ ασφαλώς είναι σημαντική και τον βοηθάει στην προσπάθειά του για είσοδο στην οκτάδα αλλά δεν του εξασφαλίζει κάτι την δεδομένη χρονική στιγμή. Ο δεύτερος γύρος έχει μόλις ξεκινήσει, ο Ολυμπιακός έχει δύσκολο πρόγραμμα μπροστά του ενώ ουδείς μπορεί να βάλει το χέρι του στην φωτιά ότι θα παρουσιάζει το ίδιο πρόσωπο από αγωνιστική σε αγωνιστική.

Απέναντι στην Μακάμπι στο Ισραήλ, ο Ολυμπιακός μπορεί να έβγαλε σκληράδα και χαρακτήρα, όμως ταυτόχρονα ήταν απρόσεκτος, επιπόλαιος και σε αρκετές περιπτώσεις αυτοκαταστροφικός. Οι γηπεδούχοι δίχως να παίξουν τρομερό μπάσκετ ή να δικαιολογούν τον τίτλο του φαβορί, βρήκαν πολλές φορές τις ευκαιρίες να «τιμωρήσουν» τον Ολυμπιακό από τις επιπολαιότητες και τα λάθη του. Για καλή του τύχη του ελληνικού συλλόγου, η Μακάμπι έγινε και εκείνη απρόσεκτη στο δεύτερο ημίχρονο και μετά ενώ δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει λύσεις εξαιτίας της αντίπαλης άμυνας.

Ο Ολυμπιακός έκανε 19 λάθη (!) αριθμός ιδιαίτερα υψηλός για ομάδα που έχει θέσει ως στόχο την οκτάδα. Από το ξεκίνημα της Ευρωλίγκα έως σήμερα (13/1) στην παρούσα στήλη ο Ολυμπιακός κρίνεται με βάση το συγκεκριμένο στόχο. Δηλαδή την είσοδο στην οκτάδα. Αν θέλει ο ελληνικός σύλλογος να πετύχει λοιπόν τον συγκεκριμένο στόχο, ο εν λόγο τομέας θέλει αρκετή δουλειά καθώς σε περίπτωση που η ίδια επίδοση επαναληφθεί είναι εξαιρετικά δύσκολο το αποτέλεσμα να είναι ξανά θετικό. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι στον αγώνα του Τελ Αβίβ τα λάθη των δύο ομάδων ήταν 7-9 για τους φιλοξενούμενους. Το τέλος του αγώνα; Τα λάθη ήταν 21–19 με την Μακάμπι να υποπίπτει στα 20 λεπτά του β’ ημιχρόνου συν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης σε 14 λάθη έναντι 10 του Ολυμπιακού!

Επιπλέον, ακόμη ένα καμπανάκι που ηχεί από το ξεκίνημα της σεζόν είναι το αμυντικό ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό. Στο προηγούμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Μπάγερν, οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να πάρουν 12 επιθετικά ριμπάουντ στο παιχνίδι, εκ των οποίων τα 8 στην δ΄περίοδο! Απέναντι στην Μακάμπι, ο Ολυμπιακός επέτρεψε να ανανεωθούν 11 επιθέσεις της αντιπάλου του ενώ η τελευταία βρήκε 16 πόντους (έναντι μόλις 7) από δεύτερες επιθέσεις.

Επιπροσθέτως, ο Ολυμπιακός σε ακόμη ένα παιχνίδι του την φετινή σεζόν μπαίνει αρκετά νευρικός, νωθρός αμυντικά και ασυγκέντρωτος στο πρώτο εικοσάλεπτο, το οποίο σε ουκ ολίγα ματς έχει χαραμίσει. Αυτό μπορεί να μην του στοίχησε στα παιχνίδια με Μπάγερν – Μακάμπι αλλά πρέπει να βρει σύντομα λύσει επί αυτού, καθώς στην πλειοψηφία των αγώνων του στην Ευρωλίγκα παρουσιάζει αυτή την διάθεση στα πρώτα του ημίχρονα.

Όσον αφορά την Μακάμπι έδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι την φετινή σεζόν ότι έχει μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοσή της, θόλωσε στο «πρέπει» και την αμυντική αντίδραση του Ολυμπιακού αλλά και ότι δεν της πάνε φέτος τα ματς – θρίλερ. Οι Ισραηλινοί διατήρησαν έναν κορμό παικτών από πέρυσι, παραμένουν μια ποιοτική ομάδα όμως με μικρότερο βάθος πάγκου και όχι με την ίδια σκληράδα – σταθερότητα σε σχέση με την περσινή σεζόν. Αρκετοί από τους νέους παίκτες της Μακάμπι προσπαθούν ακόμα να προσαρμοστούν στα καινούργια δεδομένα και δυσκολεύουν – καθυστερούν την συνολική προσαρμογή στον τρόπο παιχνιδιού και τα «θέλω» του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η Μακάμπι σε γενικές γραμμές ήταν κακή κόντρα στον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ημίχρονο «διάβαζε» καλύτερα το παιχνίδι, εκμεταλλευόταν τις απροσεξίες του αντιπάλου της δίχως όμως να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά ασφαλείας για να νιώσει πιο άνετα και με περισσότερη αυτοπεποίθηση. Αντίθετα στο δεύτερο μέρος και την παράταση έγινε πιο επιρρεπής στα λάθη, αιφνιδιάστηκε από την πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού, το μυαλό της θόλωσε σε άμυνα και επίθεση. Παρ’ όλα αυτά έμεινε «ζωντανή» από τα επιθετικά ριμπάουντ και τις απροσεξίες του Ολυμπιακού που της έδωσε και εκείνος με την σειρά του αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το παιχνίδι. Οι Ισραηλινοί θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν πάρει εκείνοι το παιχνίδι αν είχαν εμφανιστεί με μεγαλύτερη ψυχραιμία στις ελεύθερες βολές, όπου έχασαν μια σειρά από κρίσιμες   βολές ειδικά στα τελευταία δευτερόλεπτα της δ’ περιόδου.

Για τα διαιτητικά θέματα που γίνεται όλο και περισσότερος ντόρος τις τελευταίες αγωνιστικές, δεν θα ασχοληθεί η συγκεκριμένη στήλη παραπάνω. Η θέση μας έχει δοθεί αρκετές φορές σε προηγούμενα κείμενα. Η διαιτησία και τα θέματά της αφορά αποκλειστικά και μόνο τους συλλόγους, τους μετόχους και τα υπόλοιπα μέλη της Ευρωλίγκα. Δημοσιογράφοι, κόσμος κλπ δεν έχουν δουλειά να ανακατεύονται ή να την χρησιμοποιούν ως αιτία – δικαιολογία σε νίκες ή ήττες. Απλή αναφορά ναι, όπως έχει δικαίωμα ο/η καθένας/μια να κάνει αλλά μέχρι εκεί. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή με σκεπτικό για να αφήσει αιχμές, να δικαιολογήσει αποτελέσματα ή για οποιοδήποτε άλλον λόγο, δεν πρόκειται να γίνει χρήση. Τουλάχιστον στην παρούσα στήλη. Επιτέλους, ως χώρα κάποια στιγμή πρέπει να δώσουμε έμφαση περισσότερο στο ίδιο το προϊόν, τον αθλητισμό και λιγότερο στην διαιτησία. Αυτό το έχουμε ξεχάσει πλήρως ως λαός από την αθλητική μας νοοτροπία εδώ και χρόνια. Όσο όμως το Campeones.gr δέχεται να έχει στις τάξεις του την συγκεκριμένη στήλη, έτσι αυτή θα πορεύεται, είτε αρέσει είτε όχι.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός τεράστιο διπλό στο Ισραήλ που τον ισχυροποιεί απέναντι στην Μακάμπι σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας, νίκη που του δίνει νέα ώθηση στην προσπάθεια για την οκτάδα αλλά δεν του διασφαλίζει καθώς η σεζόν έχει αρκετό δρόμο ακόμα και ο ίδιος οφείλει να διαχειριστεί προσεκτικά την κατάσταση και να μην παρασυρθεί από τον ενθουσιασμό του.

Η Ευρωλίγκα είναι «Μαραθώνιος» και τίποτα δεν σημαίνει μια νίκη ή μια ήττα σε βάθος 34 στροφών.