HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Είχε απουσίες αλλά έδωσε και δικαιώματα στην Μπασκόνια

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÏÓÖÐ - ÌÐÁÓÊÏÍÉÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
184προβολές

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Μπασκόνια (5-5) κόντρα στον Ολυμπιακό (5-4) με σκορ 90-76 στο ΣΕΦ.

Οι συνθήκες που κλήθηκε να αγωνιστεί ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπασκόνια δεν ήταν ευνοϊκές πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Για την ακρίβεια, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με πέντε αθλητές στο απουσιολόγιο του, γεγονός που άλλαζε τόσο τις συνθήκες όσο και τον τρόπο διαχείρισης – προσέγγισης του ματς. Οι γηπεδούχοι Αλέξανδρο Βεζένκοβ, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, Οκτάβιους Έλις, Λιβιό Ζαν-Σαρλ και Άαρον Χάρισον εκτός ενώ για να συμπληρωθεί η αποστολή κλήθηκαν από την δεύτερη ομάδα οι Αλέξανδρος Νικολαΐδης και Βασίλης Χρηστίδης.

Όπως γίνεται από την αρχή κατανοητό, η αποστολή του Ολυμπιακού με αντίπαλο την Μπασκόνια δεν ήταν εύκολη.  Όχι μόνο από πλευράς διαθέσιμων επιλογών αλλά και για το ροτέισον ή την τακτική προσέγγιση στο σύνολο της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί ήταν πολύ καλά διαβασμένοι για τον αγώνα και να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των αντιπάλων τους.

Οι Βάσκοι έριξαν αρκετό «ξύλο» στην άμυνα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με αρκετά μεγάλη πίεση στις επαφές αλλά και πολύ καλή τοποθέτηση των χεριών πάνω στην μπάλα είτε για κλέψιμο είτε για αλλοίωση της προσπάθειας για πάσα. Όσον αφορά τον επιθετικό τομέα, με αρκετή κίνηση, καλές αποστάσεις και με πλουραλισμό παικτών που απειλούσαν είτε κοντά είτε μακριά από το καλάθι, βοήθησαν την Μπασκόνια να φτιάξει ψυχολογία, αυτοπεποίθηση και στην πορεία του ματς διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο εικοσάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι σε άμυνα / επίθεση, με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά ακόμα και 22 πόντων (21-43) κατά την διάρκεια της β΄περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά μουδιασμένος στην αναμέτρηση ενώ έδειξε να καθυστερεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα εξαιτίας των απουσιών του. Οι «ερυθρόλευκοι» μη έχοντας διαθέσιμους αρκετούς σημαντικούς παίκτες στο ροτέισον του (κυρίως  Σαρλ – Βεζένκοβ)  ήταν αρκετά «σοφτ» αμυντικά ενώ στην επίθεση «κόλλησε» από την δυναμική άμυνα των αντιπάλων του. Η Μπασκόνια δεν επέτρεψε στον ελληνικό σύλλογο να βρει λύσεις κοντά στο καλάθι ή από μέση απόσταση, καθώς οι παίκτες του Ιβάνοβιτς πίεζαν δυναμικά στην άμυνα δυσκολεύοντας την κυκλοφορία αλλά και τις εκτελέσεις του Ολυμπιακού. Ο υψηλόσωμος Φολ (2.21) ήταν απόλυτος κυρίαρχος κάτω από τις δύο ρακέτες με πόντους, ριμπάουντ, μπλοκ και καλές τοποθετήσεις σώματος που δεν επέτρεπε  στους γηπεδούχους να βρουν λύσεις. Επιπλέον, ο Πολονάρα έκανε εξίσου αρκετές «ζημιές» με αρκετή αθόρυβη δουλειά στην άμυνα αλλά και πολύτιμες βοήθειες στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ξεκάθαρα υπέρ της Μπασκόνια. Από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Ισπανοί έδειξαν τις διαθέσεις τους με πιεστική άμυνα, τρέξιμο στους χώρους, καλή κυκλοφορία ανά περιπτώσεις ποικίλο παιχνίδια ρακέτας – περιφέρειας και σε συνδυασμό με την «σοφτ» άμυνα του Ολυμπιακού είχε τον έλεγχο του σκορ και του ρυθμού. Οι Βάσκοι από την άμυνά τους βρήκαν τα πατήματά τους και στην επίθεση, όπου σε αρκετές φάσεις ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακοί. Το +16 (31-47) υπέρ των φιλοξενούμενων για το ημίχρονο κάλλιστα θα μπορούσε να είναι υψηλότερο σε περίπτωση που η Μπασκόνια δεν είχε υποπέσει σε 10 λάθη ή λιγότερο βιαστική σε ορισμένες περιπτώσεις. Ενδεικτικά να σημειωθεί ότι το 15-23 (σκορ α’ περιόδου) μετατράπηκε σε 17-33 στο 5:27 με την Μπασκόνια να τρέχει ένα επιμέρους σκορ περιόδου 2-10 αλλά ταυτόχρονα να συνεχίσει ένα εντυπωσιακό σερί από το πρώτο δεκάλεπτο 6-18.

Οι Ισπανοί ήταν το απόλυτο αφεντικό  στο δεκάλεπτο κυριαρχώντας στις δύο άκρες του παρκέ και με ιδιαίτερα υψηλά νούμερα για εκτός έδρας παιχνίδι. Για την ακρίβεια, η Μπασκόνια είχε στο ημίχρονο 5/8 βολές,  12/16 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 18 ριμπάουντ (4 επιθετικά/14 αμυντικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη ενώ  ο Ολυμπιακός από την πλευρά του είχε 2/2 βολές,  7/19 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 10 ριμπάουντ (4 επιθετικά/6 αμυντικά), 8 ασίστ,  4 κλεψίματα και 5 λάθη.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, το σκηνικό άλλαξε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με περισσότερη διάθεση να πιέσει αμυντικά και να βγάζει ενέργεια πάνω στο παρκέ, κάτι που στο πρώτο ημίχρονο του έλλειπε σημαντικά. Η ενέργεια που έβγαλε σε ακόμη ένα ματς ο ΜακΚίσικ, οι ευκαιρίες να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και με μεγαλύτερη διάρκεια λύσεων σε ρακέτα/ περιφέρεια μειώνοντας την διαφορά αρκετές φορές στο -9 (58-67 σκορ γ’ περιόδου), ωστόσο η Μπασκόνια έβρισκε διαρκώς απαντήσεις στην όποια πίεση των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους 7 (60-67) με το ρολόι στο 8:27, ωστόσο η φάση που δόθηκε το αντιαθλητικό στον Σπανούλης (άθελά του χτύπησε εν κινήσει τον Πίτερς) έδωσε «ανάσα» στην Μπασκόνια που έδειχνε να έχει χάσει τον έλεγχο του αγώνα, με το «μομέντουμ» μέχρι εκείνο το σημείο να ήταν υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια του ματς, ο Ολυμπιακός άρχισε να μένει από ενέργεια στο ντεπόζιτο, την ίδια ώρα όπου η Μπασκόνια άρχιζε να παίρνει ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και με μεγάλα σουτ να εκτοξεύουν ξανά την διαφορά στο +18 (63-81) τρέχοντας επιμέρους σκορ 14-3 και το ρολόι 5:23 για το φινάλε. Η Μπασκόνια διαχειρίστηκε σωστά τα εναπομείναντα λεπτά και με έναν νέο καταιγισμό τρίποντων κράτησαν  την διαφορά υψηλά  υπέρ της πανηγυρίζοντας μια δίκαιη, βάση συνολικής εικόνας, νίκη με σκορ 90-76.

Η Μπασκόνια ήταν πολύ καλά διαβασμένη για τις ανάγκες του αγώνα αλλά και τις απουσίες της αντίπαλης πλευράς , τις οποίες εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο για να φτάσει σε μια δίκαιη και σημαντική εκτός έδρας νίκη. Ο Ολυμπιακός άργησε να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού ενώ το γεγονός ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα για συντήρηση μέσω ροτέισον δυσκόλευε ακόμη περισσότερο την προσπάθειά του, ώστε να έχει διάρκεια στην αντεπίθεση που επιχείρησε στο β’ ημίχρονο. Οι απουσίες του ελληνικού συλλόγου ήταν σημαντικές, αποτελούν έως ένα βαθμό ελαφρυντικό, εξαιτίας της μη δυνατότητας να δίνονται ανάσες στους παίκτες, όμως δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί ως κύρια δικαιολογία.

Οι γηπεδούχοι για ακόμη ένα ματς μπήκαν άσχημα στο ξεκίνημα ενώ επέτρεψαν για ένα ημίχρονο στους Ισπανούς να κυριαρχήσουν για 20 λεπτά.  Από την στιγμή που η Μπασκόνια έβρισκε ρυθμό και επέβαλε τους δικούς της κανόνες στην αναμέτρηση, ήταν δύσκολο για τον Ολυμπιακό (ακόμη και αν ήταν πλήρης) να διεκδικήσει το ματς. Ίσως, ο Ολυμπιακός με όλους τους παίκτες διαθέσιμους ή τουλάχιστον την πλειοψηφία να είχε διαφορετική προσέγγιση και μεγαλύτερη διάρκεια στην αντεπίθεσή του.

Με τα «αν» και τα «ίσως» όμως δεν γράφεται η ιστορία. Το ματς έγινε με την Μπασκόνια δίκαια νικήτρια και τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες. Δεν μπορούν να ειπωθούν ασφαλές τοποθετήσεις για τον αγώνα από την στιγμή που οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν λειψανδρία (κυρίως στην γραμμή ψηλών) παικτών στον πάγκο του, όπου επηρέασε ως ένα βαθμό την προσέγγιση και διαχείριση του ματς.

Ο Ολυμπιακός κρατά την αντίδραση που έβγαλε στην γ’ περίοδο και την εικόνα του Λαρεντζάκη στα λεπτά που αγωνίστηκε, ο οποίος έβγαλε διάθεση, ενέργεια και έδωσε λύσεις όταν η ομάδα του είχε κολλήσει επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Ως προς τα ανησυχητικά, η προσέγγισή του στο πρώτο ημίχρονο. Κακά τα ψέματα, ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε πολλές απουσίες, όμως ήδη αρκετές ομάδες έχουν κληθεί να αγωνιστούν υπό τις ίδιες ή χειρότερες συνθήκες. Το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβγαλαν διάθεση – ενέργεια στο πρώτο εικοσάλεπτο, παρά τις απουσίες,  ειδικά όταν έχει προηγηθεί η προβληματική εμφάνιση ημιχρόνου με την Άλμπα Βερολίνου πρέπει να διατηρηθεί στην υπόθεση με τα ανάλογα ελαφρυντικά ενόψει της συνέχειας.

Από την άλλη πλευρά, η Μπασκόνια έβγαλε γενικά καλύτερο πρόσωπο στο σύνολο του αγώνα. Με πίεση και «ξύλο» στην άμυνα, την βοήθησε να βρει σταδιακά ρυθμό στην επίθεση αλλά και μεγάλα σουτ. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις ή φάσεις, η Μπασκόνια «τιμώρησε» την άμυνα του Ολυμπιακού με τον ίδιον τρόπο όπως εκείνη του Παναθηναϊκού πριν μια εβδομάδα στην Βιτόρια.

Οι Βάσκοι  κόντρα στον Παναθηναϊκό είχαν 14/18 βολές (77.8%), 20/28 δίποντα (71.4%), 13/29 τρίποντα (44.8%), 36 ριμπάουντ (8 επιθετικά/ 28 αμυντικά), 24 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη. Απέναντι στον Ολυμπιακό κατέγραψαν 11/18 βολές (61.1%), 20/30 δίποντα (66.7%), 13/26 τρίποντα (50%), 29 ριμπάουντ (10 επιθετικά/19 αμυντικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα και 19 λάθη. Ταυτόχρονα, ο Χένρι με 17 πόντους (1/3 βολές, 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη έκανε τις «ζημιές» του ενώ οι Πίτερς με 16 πόντους (4/4 βολές, 3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και Ντράγκιτς με 18 πόντους (1/2 βολές, 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα) ήταν από τους κορυφαίους για τους νικητές.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός είχε 15/18 βολές (83.3%), 20/35 δίποντα (57.1%), 7/22 τρίποντα (31.8%), 22 ριμπάουντ (7 επιθετικά/ 15 αμυντικά), 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη. Κορυφαίοι οι Πρίντεζης και Σλούκας με 15 πόντους ο καθένας ενώ ο ΜακΚίσικ  έδωσε για ακόμη μια φορά λύσεις με την ενέργειά του πάνω στο παρκέ.

Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και πανηγύρισε δίκαια μια σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να βρεθεί εντός πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός καλείται να αναζητήσει νίκη –ες μακριά από το ΣΕΦ με σκοπό να «σβήσει» την εντός έδρας ήττα από τον ισπανικό σύλλογο.  Με βάση τον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς και τις απουσίες του, δύσκολα το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι και έφυγαν δίκαια με χαμόγελα από το ΣΕΦ.

Η σεζόν εξελίσσεται κανονικά  και ο Ολυμπιακός πρέπει και αυτός με την σειρά του να συνεχίσει την σκληρή δουλειά, προκειμένου να βελτιώσει ή κρύψει τις αδυναμίες του.

Ο ελληνικός σύλλογος μπορεί να έχει την δικαιολογία των πολλών απουσιών από τον αγώνα, ωστόσο πρέπει να τον χρησιμοποιήσει για παρατηρήσεις. Εξάλλου αρκετές φορές έκανε την ζωή των παικτών της Μπασκόνια πιο εύκολη με τις αποφάσεις – αντιδράσεις τους σε άμυνα – επίθεση, κυρίως του πρώτου ημιχρόνου.

Για ακόμη μια φορά τονίζεται ότι οι απουσίες επηρέασαν ως ένα σημείο την προσέγγιση – φρεσκάδα – χρήση ενέργειας του Ολυμπιακού στο τακτικό σκέλος, όμως ορισμένα “καμπανάκια” από προηγούμενα ματς ήχησαν και απέναντι στην Μπασκόνια. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το κακό ξεκίνημα στην α’ περίοδο και το “χαμένο” πρώτο ημίχρονο.

Η Μπασκόνια μέσα σε λίγες ημέρες έδειξε έντονα σημαντικά προβλήματα των “Αιωνίων” στο παιχνίδι τους, ειδικά στην περιφερειακή άμυνα ενώ ταυτόχρονα τους κέρδισε αμφότερους εύκολα.

Μπορεί οι Ισπανοί να μην διαθέτουν τα μπάτζετ ή την λάμψη του παρελθόντος, όμως ο Ιβάνοβιτς (με τα καλά και τα κακά του) έχει δημιουργήσει ένα αρκετά συμπαθητικό σύνολο, το οποίο θα παίξει με ενθουσιασμό, φαντασία, ευελιξία και απείθαρχο μπάσκετ αλλά όποτε το θελήσει ο προπονητής του θα γυρίσει τον διακόπτη σε ένα πειθαρχημένο και γρήγορο στυλ παιχνιδιού.

Ως μια κλασική ισπανική ομάδα, η Μπασκόνια έδειξε σκληρά μαθήματα στους ελληνικούς συλλόγους, κάτι που οι τελευταίοι οφείλουν να κρατήσουν έντονα στις σημειώσεις τους καθ’ όλη την διάρκεια της σεζόν.

Πολλές φορές οι ήττες έχουν περισσότερες χρήσιμες παρατηρήσεις σε σχέση με τις νίκες.