HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΒΟΛΕΪΤΡΥΦΩΝΑΣ

Ολυμπιακός: Ένα βαθμό μακριά απ’ το τριακοστό

626προβολές

Ο Ολυμπιακός νίκησε για μία ακόμη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό με 3 – 1 σετ στο «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο των πλέι οφ της Βόλεϊ Λιγκ και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος της ιστορίας του. Ουσιαστικά χρειάζεται μόλις έναν βαθμό στα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια που ακολουθούν για να επιστρέψει στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ.

Σε μια χρονιά δύσκολη έτσι όπως εξελίχθηκε και με τον διαφορετικό τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος κάθε βαθμός, κάθε απώλεια σετ θα έπαιζε το ρόλο της. Ο Ολυμπιακός, μετά την αποτυχία της περασμένης σεζόν, άλλαξε σχεδόν όλο το ρόστερ. Όπως αποδείχθηκε, όμως η διοίκηση των Πειραιωτών κινήθηκε σωστά παρά το γεγονός ότι είχε μικρότερο μπάτζετ σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, στελεχώνοντας την ομάδα με πολύ καλούς παίκτες ευελπιστώντας στην επιστροφή στην κορυφή. Δύσκολο το έργο καθώς ο Παναθηναϊκός ερχόταν με την ψυχολογία του πρωταθλητή ενώ ο Φοίνικας Σύρου φτιάχνοντας μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα προσπάθησε να μπει «σφήνα» στους «μεγάλους».

Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» επέδειξαν τρομερή σταθερότητα καθ’ όλη τη σεζόν, παρά και τις διακοπές κάθε τόσο λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού σε πολλές ομάδες. Αυτό φαίνεται και στις απώλειες που έχει μέχρι στιγμής η ομάδα του Πειραιά, μετρώντας μόλις μία ήττα στη Σύρο με 3 – 2 σετ για την κανονική περίοδο, ενώ απώλεσαν κι έναν βαθμό στη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

«Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα, είναι άθλος αυτό που κάναμε λόγω και της κατάστασης», δήλωσε ο Βουλκίδης λίγο μετά το τέλος του ντέρμπι, ενώ ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης ανέφερε : «Η διαφορά μας χτίστηκε με πολύ προσπάθεια. Ήμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και τα καταφέραμε».

Από την άλλη εντύπωση προκάλεσε η απόφαση του προπονητή του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Ανδρεόπουλου, να μην κάνει ούτε ο ίδιος, ούτε κάποιος από τους παίκτες του κάποιο σχόλιο.

Η ανασύνταξη

Η δυσκολία που είχε φέτος ο Ολυμπιακός, ήταν να γίνει ομάδα. Αλλαγές στους βασικούς συντελεστές, με τον Βουλκίδη και τον Στιβαχτή να είναι οι ελάχιστοι που «σώθηκαν» από την περσινή σεζόν. Η ομάδα άλλαξε, με τη διοίκηση να κινείται έξυπνα, κάνοντας σωστές επιλογές σε ξένους, οι οποίοι κατά κύριο λόγο είχαν αγωνιστεί και γνώριζαν το ελληνικό πρωτάθλημα. Μιγιαΐλοβιτς, Όκολιτς, Έγκλεσκαλνς και Φρομ, με τον τελευταίο να είναι ο μόνος που δεν είχε αγωνιστεί ξανά στη χώρα μας, ήταν οι ξένοι στους οποίους στηρίχθηκε η ομάδα και σε συνδυασμό με τον ελληνικό κορμό συνέθεσαν ένα εξαιρετικό για τα δεδομένα σύνολο.

Τα βασικά του «όπλα»

Ο Ολυμπιακός είχε παραπάνω από έναν τομείς στους οποίους υπερίσχυσε των αντιπάλων του. Το σερβίς ήταν ένα από τα πολύ καλά στοιχεία των Πειραιωτών. Ο κορυφαίος σε αυτόν τον τομέα φέτος Μιγιαΐλοβιτς, αλλά και οι Βουλκίδης Φρομ και Έγκλεσκαλνς, ταλαιπώρησαν τους αντίπαλους υποδοχείς, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Στιβαχτής, ο οποίος με το κυματιστό σερβίς του δυσκόλευε τις αντίπαλες άμυνες.

Σίγουρα ένας από τους τομείς που κυριάρχησε ο Ολυμπιακός φέτος, ήταν η επίθεση κι ο τρόπος που «μοίραζε το παιχνίδι ο πασαδόρος. Δεν είναι τυχαίο που κυρίως στα ντέρμπι, ακραίοι και διαγώνιος είχαν παρόμοια συγκομιδή πόντων, πράγμα που αποπροσανατόλιζε το μπλοκ των αντιπάλων.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έδειξε σε κάθε αγώνα ότι ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Ο ρυθμός, η συγκέντρωση, η αγωνιστική κατάσταση, αλλά και η ποιότητα των παικτών της ομάδας συνετέλεσαν ώστε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ.

Το σχόλιο των σημερινών αγώνων

Εκτός από το «ντέρμπι των αιωνίων» είχαμε ακόμη μία αναμέτρηση, εκείνη του ΠΑΟΚ κόντρα στο Φοίνικα Σύρου στο κλειστό της Πυλαίας. Οι φιλοξενούμενη πήραν τη νίκη με 3 – 1 σετ και παρέμειναν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το  Campeones.gr, είχε τη χαρά να φιλοξενήσει για μία ακόμη φορά τον  δικό του προπονητή, Κωνσταντίνο Αναγνωστόπουλο που μας βοήθησε στην ανάγνωση των δύο παιχνιδιών.

ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου 1 – 3

«Προσωπικά περίμενα πιο αμφίρροπο παιχνίδι, πίστευα ότι και οι δύο ομάδες θα έπαιρναν τουλάχιστον ένα σετ. Ο Φοίνικας κατάφερε και ανέκαμψε μετά το πρώτο χαμένο σετ χωρίς να αφήσει κάποιο περιθώριο στον αποψινό του αντίπαλο. Πολύ καλός ο Μπράουν με 15 πόντους με το αξιοπρόσεκτο 10/11 στην επίθεση αλλά και 5 μπλοκ. Παράλληλα πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Πρωτοψάλτης, ο οποίος έψαχνε μια καλή εμφάνιση και τη βρήκε κόντρα στον ασταθή ΠΑΟΚ, ο οποίος παρά την αλλαγή προπονητή δεν έχει καταφέρει να βρει τα πατήματά του».

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3 – 1

«Το πρώτο σετ κρίθηκε περίπου στη μέση. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μια διαφορά και να προηγηθεί στο ματς. Καλύτεροι οι Πειραιώτες στην υποδοχή με το σετ φυσιολογικά να καταλήγει στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς του και εκμεταλλευόμενος τη νωθρότητα του Ολυμπιακού κατάφερε να ισοφαρίσει. Παρόμοιο το σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να παίρνει προβάδισμα μετά τα μέσα του σετ. Στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ψυχολογία να αντιδράσει κι έτσι πολύ λογικά ο Ολυμπιακός το κατέκτησε και παράλληλα πήρε μια σπουδαία νίκη. Πολύ καλός ο Έγκλεσκαλνς, ενώ και ο Βουλκίδης με τα πολύ καλά σερβίς του στο 3ο σετ έπαιξε κομβικό ρόλο στην έκβαση του ματς.

Δίκαιη η επικράτηση του Ολυμπιακού που βρίσκεται πολύ κοντά σε ένα ακόμη πρωτάθλημα».