HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Έπαιξε με την φωτιά και παραλίγο να «καεί» από την Άλμπα

141προβολές

Μπορεί ο Ολυμπιακός (5-3) να κέρδισε 75-71 την Άλμπα (1-2), ωστόσο η εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα προβληματική στο παρκέ του ΣΕΦ.

Για ένα 20λεπτο ο Ολυμπιακός ξεκάθαρα δεν βρισκόταν στο γήπεδο. Νευρικός, υπνωτισμένος και ασυγκέντρωτος τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Για την ακρίβεια, αν στην θέση της Άλμπα βρισκόταν κάποια ποιοτικότερη ομάδα ως αντίπαλος, οι «ερυθρόλευκοι» θα καλούνταν να ανατρέψουν διαφορά (δίχως υπερβολή) 20-25 πόντων, με βάση πάντα την συνολική τους εικόνα στο παρκέ.  Το 10-22 (-12) του πρώτου δεκαλέπτου ή το 24-35 (-11) του ημιχρόνου υπέρ των Γερμανών ήταν αρκετά τιμητικό για τον ελληνικό σύλλογο.

Ο Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου ήταν άκρως προβληματικός και μακριά από το πνεύμα ενός αγώνα Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν το παραμικρό στοιχείο συγκέντρωσης στο παιχνίδι τους, καθώς επιθετικά υπέπιπταν στο ένα εύκολο λάθος μετά το άλλο, κακή κυκλοφορία, επιμονή στα σουτ τριών πόντων ενώ αμυντικά ήταν κάτι παραπάνω από φανερή η έλλειψη ενέργειας και σκληράδας. Ενδεικτικά να σημειωθούν ορισμένα στοιχεία του εικοσαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να κάνει 10 λάθη εκ των οποίων τα 8 στην α’ περίοδο (!), να αποφεύγει τις επαφές με αποτέλεσμα το πρώτο φάουλ της Άλμπα στο ματς να γίνεται 1:24 για το τέλος της α’ περιόδου ενώ τις πρώτες βολές στο ματς ο Ολυμπιακός της εκτέλεσε στο 2:38 του δεύτερου δεκαλέπτου! Επιπλέον, οι γηπεδούχοι «έσπασαν» την στεφάνι από την περιφέρεια καταγράφοντας 2/11 τρίποντα, επίδοση έκανε ακόμη πιο δύσκολη την γενική εικόνα μέχρι οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Από την πλευρά της η Άλμπα εκμεταλλευόμενη το κάκιστο ημίχρονο του Ολυμπιακού στις δύο άκρες του παρκέ, ανέλαβε να ορίζει τον δικό της ρυθμό στο ματς, πήρε ψυχολογία και ένιωσε άνετη στο ΣΕΦ και αν ήταν σε ορισμένες περιπτώσεις πιο προσεκτική ενδεχομένως να πήγαινε με μεγαλύτερη διαφορά από τους 11 πόντους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Οι Γερμανοί με απλό μπάσκετ και με άμυνα ζώνης για μεγάλο χρονικό διάστημα που μπλόκαρε σημαντικά τον ούτως ή άλλως κακό Ολυμπιακό του πρώτου ημιχρόνου, ήλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση σε ρυθμό – σκορ και με τους καλύτερους παίκτες (Έρικσον – Φοντέκιο) τους άστοχους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΜακΚίσικ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο, καθώς μόλις μπήκε στο ματς έβγαλε ενέργεια στην άμυνα χαλώντας την άνεση των φιλοξενούμενων στο ΣΕΦ ενώ στο α’ δεκάλεπτο πέτυχε τους 5 από τους 10 συνολικά πόντους του ελληνικού συλλόγου στην περίοδο. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κακό ποιοτικά  και παραγωγικά για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να έχει πέρα του ΜακΚίσικ που ξεχώριζε μακράν από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος πρόσφερε επιθετικά λύσεις βοηθώντας το εξίσου τον Ολυμπιακό να ρίξει την διαφορά από τους  -15 (20-35) στο -11 (24-35).

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε διαφορετικό σκηνικό, με τον Ολυμπιακό να βγάζει μεγαλύτερη σοβαρότητα και συγκέντρωση στο παιχνίδι του, ξεκινώντας με διάθεση στην άμυνα του. Το σχήμα με τους Σλούκα – ΜακΚίσικ – Παπανικολάου – Βεζένκοφ – Σαρλ λειτούργησε αρκετά καλά προσφέροντας σταθερότητα και λύσεις σε άμυνα και επίθεση.  Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ενέργεια – διάθεση στην άμυνα απαγορεύοντας στους παίκτες της Άλμπα να δημιουργήσουν απειλές στο καλάθι τους καθώς τους ανάγκασαν σε πολλά λάθη ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι σταμάτησαν να επιμένουν στο τρίποντο και άρχισαν να διαβάζουν καλύτερα τις φάσεις στην άμυνα των Γερμανών. Οι Βεζένκοφ – Παπανικολάου που ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο με αρκετή αθόρυβη δουλειά στην άμυνα, ο ΜακΚίσικ που εξακολουθούσε να βγάζει ενέργεια – διάθεση, τον Σλούκα να δημιουργεί φάσεις και τον Σαρλ κυρίαρχο στις δύο ρακέτες, επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάρει τον ρυθμό της αναμέτρησης και με επιμέρους σκορ περιόδου 27-9 να γυρίσει το ματς υπέρ του 51-44.

Ο Ολυμπιακός από την στιγμή που πήρε το προβάδισμα εμφάνισε την διαφορά ποιότητας που έχει σε σχέση με την Άλμπα και έπαιξε με ανεβασμένη ψυχολογία  βρίσκοντας στόχο είτε κοντά είτε περιφερειακά με μεγαλύτερη ευκολία. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά και βρέθηκαν σε απόσταση βολής να απειλήσουν εκ νέου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει τις ανάλογες λύσεις. Με το ρολόι 8 λεπτά για το φινάλε ο Γκρέιντζερ μείωσε στον πόντο 53-52 αυξάνοντας την πίεση στην αντίπαλη πλευρά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν σε δύο επιθέσεις καλάθι – φάουλ με Σαρλ – Σλούκα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ξανά στο +7 (59-52) 6:36 για το τέλος «κλειδώνοντας»  το παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι  κατάφερναν να διατηρούν διαφορά ασφαλείας, πριν η Άλμπα καταφέρει μέσα σε 24 δεύτερα να τρέξει ένα σερί 6-4 εκμεταλλευόμενη ορισμένες απροσεξίες του Ολυμπιακού για το 75-71.

Το παιχνίδι δεν μπορεί να διεκδικήσει δάφνες ποιότητας, καθώς ήταν αρκετά κακό με πολλά λάθη (17 – 17) και αστοχία.

Γενικά ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προβληματιστεί για την εικόνα του απέναντι στην Άλμπα και κυρίως για την νοοτροπία – προσέγγισή του στο πρώτο ημίχρονο. Όπως αναφέρθηκε και στην αρχή του κειμένου, σε περίπτωση που αντίπαλος του ελληνικού συλλόγου ήταν κάποια ποιοτικότερη ομάδα ή χειρότερα ομάδα πρώτης ταχύτητας η διαφορά στο εικοσάλεπτο θα ήταν τεράστια και ο Ολυμπιακός θα καλούνταν να ανατρέψει παιχνίδι άνω των 20 – 25 πόντων.

Η συνολική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν κάκιστη για τον Ολυμπιακό που οφείλει να προβληματιστεί έντονα. Βέβαια, θα πρέπει να νιώθει τυχερός που κάτι τέτοιο έγινε με αντίπαλο την Άλμπα και όχι κόντρα σε συλλόγους διαφορετικής δυναμικότητας. Ωστόσο αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για την αγωνιστική του εικόνα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Αυτήν την φορά δεν «πλήρωσε» το λάθος του, όμως ουδείς ξέρει με βεβαιότητα ότι θα είναι το ίδιο τυχερός σε ενδεχόμενη επανεμφάνιση του φαινομένου σε άλλα ματς μελλοντικά.

Η Άλμπα μπορεί να μην έπαιξε τρομερό μπάσκετ και να μην διαθέτει το ίδιο ποιοτικό ρόστερ σε σχέση με πέρυσι, όμως έδειξε ότι παραμένει μια ιδιαίτερα επικίνδυνη ομάδα, με αρχή – μέση – τέλος στο παιχνίδι της και με υπογραφή Ρενέσες, η οποία μπορεί να προκαλέσει «ζημιές» όταν οι αντίπαλοί της την υποτιμούν. Στο ΣΕΦ μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει, όμως έστειλε το μήνυμά της προς όλες τις κατευθύνσεις και μάλιστα δίχως κανονική προπόνηση, λίγες ώρες ξεκούρασης (είχε παίξει 3 παιχνίδια σε 5 ημέρες), με απουσίες (Σίβα –  Ολίντε)  και τους Έρικσον – Φοντέκιο άστοχους. Ειδικά ο πρώτος αποτελεί «δήμιο» του Ολυμπιακού, αφού τον έχει «εκτελέσει»  τόσο με την φανέλα της Άλμπα όσο και με εκείνη της Γκραν Κανάρια. Με απλό μπάσκετ, χωρίς πίεση και χαμηλότερο ποιοτικά ρόστερ ( σε σχέση με πέρυσι) οι Γερμανοί δημιούργησαν σοβαρά προβλήματα στον Ολυμπιακό, εκμεταλλευόμενοι πλήρως και την κάκιστη εικόνα του μέχρι το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός κρατά ασφαλώς το θετικό αποτέλεσμα που του επιτρέπει να πάει με καλή ψυχολογία στην «διαβολοβδομάδα» που περιλαμβάνει δύο δύσκολες εκτός έδρας αναμετρήσεις σε Ισπανία – Γαλλία, απέναντι σε Μπαρτσελόνα – Βιλλερμπάν αντίστοιχα. Παρ’ όλα αυτά οφείλει να προβληματιστεί έντονα για την συνολική του λειτουργία – νοοτροπία – προσέγγιση στο πρώτο ημίχρονο.

Η έμφαση που δίνεται σ’ αυτές τις γραμμές στον συγκεκριμένο λόγο δεν γίνεται τυχαία. Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν άκρως προβληματική απέναντι στην πιο αδύναμη ποιοτικά ομάδα της Ευρωλίγκα. Ενδεχομένως, ορισμένοι/ες αποδώσουν αυτό στην χαμηλή δυναμικότητα αντιπάλου, όμως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία, ειδικά από την στιγμή που ο Ολυμπιακός θέλει να διεκδικήσει θέση στην οκτάδα.

Εύκολο ματς στην Ευρωλίγκα δεν υπάρχει και ειδικά φέτος οι παγίδες είναι περισσότερες αλλά και πιο συχνές ανά αγωνιστική.  Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να ψάχνεται γενικά σε σχήματα, ρόλους και χημεία, κάτι που ήταν ξεκάθαρο και κόντρα στην Άλμπα. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει αρκετές παρατηρήσεις να κάνει στους παίκτες του στο βίντεο, τις οποίες ασφαλώς θα τόνισε και στην διάρκεια του ημιχρόνου της αναμέτρησης κάτι που έφερε την βελτίωση.

Ο Ολυμπιακός απέναντι στην Άλμπα κρατάει πρωτίστως την νίκη, την βελτίωση του δεύτερου ημιχρόνου, το σχήμα με Σλούκα – ΜακΚίσικ – Παπανικολάου – Βεζένκοφ – Σαρλ και σταδιακή άνοδο του τελευταίου ανά παιχνίδι.  Ο Γάλλος ήταν κομβικός παράγοντας για την επιστροφή – νίκη του ελληνικού συλλόγου, καθώς κάλυψε το κακό βράδυ του Μάρτιν, έδωσε πολλές μάχες τις οποίες κέρδισε στην πλειοψηφία τους, πρόσφερε λύσεις στις δύο άκρες του παρκέ και γενικά έδειξε ότι μπορεί να καλύψει πράγματα στην γραμμή των ψηλών του Ολυμπιακού.

Σε περίπτωση εντός έδρας ήττα από την Άλμπα, η «ζημιά» θα ήταν τεράστια για τους «ερυθρόλευκους» καθώς μετά θα έψαχναν 3-4 μεγάλα διπλά για να μπορέσουν να την «σβήσουν»,  όπου ίσως ακόμη και να μην έφταναν στον απολογισμό. Πλέον πηγαίνει στην «διαβολοβδομάδα» με προβληματισμό – «πονοκεφάλους» αλλά με καλύτερη ψυχολογία να διεκδικήσει τουλάχιστον 1 νίκη. Όμως σε ενδεχόμενο 0-2 την επόμενη εβδομάδα τότε το κλίμα θα γίνει αρκετά βαρύ και η πίεση έντονη.

Ο Ολυμπιακός έχει αρκετή δουλειά μπροστά του για να βελτιωθεί – «δέσει» ως ομάδα και στην συνέχεια να επιδιώξει την εξέλιξη του παιχνιδιού του και το παιχνίδι κόντρα στην Άλμπα ήταν ακόμη μια αναίμακτη (αυτήν την φορά) υπενθύμιση.

Η σεζόν έχει δρόμο ακόμα και ο Ολυμπιακός εξίσου αρκετή δουλειά μπροστά του. Οι νίκες του αγοράζουν χρόνο – ηρεμία, όμως πρέπει σταδιακά να εξαργυρώνει αυτά μέσω της βελτίωσής του στο παρκέ.

Ακόμα ψάχνει και χρειάζεται χρόνο, ματς, δουλειά και υπομονή για να την βρει. Μέχρι τότε όμως καλείται να καλύψει καλύτερα τα «νεκρά» του σημεία και κυρίως να αντιμετωπίσει τον κακό του εαυτό.