HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣ

Ολυμπιακός: Ο Σλούκας τον οδήγησε, ο Μπόλντγουιν τον διευκόλυνε

347προβολές

Πολύτιμη νίκη-ανάσα για τον Ολυμπιακό (9-8) απέναντι στην παμπόνηρη Μπάγερν (11-7) με 84-82 στο ΣΕΦ, με υπογραφή Κώστα Σλούκα.

Κανονικό ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση Ολυμπιακός – Μπάγερν στο ΣΕΦ, με τον Κώστα Σλούκα να δίνει στους γηπεδούχους τις λύσεις προκειμένου να λύσουν τα προβλήματα που τους έβαζαν οι Γερμανοί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα πάνω στο παρκέ χάρη στην διάθεση που έβγαζε στην άμυνά του. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα για ένα περίπου πεντάλεπτο ασκούσαν αποτελεσματική πίεση πάνω στην μπάλα με αποτέλεσμα είτε να αλλοιώνουν πάσες είτε να κλέβουν κατοχές. Μέσα από την άμυνα οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν σταδιακά τον έλεγχο της αναμέτρησης αλλά ταυτόχρονα να βρίσκουν τα πατήματά τους και επιθετικά τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 16-9. Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα Σλούκας – Τζένκινς έκαναν πολύ καλή δουλειά στην άμυνα ενώ ο πρώτος είχε αναλάβει από νωρίς δράση και στο επιθετικό κομμάτι τόσο με σκορ όσο και με ασίστ. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ έδωσε όμως στον Αντρέα Τρινκιέρι να ηρεμήσει τους παίκτες του και ταυτόχρονα να τους αφυπνίσει. Έπειτα από ένα αρκετά καλό αγωνιστικό πεντάλεπτο σε άμυνα – επίθεση και τις πρώτες αλλαγές προσώπων, ο Ολυμπιακός άρχισε σταδιακά να «βραχυκυκλώνει» στις δύο άκρες του παρκέ ενώ την ίδια ώρα η Μπάγερν να «διαβάζει» καλύτερα το παιχνίδι και να γίνεται σκληρότερη αμυντικά. Οι Γερμανοί με αρκετό μπασκετικό ξύλο στην ρακέτα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον Ρέινολντς να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες έτρεξε εκείνη με την σειρά της ένα επί μέρους σκορ 13-3, κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη +3 (22-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρουσίαζε νωθρότητα στην άμυνα  ενώ στην επίθεση υπέπιπτε σε λάθη, δείγμα και της βελτιωμένης αμυντικής προσέγγισης των φιλοξενούμενων σε σχέση με τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Μπάγερν άρχιζε σταδιακά να παίρνει τα ηνία σε σκορ, ρυθμό και ψυχολογία «χτίζοντας» μια διαφορά 7 πόντων (28-35) στο 4:50 για το ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μπάγερν στην περίοδο ο Σίλι με 13 πόντους (0/2 δίποντα και 4/5 τρίποντα), ο οποίος έδινε επιθετικές λύσεις στην ομάδα του την στιγμή που οι συμπαίκτες του δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι επιθετικά, ο Λούσιτς ως ο ποιοτικότερος παίκτης τους ήταν νοκ άουτ και ο Ντέντοβιτς δεν πήρε λεπτά συμμετοχής. Οι «Βαυαροί» συνέχιζαν να παίζουν δυναμικά στην άμυνα και τις επαφές, ο Τρινκιέρι διαρκώς επενέβαινε με αλλαγές προσώπων στον αγώνα για να διατηρεί ή να αλλάζει τον ρυθμό υπέρ της ομάδας του αλλά και από την ανάγκη να κρατήσει «ενεργούς» στο ματς αρκετούς παίκτες που είχαν χρεωθεί με φάουλ. Ο Ολυμπιακός γενικά στο δεκάλεπτο δεν είχε καλό αγωνιστικό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση με την διαφορά να μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη στο ημίχρονο εναντίον του αν δεν τον κρατούσαν όρθιο οι Σλούκας – Βεζένκοφ με τις λύσεις που πρόσφεραν επιθετικά και αμυντικά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπάγερν μπροστά 46-44 σε ένα δεκάλεπτο που ήταν εμφανώς καλύτερη του Ολυμπιακού που παρουσίαζε προβληματική εικόνα συνολικά ανεξάρτητα από το γεγονός ότι βρισκόταν κοντά στο σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί ένα στοιχείο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην πορεία του ματς. Με 35 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι για το ημίχρονο, ο Τρινκιέρι άφησε μέσα τον πιο «ζεστό» παίκτη του αλλά φορτωμένο με 3 φάουλ Σίλι, ο οποίος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και να τεθεί από νωρίς μη διαθέσιμος για το δεύτερο εικοσάλεπτο.  Ο Ολυμπιακός μπορεί να είχε ξανά καλή επίδοση στο ημίχρονο από το τρίποντο (5/9), όμως αμυντικά παρουσίαζε αστάθεια ενώ υπέπεσε σε πολλά λάθη (9) έχοντας μοιράσει 9 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, η Μπάγερν είχε κάνει μόλις 6 λάθη και βρει 16 ασίστ!

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση στο παιχνίδι του και με διάθεση εκ νέου στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» που δεν είχαν στην διάθεσή τους δύο πολύτιμους παίκτες στο κομμάτι της ενέργειας (Παπανικολάου – ΜακΚίσικ) άρχισαν να βρίσκουν ενέργεια απ’ άλλους παίκτες, κάτι που τους βοήθησε να ισορροπήσουν  το παιχνίδι, να βρουν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και να κρατήσουν χαμηλά την αντίπαλό τους για το τρίτο δεκάλεπτο (15 πόντους) όταν στα δύο προηγούμενα είχε πετύχει 22 και 24 πόντους αντίστοιχα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τις δύο ομάδες στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, ο Κώστας Σλούκας από πλευράς Ολυμπιακού και Τζέιλεν Ρέινολντς από πλευράς Μπάγερν. Ο Έλληνας γκαρντ κράτησε τον ελληνικό σύλλογο όρθιο σε αρκετές περιπτώσεις με τις δημιουργίες, τις εκτελέσεις και τις άμυνες – αλλοιώσεις μπάλας που συνέχιζε να βγάζει στο παιχνίδι. Θα αναφερθούμε περισσότερο παρακάτω για την σημαντική προσφορά του στον αγώνα. Όσον αφορά τον Αμερικανό σέντερ πιστοποίησε με ηχηρό τρόπο την φετινή του βελτίωση ως παίκτη, καθώς έδινε διαρκώς λύσεις με δύσκολα καλάθια στην ομάδα του, εκ των οποίων ορισμένες εξ αυτών με σουτ. Βέβαια έχασε ορισμένα εύκολα λέι απ κάτω από την ρακέτα, όμως γενικά έκανε πολλές «ζημιές» με κερδισμένα ριμπάουντ, φάουλ, πόντους και γενικά με την παρουσία του στο «ζωγραφιστό».

Το τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να διατυρεί μεν το προβάδισμα αλλά την Μπάγερν να βρίσκει πάντα τον τρόπο να επιστρέφει στην διεκδίκηση του ματς. Ο ελληνικός σύλλογος κατάφερε τρεις φορές να πάει την διαφορά στο +9 (72-63, 75-66 και 77-69) δείχνοντας ότι μπορεί να καλύψει ακόμα και  το -6 (74-68) του πρώτου αγώνα. Όμως η Μπάγερν απέδειξε για ακόμη μια φορά στην σεζόν το πόσο πεισματάρα και καλοδουλεμένη ομάδα είναι δίχως να διαθέτει τρομακτικό υλικό. Οι Γερμανοί άρχισαν να «διαβάζουν» ξανά τις φάσεις, να ανανεώνουν διαρκώς επιθέσεις (κέρδισαν 8 επιθετικά ριμπάουντ μόνο στην δ’ περίοδο!) και με τον Τρινκιέρι να ξαναρίχνει στο παρκέ τον  Σίλι πήγαν να γυρίσουν το ματς. Οι Βαυαροί με τον Ρέινολντς να κυριαρχεί στις ρακέτες με ριμπάουντ – πόντους και τον Σίλι να παίρνει ξανά το όπλο του και να φέρνουν το παιχνίδι σε ισορροπία 77-77 (2:50). Με τον χρόνο να κυλάει, ο Μπόλντγουιν που γενικά έκανε ένα κακό παιχνίδι με πολλές άστοχες προσπάθειες αλλά και λάθη, υπέπεσε σε έναν κύκλο νέων λαθών στην οργάνωση και εκτέλεση επιθέσεων της Μπάγερν, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες με τον Σλούκα να συνεχίζει το εξαιρετικό του συνολικά βράδυ σε άμυνα – οργάνωση – επίθεση και με δύο εύστοχα κρίσιμα δίποντα να δίνει αέρα 84-79 (43 δεύτερα) στους γηπεδούχους. Ο Σίλι με τρίποντο απάντησε για την Μπάγερν για το 84-82 (30 δεύτερα). Η επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού με το άστοχο τρίποντο του Χάρισον εκδηλώθηκε με θολωμένο μυαλό και η Μπάγερν είχε την τελευταία κατοχή για 3 δευτερόλεπτα αλλά και την ευκαιρία να πάρει το ματς ή να το στείλει στην παράταση. Το σουτ του Ζίπσερ δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη κόντρα σε μια ομάδα που «κυνηγά» και βρίσκεται σε καλύτερη θέση εντός οκτάδας.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια υπερ πολύτιμη νίκη ψυχολογίας και ανάσας ενόψει της προσπάθειας του να μείνει κοντά στο γκρουπ των συλλόγων που διεκδικούν μια θέση στην οκτάδα και απέναντι σε μια ομάδα που διεκδικεί με αξιώσεις ένα «χρυσό» εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η νίκη λοιπόν είναι το πρώτο που κρατάει ο Ολυμπιακός από την αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπάγερν, καθώς οι Γερμανοί βρίσκονται πιο μπροστά στην συγκομιδή νικών/ ηττών και σε ενδεχόμενη επικράτησής τους στο ΣΕΦ θα ξέφευγαν ακόμη περισσότερο παίρνοντας σαφές προβάδισμα για την συνέχεια της διοργάνωσης. Επιπλέον, την συγκεκριμένη αγωνιστική όλες οι άμεσοι ανταγωνιστές την αγωνιστική αυτή επικράτησαν στις αναμετρήσεις τους, γεγονός που σε περίπτωση επικράτησης των Βαυαρών θα δυσχέραινε την θέση των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός σε ακόμη ένα παιχνίδι του είχε σημαντικές μεταπτώσεις στην απόδοσή του κατά την διάρκεια του αγώνα, με την διαφορά ότι αμυντικά εμφανίστηκε κάπως βελτιωμένος (όχι δραματικά) και με διάθεση να βγάλει ενέργεια στον συγκεκριμένο τομέα ώστε να του δώσει ώθηση και στο επιθετικό κομμάτι. Αρκετά σημαντικό ότι κέρδισε και έδειξε αυτή την διάθεση δίχως να έχει στην διάθεσή του τους Παπανικολάου – ΜακΚίσικ που προσφέρουν σημαντικές βοήθειες στον τομέα της ενέργειας.

Την νίκη όμως του Ολυμπιακού την «υπέγραψε» η συνολική εικόνα του Κώστα Σλούκα. Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε την ανοδική του πορεία στις τελευταίες αγωνιστικές και πραγματοποίησε όχι μόνο την καλύτερη αλλά και πιο ολοκληρωτική του εμφάνιση από την στιγμή που επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό των «ερυθρόλευκων». Δεν είναι μόνο οι 24 πόντοι (5/5 βολές, 5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και οι 7 ασίστ που μοίρασε στους συμπαίκτες του αλλά η συνολική του προσφορά στο παιχνίδι. Ο διεθνής γκαρντ ήταν κομβικός γενικά στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, αφού πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες και στο αμυντικό σκέλος με 3 κλεψίματα, πίεση στα αντίπαλα γκαρντ και τουλάχιστον 6-7 αλλοιώσεις της μπάλας σε προσπάθειες πάσας των παικτών της Μπάγερν. Ο Σλούκας ήταν κυριολεκτικά παντού πάνω στο παρκέ για τον Ολυμπιακό προσφέροντας πολύτιμες λύσεις σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και σιγουριά – ασφάλεια στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε ορισμένα βελτιωμένα κομμάτια στο παιχνίδι του σε σχέση πάντα με τα προηγούμενα ως προς το κομμάτι της διάθεσης, ενέργειας και σκληράδας στην άμυνα αλλά ταυτόχρονα και αρκετά από τα καμπανάκια που τον συνοδεύουν καθ΄όλη την διάρκεια της σεζόν. Φερ΄ειπείν τα «νεκρά» του σημεία παραμένουν μεγάλα και ικανά να γυρίσουν εναντίον του την κατάσταση ενός παιχνιδιού αυξάνοντας την πίεση στην πλευρά του αφού θα είναι αυτός που πρέπει να κυνηγά στο σκορ. Επιπλέον, η αμυντική του εικόνα μπορεί να είχε περισσότερα καλά κομμάτια σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια του αλλά για ακόμη μια φορά έδειξε ότι εύκολα χάνει τον προσανατολισμό του ή γίνεται «σοφτ» ενώ δεν θα έπρεπε.

Παράλληλα, η απώλεια αμυντικών ριμπάουντ μπορεί να μην κόστισε στην συγκεκριμένη αναμέτρηση αλλά φάνηκε με έντονο τρόπο.  Η Μπάγερν ανανέωσε 12 επιθέσεις, εκ των οποίων οι 8 σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο! Τέτοια επίδοση αν επαναληφθεί σε άλλον αγώνα, ιδιαίτερα με ομάδα πρώτης ταχύτητας  θα είναι καταστροφική.

Η Μπάγερν από την πλευρά της απέδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι την φετινή σεζόν ότι πρόκειται για την πιο καλοδουλεμένη ομάδα της διοργάνωσης. Οι Γερμανοί δίχως να διαθέτουν αστραφτερό ρόστερ επιβεβαίωσαν για ακόμη μια φορά πως μόνο τυχαία δεν βρίσκονται εντός οκτάδας. Πρόκειται για ένα πολύ καλά δουλεμένο σύνολο, με πείσμα που δεν παρατάει παιχνίδια και παίζει σκληρά στα όρια του φάουλ μοιράζοντας μπασκετικό ξύλο στους αντιπάλους αδιαφορώντας από ονόματα, μπάτζετ, φανέλες κλπ. Δίχως τους δύο ποιοτικότερους παίκτες της, ο Λούσιτς επανέρχεται από τραυματισμό και ο Ντέντοβιτς δεν πήρε λεπτά συμμετοχής, η Μπάγερν διεκδίκησε μέχρι το τέλος το παιχνίδι στο ΣΕΦ και σε περίπτωση που ο Μπόλντγουιν δεν παρασυρόταν από την επιθυμία να αποδείξει πράγματα κόντρα στον Ολυμπιακό (στο ματς της Γερμανίας είχε κάνει πολύ καλό παιχνίδι), ενδεχομένως η μοίρα του ματς να ήταν διαφορετική για την ομάδα του.

Ο Αμερικανός εκτός από άστοχος (12 πόντους με 4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 1/1 βολές), ήταν ιδιαίτερα νευρικός στην οργάνωση του παιχνιδιού της Μπάγερν αλλά ταυτόχρονα ανέτοιμος πνευματικά. Η απουσία των Λούσιτς – Ντέντοβιτς αύξησε τις κατοχές της μπάλας ή τις εκτελέσεις των επιθέσεων του Μπόλντγουιν. Ο 25χρονος γκαρντ φέτος έχει δείξει σημαντική βελτίωση στην Μπάγερν, όμως παραμένει σε ένα επίπεδο που χρειάζεται αρκετή βελτίωση για να κάνει το «step up» ενώ διαφορετικά λειτουργεί έχοντας δίπλα του παίκτες όπως ο Λούσιτς – Ντέντοβιτς. Στο ΣΕΦ αυτό φάνηκε, καθώς ο Μπόλντγουιν παρασύρθηκε από την επιθυμία του να αποδείξει πράγματα απέναντι στην πρώην του ομάδα. Γενικά ο Αμερικανός θόλωσε και υπέπεσε σε πολλά εύκολα λάθη που μπορεί κάποιος να πει ότι κόστισαν πολύτιμες κατοχές στην Μπάγερν. Ενδεικτικά να σημειωθεί ότι έκανε λάθος σε επαναφορά της μπάλας αλλά και σε κατέβασμα αυτής σε οργάνωση επίθεσης. Η Μπάγερν και ο Τρινκιέρι επέλεξαν να ακολουθήσουν την λογική «θα ζήσω και θα πεθάνω» απόψε με τον Μπόλντγουιν και δια του αποτελέσματος η απόφαση αυτή δεν τους δικαίωσε, αφού σε αρκετές περιπτώσεις ο νεαρός γκαρντ πήρε λανθασμένες, υπερβολικές και σε ορισμένες περιπτώσεις δίχως λογική αποφάσεις – ενέργειες που κόστισαν κατοχές ή επιθέσεις υπό καλύτερες συνθήκες.

Ενδεχομένως, με τον  Αμερικανό περισσότερο συγκεντρωμένο ή έναν εκ των Λούσιτς – Ντέντοβιτς διαθέσιμο, το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό. Αυτό όμως δεν θα απαντηθεί ποτέ. Το παιχνίδι έγινε υπό αυτές τις συνθήκες – καταστάσεις και ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει νικητής μέσα από μια δύσκολη και πονηρή αναμέτρηση. Πάντως, το γεγονός ότι η Μπάγερν πήγε – διεκδίκησε το ματς μέχρι το τέλος με τον Μπόλντγουιν σ’ αυτήν την κατάσταση φανερώνει αρκετά για την σημαντική δουλειά που γίνεται στον συγκεκριμένο σύλλογο.

Ανάμεσα στους διακριθέντες για την Μπάγερν, ασφαλώς οι Σίλι και Ρέινολντς είναι εκείνοι που ξεχωρίζουν. Ο πρώτος ήταν «καυτός» για λογαριασμό των Βαυαρών πετυχαίνοντας 26 πόντους με 7/8 τρίποντα! Για καλή τύχη του Ολυμπιακού, ο Αμερικανός χρεώθηκε με 4 φάουλ από το ημίχρονο, άρα αποσύρθηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα στον πάγκο. Αν δεν είχε θέμα με φάουλ, ποιος ξέρει που μπορούσε να φτάσει σε ευστοχία. Όσον αφορά τον Ρέινολντς ήταν απόλυτος κυρίαρχος στις δύο ρακέτες όπου κέρδιζε ριμπάουντ, μάχες, , έβγαζε άμυνες και έδινε σταθερά πόντους στην Μπάγερν από την θέση του σέντερ. Μπορεί να έχασε ορισμένα φαινομενικά εύκολα καλάθια αλλά πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του πιστοποιώντας παράλληλα την βελτίωσή του ως παίκτη την φετινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός κρατάει ασφαλώς την νίκη, το γεγονός ότι αυτή ήρθε έχοντας σημαντικές απουσίες αλλά και πίεση αποτελέσματος  – «πρέπει». Ο ελληνικός σύλλογος εξακολουθεί να έχει αρκετά θέματα να λύσει, άρα οφείλει να συνεχίσει να δουλεύει προκειμένου να βρει τρόπους είτε να καμουφλάρει είτε να λύσει τα δεδομένα ζητήματά του.

Απέναντι στην Μπάγερν δεν του κόστισαν, έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία – βελτιώσεις αλλά ταυτόχρονα και προβληματικές αντιδράσεις.

Το θετικό αποτέλεσμα ασφαλώς είναι σημαντικό, του δίνει σημαντική ανάσα για την συνέχεια και ψυχολογία, δεν πρέπει όμως να τον εφησυχάσει. Τα προβλήματά του εξακολουθούν να υφίστανται και έχει αρκετή δουλειά μπροστά του συν δύσκολες προκλήσεις για να καλύψει το χαμένο έδαφος.