HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Παραλίγο αυτόχειρας αλλά στο τέλος νικητής

156προβολές

Τα εύκολα δύσκολα πήγε να κάνει ο Ολυμπιακός (4-3) απέναντι στην Ζενίτ (2-1) προς το φινάλε,  ωστόσο κατάφερε να φύγει νικητής από την Αγία Πετρούπολη με σκορ 75-66.

Πονηρή εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Ολυμπιακό ήταν αυτή κόντρα στην Ζενίτ, η οποία είχε αρκετά «πρέπει» και πίεση εξαιτίας των δύο σερί ηττών από Μπάγερν (Μόναχο) – Εφές (ΣΕΦ) που συνοδεύτηκαν με άσχημες εμφανίσεις.

Το αποψινό παιχνίδι κόντρα στην Ζενίτ είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα απόδοσης και για τις δύο ομάδες, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά ότι χρειάζονται αρκετό χρόνο και δουλειά για να «ρολάρουν» κατά την διάρκεια της σεζόν.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους Πάνγκος – Ρίβερς – Χόλινς –  Τόμας – Πόιθρες και οι Πειραιώτες με τους Σλούκα – Τζένκινς – Παπανικολάου – Σαρλ – Μάρτιν. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατούν καλύτερα πάνω στο παρκέ, με μεγαλύτερη διάθεση και προσήλωση να παίξουν άμυνα. Ο ελληνικός σύλλογος δεν επέτρεπε στους παίκτες της Ζενίτ να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι, με τους Σαρλ – Μάρτιν να κάνουν πολύ καλή δουλειά δημιουργώντας δύο «συμπληγάδες» στην ρακέτα. Ο Ολυμπιακός  χάρη στην άμυνά του άρχιζε να βρίσκει σταδιακά ρυθμό στην επίθεση, έχοντας καλή κυκλοφορία και βγάζοντας περισσότερο πλουραλισμό στην δική του επίθεση.  Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Ζενίτ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα ενώ ο Χόλινς «πυροβολούσε κατά ριπάς» ολοκληρώνοντας το α’ δεκάλεπτο με 12 πόντους (4/7 τρίποντα)! Όσο τα τρίποντα έμπαιναν για τους γηπεδούχους έμεναν κοντά στο σκορ ενώ στην πορεία εκμεταλεύτηκαν την νευρικότητα και ορισμένες απροσεξίες των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι υπέπιπταν σε συνεχόμενα λάθη και έμειναν χωρίς καλάθι για περίπου 3 λεπτά. Η Ζενίτ έκλεισε προηγούμενη την περίοδο 20-19 έχοντας 5/10 τρίποντα (!) και σε συνδυασμό με τα 6 λάθη (!) των αντιπάλων τους σε ένα γενικά ισορροπημένο δεκάλεπτο.

Η β’ περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά νευρικές, με τον Ολυμπιακό να χάνει 6 σερί επιθέσεις εκ των οποίων τρεις διαδοχικές ήταν τρίποντα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετά βιαστικοί στο επιθετικό κομμάτι και μέτρια κυκλοφορία, όμως αμυντικά συνέχιζε να παίζει σταθερά και πιεστικά. Ειδικά στην ρακέτα, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να μην δίνει παιχνίδι από μέση ή κοντινή απόσταση στους αντιπάλους τους, όλα αυτά μάλιστα με τον Μάρτιν φορτωμένο με δύο φάουλ από την α’ περίοδο. Η Ζενίτ δεν μπορούσε να πάρει σκορ κοντά στο καλάθι, τα τρίποντα σταμάτησαν να βρίσκουν στόχο με την ίδια συχνότητα. Μπορεί το 7-0 σερί που έτρεξαν οι Ρώσοι να τους έδωσε ανάσα στο σκορ, όμως η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή. Με αρχή την άμυνα, ο ελληνικός σύλλογος βελτίωσε ακόμα περισσότερο την αμυντική του εικόνα τόσο κοντά όσο και περιφερειακά από το καλάθι, γεγονός που του επέτρεψε να απαντήσει μ’ ένα εντυπωσιακό σερί 20-5! Μέσα από την άμυνα, ο Ολυμπιακός βρήκε ηρεμία, ρυθμό στην επίθεση ενώ κατάφερε να «διαβάζει» με μεγαλύτερη ψυχραιμία το παιχνίδι, μια εξέλιξη που του επέτρεψε να πάρει αρκετές φορές βολές πάνω σε προσπάθεια παικτών του. Ο ΜακΚίσικ ήταν σημαντικός παράγοντας για την αντεπίθεση του ελληνικού συλλόγου, καθώς έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και ταυτόχρονα στην επίθεση εκμεταλλευόταν την ταχύτητα  και  πρώτο βήμα σε αρκετές φάσεις φθείροντας τους αντιπάλους του με φάουλ και πετυχαίνοντας πόντους. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός μείωσε σημαντικά τα λάθη του, καθώς υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος (7 συνολικά), στην α’ περίοδο είχε ήδη 6, την ίδια ώρα που η αντίπαλός του είχε 4 και τον ίδιον αριθμό λαθών συνολικά για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος του β’ δεκαλέπτου με σκορ περιόδου 22-7 υπέρ του, όπου είχε τον έλεγχο του ρυθμού και της ρακέτας σε επίθεση (8/10 δίποντα) – άμυνα και την διαφορά στο +14 (41-27)!

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε τις δύο ομάδες εξίσου νευρικές και άστοχες. Το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η Ζενίτ έδειχνε οριακά καλύτερη πάνω στο παρκέ και να επιχειρεί ένα είδος αντεπίθεσης. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους 8 (44-36) 4:46 πριν το φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.  Ενδεικτικά να σημειωθεί το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σπατάλησε αρκετά γρήγορα τα φάουλ που είχε δικαίωμα να δώσει στην περίοδο, καθώς βρέθηκε να έχει συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά 5:38 για την ολοκλήρωση της περιόδου. Επιπλέον, η Ζενίτ δεν είχε δώσει κάποιο φάουλ με το ρολόι να δείχνει 4:46, δείγμα τόσο της αποτελεσματικής της άμυνας όσο και της λανθασμένης προσέγγισης των φιλοξενούμενων. Βέβαια, αυτό δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να διατηρήσει την πρωτοπορία στο σκορ, εξαιτίας της καλής του άμυνας αλλά και απροσεξίας των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ σε αρκετές περιπτώσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» σταδιακά άρχισαν να βρίσκουν εκ νέου τα πατήματά τους στην επίθεση, διάβαζαν καλύτερα τις φάσεις και κατόρθωσαν να πηγαίνουν με μια καλή διαφορά 15 πόντων (58-43) για την τελευταία περίοδο.

Στο δ’ δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός λίγο έλειψε να κάνει «χαρακίρι» της συνολικής του προσπάθειας. Με αρκετή νευρικότητα σε επίθεση – άμυνα, διαδοχικά λάθη και απροσεξίες επέτρεψαν στην Ζενίτ να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάρον και με κύρια πηγή απειλής τα τρίποντα, ο ρωσικός σύλλογος κατάφερε να τρέξει ένα σερί 12-2 μειώνοντας στους 5 (60-55) 5:56 για το φινάλε. Ο Μπάρον είχε βγει μπροστά για την Ζενίτ πετυχαίνοντας και τους 13 πόντους που είχε στον αγώνα στην δ’ περίοδο. Η ψυχολογία ήταν υπέρ της Ζενίτ και με τον Ολυμπιακό νευρικό – βιαστικό σε πολλές περιπτώσεις, βάζοντας τους γηπεδούχους ξανά στο ματς. Με το ρολόι να δείχνει  3:16 και το σκορ 63-60 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ έβαλε ένα τρίποντο – ανάσα για την ομάδα του επιτρέποντας να ανεβάσει την διαφορά στο +6. Στις επόμενες φάσεις, οι παίκτες του Ολυμπιακού διαχειρίστηκαν σωστά όλες τις καταστάσεις σε άμυνα – επίθεση ανεβάζοντας ξανά την διαφορά και την Ζενίτ να αδυνατεί να δώσει κάποια νέα απάντηση.

Δίκαιη νίκη για τον Ολυμπιακό με 75-66 επί της Ζενίτ, παρά το γεγονός ότι δυσκόλεψε τον εαυτό του προς το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος έναντι της Ζενίτ και ταυτόχρονα πιο έτοιμος αλλά και διαβασμένος για τις ανάγκες της αναμέτρησης.

Σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια του, απέναντι σε Μπάγερν – Εφές, ο Ολυμπιακός είχε λιγότερα «νεκρά» χρονικά σημεία κατά την διάρκεια του παιχνιδιού ή πιο σωστά κατάφερε να διαχειριστεί αποτελεσματικότερα όταν ο ίδιος έκανε αγωνιστική «κοιλιά». Οι  «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν διάθεση και ενέργεια αυτήν την φορά στην άμυνά τους, στοιχεία που του έλειπαν σημαντικά στα δύο ματς κόντρα στους Γερμανούς και Τούρκους.

Επιπλέον, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδειξε να διαχειρίζεται καλύτερα εξίσου το ματς, κόβοντας το ροτέισον και δίνοντας χρόνο σε συγκεκριμένους παίκτες που «κόλλαγαν» με τις ανάγκες του αγώνα και ταυτόχρονα έδειχναν να βρίσκονται σε καλό βράδυ. Βέβαια, δεν πρέπει να λησμονηθεί το γεγονός ότι η Ζενίτ προέρχεται από σημαντικά μεγάλο χρονικό διάστημα δίχως πολλές προπονήσεις και αγώνες στα πόδια της, αφού ταλαιπωρήθηκε με αρκετά κρούσματα κορωνοϊού. Σε αρκετά σημεία του αγώνα φάνηκε ότι δεν είχε ρυθμό αλλά και την προσέγγιση που έβγαζε στα πρώτα ματς της Ευρωλίγκα. Αυτό δεν αναιρεί φυσικά την νίκη του Ολυμπιακού που έκανε καλή αμυντική δουλειά, ωστόσο ήταν φανερό σε αρκετές περιπτώσεις ότι η Ζενίτ ήταν ανέτοιμη.

Ας επιστρέψουμε όμως στον Ολυμπιακό και τον τρόπο που εμφανίστηκε στην Αγία Πετρούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν διάθεση στην άμυνα και το δίδυμο Σαρλ – Μάρτιν στην ρακέτα κέρδισε αρκετά τις εντυπώσεις με τον τρόπο που κάλυψαν αρκετά πράγματα στην ρακέτα αλλά έδωσαν λύσεις και στην επίθεση.

Ο Μάρτιν συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις του με τον Ολυμπιακό, για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες, παρά το γεγονός ότι δεν μάζεψε πολλά ριμπάουντ και φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ από την πρώτη περίοδο. Ο Αμερικάνος έβγαλε ενέργεια στο παρκέ ενώ ήταν απόλυτα εύστοχος στην επίθεση (7/7 δίποντα) προσφέροντας 16 πόντους στην ομάδα του. Η εκκίνησή του είναι ιδιαίτερα θετική, φυσικά έχει αδυναμίες αλλά εμφανίζεται ότι διαθέτει ικανότητες και διάθεση προκειμένου να βελτιωθεί ατομικά – ομαδικά κάτι που θα τον βοηθήσει να ανεβάσει τις μετοχές του.

Οι ΜακΚίσικ – Σαρλ  έδωσαν πολλές «μάχες» και αρκετές λύσεις σε άμυνα – επίθεση, τοποθετώντας το δικό τους λιθαράκι στον δρόμο για την νίκη.  Επιπλέον, ο Βεζένκοφ ήταν μαχητικός ενώ πέτυχε ένα κρίσιμο τρίποντο που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να απομακρυνθεί με 6 πόντους σε σημαντικό χρονικά σημείο του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός κρατάει φυσικά την νίκη, το γεγονός ότι έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, αντίδραση έπειτα από δύο ήττες που συνδυάστηκαν με κακές εμφανίσεις , την κυριαρχία του στην ρακέτα (20/36 δίποντα – 55.6%) και το γεγονός ότι το θετικό αποτέλεσμα ήρθε με τους Σλούκα – Χάρισον να μην καταγράφουν υψηλές πτήσεις. Ο πρώτος δεν κόλλησε με το παιχνίδι προσφέροντας μόλις 3 πόντους (0/4 διπ, 1/2 τριπ), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής και ο δεύτερος τέθηκε γρήγορα εκτός εξαιτίας προβλήματος τραυματισμού. Οι δύο συγκεκριμένοι παίκτες αποτελούν κομβικά κομμάτια του φετινού Ολυμπιακού και με βάση ότι ο ελληνικός σύλλογος κατάφερε να επικρατήσει με τους Σλούκα – Χάρισον να προσφέρουν ελάχιστα, έχει την δική του σημασία.

Παρ’ όλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός δεν αντιμετωπίζει προβλήματα. Αντίθετα, τα προβλήματα εξακολουθούν να υφίστανται και σε πολλές περιπτώσεις φάνηκαν και στην Αγία Πετρούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι»  φερ ειπείν εξακολουθούν να μην χρησιμοποιούν ορθολογικά τα φάουλ τους στην άμυνα ενώ πολλές φορές χάνουν εύκολα την συγκέντρωσή τους. Σε περίπτωση που η Ζενίτ ήταν πιο έτοιμη αγωνιστικά ή αντίστοιχα ο αντίπαλος ήταν κάποια ποιοτικότερη ομάδα, ενδεχομένως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό, ειδικά από την στιγμή που ο Ολυμπιακός απώλεσε διαφορά 15 πόντων.

Το σημαντικό για τον Ολυμπιακό είναι ότι πήρε την νίκη, επανήλθε με άξονα την άμυνα στο παιχνίδι του, οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν (ανεξάρτητα από τον χρόνο που πήραν) πρόσφεραν στους αντίστοιχους ρόλους τους και επιπλέον ότι κατάφερε να διαχειριστεί σωστά την πίεση που δημιουργήθηκε κατά την διάρκεια του ματς είτε στο δικό του κακό χρονικό σημείο είτε όταν η Ζενίτ επιχείρησε την μεγάλη της αντεπίθεση.

Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να χρειάζεται μπόλικο χρόνο και δουλειά. Ο δρόμος είναι αρκετά ανηφορικός με πολλές παγίδες σε όλη την διάρκεια της διαδρομής σε μια σεζόν γεμάτη ιδιαιτερότητες.

Η επιστροφή από την Ρωσία έχει τον Ολυμπιακό με χαμόγελα εξαιτίας της νίκης, «καμπανάκια» λόγω των αδυναμιών που έβγαλε στο ματς αλλά κυρίως καλύτερο κλίμα με λιγότερη πίεση. Αυτό διότι αλλιώς θα ήταν η κατάσταση σε περίπτωση που ο ελληνικός σύλλογος έφευγε με αρνητικό αποτέλεσμα και με ρεκόρ 3-4 σ’ ένα γενικά ισορροπημένο πρόγραμμα με Ζαλγκίρις (εντός), Μιλάνο (εντός), Μακάμπι (εντός), Μπάγερν (εκτός), Εφές (εντός) και Ζενίτ (εκτός).

Όσον αφορά την Ζενίτ, ήταν φανερό ότι δεν ήταν σε καλό επίπεδο ετοιμότητας και ταυτόχρονα επηρεασμένη από τα πολλά κρούσματα του ιού που την «χτύπησαν» τις προηγούμενες εβδομάδες. Ο ρωσικός σύλλογος ήταν από εκείνους που ταλαιπωρήθηκαν περισσότερο απ’ όλους εξαιτίας του κορωνοϊού. Στο αποψινό ματς έβγαλε ορισμένα καλά στοιχεία, ωστόσο ήταν φανερό ότι του έλειπαν παιχνίδια και προπονήσεις. Δίχως συνέπεια και ενέργεια στην άμυνα, σε αντίθεση με τα πρώτα ματς της Ευρωλίγκα, με αρκετό τρίποντο (πήγε καλά με 13/32 τριπ – 40.6%) αλλά ελάχιστες λύσεις από μέση απόσταση ή κάτω από το καλάθι με μόλις 10/25 δίποντα (40%).

Ο Χόλινς κράτησε την Ζενίτ στην α’ περίοδο αλλά μετά σίγασε ενώ ο Μπάρον εμφανίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας για την ομάδα του. Οι υπόλοιποι παίκτες βρέθηκαν σε μέτριο αγωνιστικό φεγγάρι για μια Ζενίτ που είναι λογικό να χρειάζεται χρόνο για να βρει ξανά τα πατήματά της σε σχέση μ’ αυτά που έδειξε κατά την εκκίνηση της Ευρωλίγκα αλλά και για να εξελίξει το παιχνίδι της.

Όλες οι ομάδες ψάχνονται και δοκιμάζουν πράγματα. Θα ήταν αφύσικο εξάλλου να είναι έτοιμες έπειτα από τόσο μεγάλη αγωνιστική διακοπή, η οποία επιβαρύνεται με την συνολική κατάσταση που συνεχίζει επικρατεί παγκοσμίως εξαιτίας του κορωνοϊού.

Η δουλειά συνεχίζεται για όλους τους συλλόγους σε μια προσπάθεια άπαντες να βελτιώνονται σε κάθε αγωνιστική, να ανακαλύπτουν αδυναμίες, να διορθώνουν – καλύπτουν πράγματα και να στοχεύουν στην εξέλιξη του παιχνιδιού τους.

Οι νίκες και οι ήττες είναι φυσιολογικό να έρχονται με ιδιαίτερη συχνότητα για κάθε ομάδα, αφού καμία δεν τρομάζει μέχρι στιγμής. Όλοι μπορούν να κερδίσουν – χάσουν απ’ όλους.

Η Ευρωλίγκα βρίσκεται μόλις στην 7η στροφή της, για τους περισσότερους τουλάχιστον συλλόγους, η δουλειά πρέπει να συνεχιστεί δίχως διακοπή και όπως θα επαλειφθεί για ακόμη μια φορά σ΄αυτή την στήλη, το ταμείο να γίνει στο τέλος.

Δεν χρειάζονται υπερ ενθουσιασμοί ή απογοητεύσεις, παρά μόνο υπομονή και δουλειά για κάθε ομάδα ανεξαρτήτου ποιότητας, δυναμικής, μπάτζετ και ονόματος.