HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός: Το εικοσάλεπτο της ελπίδας και η ανάγκη να μείνει προσγειωμένος

148προβολές

Ο Ολυμπιακός (2-1) με σημαντική βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο και αρκετή δουλειά μετέτρεψε σε εύκολη υπόθεση το παιχνίδι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (2-1) στο ΣΕΦ, πανηγυρίζοντας την νίκη με σκορ  86-75.

Γενικά ο Ολυμπιακός έδειξε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση απέναντι στους Ιταλούς. Μέτριος προς κακός στο πρώτο εικοσάλεπτο, εξαιρετικός και ορεξάτος στο δεύτερο κάτι που τον οδήγησε σε μια εύκολη επικράτηση και ανάγκασε την ποιοτικότερη και πλουσιότερη Αρμάνι Μιλάνο στην πρώτη της ήττα στην σεζόν σε Ιταλία και Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά νευρικό εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους πάνω στο παρκέ. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά νευρικός και απρόσεκτος σε αρκετές περιπτώσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση κάτι που συχνά θόλωνε το μυαλό του και επέτρεψε στην Μιλάνο να βρίσκει σκορ είτε από την περιφέρεια είτε κοντά από το καλάθι. Σε συνδυασμό μάλιστα με τους υψηλούς ποιότητας παίκτες που διαθέτει φέτος στο ρόστερ της, η πλειοψηφία των ευκαιριών που έδωσαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετατράπηκαν σε πόντους για τους Ιταλούς. O Γιώργος Πρίντεζης κράτησε όρθιο επιθετικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο και κοντά στο σκορ, απέναντι σε μια Αρμάνι Μιλάνο που είχε μεν την πρωτοπορία αλλά δεν έβγαζε σιγουριά ή τρόμο. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ιταλικό σύλλογο να προηγείται 21-18, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να δίνει τεράστια ανάσα χάρη στο τρίποντο με την λήξη του χρόνου στο φινάλε της περιόδου μειώνοντας στο -3 την διαφορά.

Η εικόνα του αγώνα ήταν περίπου ίδια και στο δεύτερο εικοσάλεπτο, με τον Ολυμπιακό αρκετά νευρικό και με θολωμένο μυαλό, γεγονός που τον έκανε απρόσεκτο σε αρκετές φάσεις σε άμυνα και επίθεση. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι σε ακόμη ένα παιχνίδι, τουλάχιστον στο πρώτο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να χρησιμοποιεί σωστά τα φάουλ του ενώ ταυτόχρονα έδωσε τουλάχιστον σε 3-4 περιπτώσεις το δικαίωμα στους παίκτες της Μιλάνο να κερδίσουν βολές έπειτα από δίποντο ή τρίποντο. Αυτό οφείλεται σε θέμα συγκέντρωσης εκτός από ικανότητα του αντιπάλου να κερδίσει το φάουλ. Αξίζει να σημειωθεί στο σημείο αυτό, ότι ο Ολυμπιακός και στα τρία παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα με Ζαλγκίρις Κάουνας, Παναθηναϊκό και Αρμάνι Μιλάνο έχει δώσει την ευκαιρία στους αντιπάλους του να κερδίσουν γκολ-φάουλ ή βολές πάνω σε προσπάθεια είτε για δύο είτε για τρεις πόντους.

Οι Ιταλοί στο χρονικό διάστημα αυτό «τιμωρούσαν» τις απροσεξίες των γηπεδούχων, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους πάνω στο παρκέ. Επιπλέον, η Αρμάνι στο πρώτο ημίχρονο κατάφερνε να βρίσκει σκορ τόσο από την περιφέρεια όσο και κοντά στο καλάθι. Οι βασικότεροι πυλώνες  της επίθεσής της στο χθεσινό ματς για το πρώτο ημίχρονο ήταν οι Ροντρίγκεθ, ο οποίος είχε καταφέρει να πετύχει ήδη  15 πόντους με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, αλλά και ένας παλιός γνώριμος του Ολυμπιακού, ο ΖακΛεΝτέι. Ο Αμερικανός έδωσε συνέχεια στην παράδοση που τον θέλει να κάνει καλά ματς απέναντι στον ελληνικό σύλλογο, καθώς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένας διαρκής «πονοκέφαλος» για την άμυνα του Ολυμπιακού. Όλα αυτά με τα υπόλοιπα βαριά ονόματα της Αρμάνι σε μέτριο επιθετικά βράδυ, ειδικά ο Ντιλέϊνι.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, να σκληραίνει την άμυνά του κάτι που τον βοήθησε να βρει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Με καλύτερη και ταχύτερη κίνηση της μπάλας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρίσκει σουτ με καλύτερες προϋποθέσεις και στην συντριπτική πλειοψηφία τους δια χειρός Άαρον Χάρισον.

Ο Αμερικανός μπορεί να άργησε να πάρει μπροστά, ωστόσο μόλις ξεκίνησε να βάζει 1-2 σουτ απέδειξε για ποιον λόγο ο Γιώργος Μπαρτζώκας τον ήθελε στην ομάδα του και ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός να δεσμεύσει ένα σημαντικό κομμάτι του μπάτζετ για λογαριασμό του.  Ο Χάρισον δεν έδειξε φόβο να σουτάρει ενώ και οι ίδιοι οι συμπαίκτες του έδειχναν εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του, αφού εμπιστεύτηκαν ουκ ολίγες επιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν χάρη στην άμυνά του άρχισε να βρίσκει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Το σχήμα με τους Σλούκα – Χάρισον – ΜακΚίσικ λειτούργησε καλύτερα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, με την εικόνα πάνω στο παρκέ να είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Ειδικά ο ΜακΚίσικ ήταν καθοριστικός παράγοντας για να γυρίσει ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση, αφού χάρη στην ενέργεια και την διάθεση του Αμερικανού  στην άμυνα, η Μιλάνο δεν μπορούσε να δημιουργήσει εύκολα παιχνίδι και  την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός αποκτούσε καλύτερη ψυχολογία και έβγαζε περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, κάτι που εξαργύρωσε στην συνέχεια με πόντους στην επίθεση.

Μπορεί η γ’ περίοδος να ολοκληρώθηκε οριακά υπέρ του Ολυμπιακού 63-58, όμως το μομέντουμ έδειχνε να βρίσκεται στην πλευρά του ενώ την ίδια ώρα η Αρμάνι Μιλάνο δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει με τον τρόπο που έπαιζε. Οι Ιταλοί στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά μονοδιάστατοι και προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους, καθώς περιορίστηκαν κυρίως σε ατομικές προσπάθειες και κυρίως τρίποντα. Αυτό ήταν από την μια πλευρά αποτέλεσμα της βελτιωμένης άμυνας του Ολυμπιακού αλλά και των συχνών αλλαγών του Έτορε Μεσίνα που έδειξε από ένα σημείο και μετά να μπερδεύεται, να ξεχνά στο πάγκο παίκτες και να προσπαθεί γενικά να χωρέσει στο παιχνίδι όλους τους παίκτες. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι ο Ροντρίγκεθ που στο πρώτο ημίχρονο τιμωρούσε την άμυνα του Ολυμπιακού, στην επανάληψη πέτυχε μόλις 3 πόντους!

Όλα αυτά, σε συνδυασμό με την έλλειψη παιχνιδιού μέσα στην ρακέτα από τους Ιταλούς, έκαναν πιο εύκολο το έργο του Ολυμπιακού. Ο Κώστας Σλούκας ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος στο δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι με 17 πόντους και 11 ασίστ και μαζί με την προσφορά των Χάρισον – ΜακΚίσικ έκαναν ευκολότερη την υπόθεση νίκη για τον Ολυμπιακό.

Σ’ αυτό το σημείο όμως, αξίζει να γίνει αναφορά σε δύο παίκτες που έκαναν, άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο, αθόρυβη αλλά ουσιαστική δουλειά για τους «ερυθρόλευκους». Ο λόγος για τους Λαρεντζάκη και Μάρτιν. Ο πρώτος μπορεί να μην πήρε αρκετό χρόνο (3:48), ωστόσο μόλις μπήκε στο παρκέ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε στον Ολυμπιακό στοιχεία που μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο δεν είχε στο παιχνίδι του. Ενέργεια, διάθεση, θράσος και πίεση. Από την άλλη πλευρά, ο Αμερικανός ο οποίος συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις, βελτιώθηκε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο και έπαιξε καλύτερες προσωπικές άμυνες εμποδίζοντας πολλές φορές τις ατομικές προσπάθειες των Ιταλών κοντά στο καλάθι, αφού έβρισκαν πάνω του εμπόδιο για να εκτελέσουν με καλύτερες προϋποθέσεις.

Ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου με το καθαρό μυαλό, περιόρισε τα λάθη του και με ενέργεια στην άμυνα που στην συνέχεια τον βοήθησε και στο επιθετικό σκέλος, κέρδισε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 86-75 την ποιοτικότερη αλλά αρκετά «σοφτ» στην χθεσινή αναμέτρηση Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί γενικά ψάχνονται, χθες είχαν σε κακή μέρα αρκετά βαριά ονόματα αλλά ο Έτορε Μεσίνα έδειξε μπερδεμένος σε μια προσπάθεια να μοιράσει χρόνους σε όλους για να μείνουν άπαντες ικανοποιημένοι.

Αυτό βέβαια ήταν προς όφελος του Ολυμπιακού που πανηγυρίζει μια σημαντική και μεγάλη νίκη κόντρα σε έναν ιδιαίτερα δυνατό αντίπαλο, ωστόσο δεν πρέπει να υπερ ενθουσιάζεται.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν αρκετό δρόμο ακόμα να διανύσουν μέχρι να φτάσουν στο επίπεδο που θα τους επιτρέψει να εξελιχθούν. Ωστόσο, επιβεβαίωσαν ότι βελτιώνονται παιχνίδι με παιχνίδι και ταυτόχρονα «καμουφλάρουν» τις αδυναμίες τους. Για παράδειγμα, ο Ολυμπιακός στον τομέα των ριμπάουντ θα έχει σε όλη την σεζόν ζήτημα. Αυτό μπορεί να λυθεί ή αν θέλετε να «καμουφλαριστεί» με ατομική εξέλιξη των ψηλών και με συνολική δουλειά της άμυνας για την διασφάλιση των ριμπάουντ.  Ο Ολυμπιακός λοιπόν στο παιχνίδι με την Ζαλγκίρις όπου ηττήθηκε στο ΣΕΦ, στο κομμάτι των ριμπάουντ ηττήθηκε εξίσου μαζεύοντας 30 έναντι 36 των Λιθουανών. Στα δύο όμως επόμενα παιχνίδια με Παναθηναϊκό και Αρμάνι Μιλάνο, τα ριμπάουντ ήταν 36-41 και 34-29 υπέρ του.

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός θα πρέπει σταδιακά να βελτιώσει τον τρόπο που χρησιμοποιεί τα φάουλ που έχει να δώσει ανά περίοδο.  Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, σε όλα τα ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής στην Ευρωλίγκα, ο ελληνικός σύλλογος έχει δώσει στους αντιπάλους του ουκ ολίγες φορές την ευκαιρία να πάρουν εύκολους και ακούραστους πόντους από την γραμμή των βολών, δίχως ο ίδιος να έχει συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ.

Ταυτόχρονα, ο Χάρισον που μπορεί να ήταν σημαντικός παράγοντας στην εξέλιξη του αγώνα θα πρέπει να βρει καλύτερη ισορροπία – σταθερότητα – αποτελεσματικότητα στο περιφερειακό του σουτ. Ότι είναι ποιοτικός παίκτης και σουτέρ είναι αδιαμφισβήτητο. Ωστόσο, ορισμένες απροσεξίες ή αντίστοιχη επίδοση με το 4/11 τρίποντα μπορεί να κοστίσει απέναντι σε άλλες ομάδες. Ο ρυθμός του παιχνιδιού του ΣΕΦ απέναντι στην Μιλάνο μπορεί να εξυπηρετούσε να πάρει τα σουτ, όμως σε άλλα ματς μπορεί να μην έχει την ίδια ευκαιρία ή πολυτέλεια να χάσει 7 σουτ τριών πόντων. Φυσικά, ο Αμερικανός χρειάζεται τον χρόνο του να προσαρμοστεί στα δεδομένα της Ευρωλίγκα, δείχνει την ποιότητά του αλλά ο Ολυμπιακός χρειάζεται την σταθερότητά του. Μην ξεχνάμε, ότι ο Χάρισον είναι κομβικό κομμάτι όταν ο Ολυμπιακός θα  «κολλάει» στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός δείχνει να έχει μπει σε ένα δρόμο και να προσπαθεί να βελτιώνεται σταδιακά. Σημαντικό ότι στα τρια ματς που έχει δώσει έχει περίπου 15-20 λεπτά με καλό πρόσωπο και σιγά σιγά αρχίζει να βελτιώνει την εικόνα του στα «νεκρά» του σημεία.

Η δουλειά συνεχίζεται για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει μεγάλη ανηφόρα ακόμα μπροστά του και αρκετά πράγματα να βελτιώσει ή κρύψει.

Με τρεις αγωνιστικές μόλις να έχουν παιχτεί, ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν για κάποια ομάδα, όπως επίσης καμία δεν έχει εξασφαλίσει πρόκριση ή τίτλο. Βήμα βήμα  κάθε φορά και το ταμείο στο φινάλε, κλασσικό μεν αλλά αυτό είναι νόμος στον αθλητισμό. Γιατί όποιος βιάζεται σκοντάφτει, όπως λέει και ο σοφός  λαός.