HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Αγριεμένος αμυντικά και με πολλαπλά κέρδη κόντρα στην Μπάγερν

207προβολές

Τεράστια νίκη ψυχολογίας αλλά και χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό (3-6) απέναντι στην Μπάγερν (7-4) στο ΟΑΚΑ με 83-76, σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι.

Σε ένα δυναμικό και εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας της πονηρής και καλοδουλεμένης Μπάγερν σε μια γενική εικόνα που τον επαναφέρει στον δρόμο που του ταιριάζει βάση δομής του, έπειτα από τις προβληματικές αμυντικές εμφανίσεις του επί ισπανικού εδάφους στην «διαβολοβδομάδα» που προηγήθηκε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κατεβαίνουν με πεντάδα έκπληξη παρατάσσοντας τους Καλαϊτζάκη – Ρος – Παπαπέτρου – Μπέντιλ – Παπαγιάννη ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Μπόλντγουιν – Μπαμπ – Λούσιτς –  Τόμας – Ραντόσεβιτς. Η εκκίνηση επιθετικά ήταν αρκετά νευρική και για τις δύο ομάδες, με τους Γερμανούς ωστόσο να βρίσκουν με μεγαλύτερη ευκολία λύσεις και να προηγούνται 10-5 μετά από 5 λεπτά αγώνα. Στο σημείο αυτό όμως, ο Παναθηναϊκός «αγρίεψε» αμυντικά και ανάγκασε την Μπάγερν σε διαδοχικά λάθη αλλά και εκτέλεση επιθέσεων υπό κακές προϋποθέσεις. Την ίδια ώρα, ο ελληνικός σύλλογος μέσα από την άμυνά του άρχισε να βρίσκει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι η αντίπαλός του είχε συμπληρώσει ήδη τα πέντε ομαδικά φάουλ στο 5λεπτο. Στοχεύοντας λοιπόν στις επαφές αλλά κυρίως στην σκληρή και με πολύ ενέργεια άμυνά του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 13-3 να κλείσει την α’ περίοδο προηγούμενος στο σκορ 18-13. Ενδεικτικά να σημειωθεί ότι, η Μπάγερν υπέπεσε στο 10λεπτο σε 5 λάθη (έναντι 3 του Παναθηναϊκού),  σούταρε με 2/9 εντός πεδιάς ενώ οι 8 από τους συνολικά 13 πόντους της στην περίοδο προέρχονταν από την γραμμή της φιλανθρωπίας!

Η εικόνα στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, με τον ελληνικό σύλλογο να εξακολουθεί να βγάζει διάθεση και ενέργεια στην άμυνα, μη επιτρέποντας στην Μπάγερν να μεταφέρει ή να πασάρει με άνεση την μπάλα, με αποτέλεσμα τα λάθη και οι υπό κακές συνθήκες εκτέλεση των επιθέσεων της να συνεχίζονται στην διάρκεια της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός χάρη στην άμυνα του κράτησε για περίπου 8 λεπτά (συν την α’ περίοδο) χωρίς καλάθι την Μπάγερν, η οποία έβρισκε πόντους μόνο από βολές, ενώ η επίδοσή της στα σουτ εντός πεδιάς ήταν 2/12 (8:56) και με λάθη (6 στο β’ δεκάλεπτο και 11 συνολικά ημίχρονο), με το σκορ 21-13 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σίσκο «ξεκόλλησε» με δίποντο από τους 13 πόντους τους Βαυαρούς με το ρολόι να δείχνει 7:55 πριν το ημίχρονο. Η άμυνα του Παναθηναϊκού εξακολουθούσε να είναι δυναμική κάτι που του επέτρεψε να πάρει διαφορά ακόμα και 13 πόντων (28-15 και 35-21), όμως σταδιακά άρχισε να παρασύρεται και ο ίδιος επιθετικά με αποτέλεσμα να υποπίπτει σε εύκολα λάθη ή να μπλοκάρει στην επίθεσή του. Την ίδια ώρα, η Μπάγερν ξεκίνησε να ανεβάζει την δική της πίεση στην άμυνα αλλά να βρίσκει λύσεις την επίθεση ροκανίζοντας  διαφορά ακόμη και στο -5 (40-35) πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με ένα μίνι σερί 4-0 και  ανεβάσουν εκ νέου την διαφορά στο +9 (44-35), όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο  πρώτο εικοσάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατέγραψε 7/8 βολές (87.5%), 11/22 δίποντα (50%), 5/11 τρίποντα (45.4%), 14 ριμπάουντ (5 επιθετικά/9 αμυντικά),12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 λάθη, την ίδια ώρα που η Μπάγερν είχε 12/13 βολές (92.3%),  7/16 δίποντα (43.7%), 3/8 τρίποντα (37.5%), 12 ριμπάουντ (3 επιθετικά/9 αμυντικά), 5  ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 11 λάθη! Επιπλέον, ο Παναθηναϊκός βρήκε από το ημίχρονο ήδη  11 πόντους σε αιφνιδιασμούς,  15 πόντους από λάθη αντιπάλου και 5 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Δηλαδή, τους 31 από τους 44 πόντους του σε δύο περιόδους, με την Μπάγερν να παίρνει μόλις 14 πόντους (5-7-2) στις αντίστοιχες κατηγορίες για την ίδια χρονική περίοδο.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια η αμυντική διάθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με την διαφορά ότι σπατάλησε πολύ γρήγορα τα φάουλ που μπορούσε να δώσει στην περίοδο, κάτι που επέτρεψε στην Μπάγερν να έχει από νωρίς το μπόνους των βολών υπέρ της. Εντός 39 δευτερολέπτων, οι «πράσινοι» είχαν δώσει τρία ομαδικά φάουλ ενώ το 4ο το έδωσαν  7:39 της γ’ περιόδου. Η γρήγορη επιβάρυνση με φάουλ έκαναν τον Παναθηναϊκό πιο διστακτικό στην άμυνα ενώ ταυτόχρονα η Μπάγερν είχε μπει με μεγαλύτερη διάθεση να αυξήσει την δική της πίεση στην άμυνα αλλά και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Οι Γερμανοί σταδιακά έδειχναν να πατούν καλύτερα πάνω στο παρκέ και να βγάζουν μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα αλλά και στις διεκδικήσημες φάσεις. Με τον Λούσιτς βασική επιθετική απειλή χάρης στους 17 πόντους αλλά και τον Ρέινολντς να κάνει σοβαρή «ζημιά» με πόντους – ριμπάουντ – ενέργεια έριξαν την διαφορά στους 6 πόντους 60-54 με ακόμα 10 λεπτά να απόμεναν για την ολοκλήρωση του ματς. Ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε στην γ΄περίοδο έναντι του κουρασμένου Παπαγιάννη  στις δύο ρακέτες, πετυχαίνοντας 8 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Σημαντικό στοιχείο για την γ’ περίοδο είναι ότι η Μπάγερν κυριάρχησε στα ριμπάουντ μαζεύοντας 12 «σκουπίδια» εκ των οποίων τα 5 ήταν επιθετικά, έναντι μόλις 3 ριμπάουντ (1 επιθετικό) του Παναθηναϊκού!

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι σφυγμοί και η σκληράδα αυξάνονταν διαρκώς , όσο το ρολόι μετρούσε αντίστροφα. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βγάζουν άμυνες αλλά στην επίθεση δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, προκειμένου να ανοίξουν την διαφορά. Αυτό επέτρεψε στην Μπάγερν με ορισμένα μεγάλα σουτ και σταδιακή άνοδο του Μπόλντγουιν να μένει κοντά στο σκορ, ωστόσο να αδυνατεί να περάσει μπροστά. Ο Παναθηναϊκός χάρη στην άμυνά του κρατούσε διαφορές υπέρ του 4-6 πόντων στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της περιόδου. Στο 3:30 της τελευταίας περιόδου, η Μπάγερν μεγάλωσε την πίεση στους γηπεδούχους φέρνοντας στο -2 (72-70) την διαφορά. Εκεί, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει εντυπωσιακή αντίδραση αλλά και χαρακτήρα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Οι «πράσινοι» έβγαλαν συνεχόμενες άμυνες, την ίδια ώρα που στην επίθεση ο Νέντοβιτς με 5 πόντους του, τρίποντο / συν ένα εκτός ισορροπίας δίποντο αλλά και ένα εξίσου δύσκολο δίποντο του Παπαπέτρου που επέτρεψε στον ελληνικό σύλλογο να ξεφύγει 79-70 (1:10). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια σημαντική νίκη ψυχολογίας με σκορ 83-76, η οποία συνδυάστηκε με ενθαρρυντική εμφάνιση.

Για τους λάτρεις των αριθμών, ο Παναθηναϊκός είχε 9/12 βολές (75%), 22/39 δίποντα (56.4%), 10/26 τρίποντα (38.5%), 27 ριμπάουντ (8 επιθετικά/19 αμυντικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Μπάγερν με την σειρά της είχε 19/21 βολές (90.5%), 18/38 (47.4%), 7/19 (36.8%), 29 ριμπάουντ (8 επιθετικά/21 αμυντικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 16 λάθη.

Όσον αφορά στις κατηγορίες των πόντων από αιφνιδιασμούς, από λάθη αντιπάλου και δεύτερων επιθέσεων,  ο Παναθηναϊκός είχε κατά σειρά 19-19-11 και συνολικά τους 49 από τους 83 πόντους του στον αγώνα, με την Μπάγερν να έχει 8-14-8 δηλαδή 30 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε ένα ιδιαίτερα σκληρό και πονηρό παιχνίδι από την άμυνά του.

Έπειτα από τα δύο άσχημα αμυντικά ματς στην Ισπανία κατά την διάρκεια της «διαβολοβδομάδας» απέναντι σε Βαλένθια – Μπασκόνια που έφεραν εύκολες – δίκαιες ήττες σε συνδυασμό με προβληματισμό, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε κόντρα στην Μπάγερν στο μονοπάτι εκείνο που στα προηγούμενα παιχνίδια του ταιριάζει περισσότερο ανεξαρτήτου αποτελέσματος.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν εξαιρετικά «πεινασμένοι» και προσηλωμένοι στο αμυντικό κομμάτι, κάτι που ήταν το «κλειδί» κόντρα στους Γερμανούς. Με έντονη διάθεση στην άμυνα και με αρκετή ενέργεια, ο ελληνικός σύλλογος ανάγκασε την Μπάγερν να υποπέσει σε 16 λάθη και να βρει πολλούς πόντους σε καταστάσεις αιφνιδιασμού, λάθη αντιπάλου και δεύτερων επιθέσεων.

Έπειτα από αρκετούς αγώνες, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην επιλογή άμυνας χώρων στήνοντας αρκετές παγίδες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πίεσε πολλές φορές ψηλά τους Γερμανούς, κάτι που λειτούργησε θετικά για τον ίδιον είτε καθυστερώντας την ανάπτυξη επίθεσης των παικτών του Τρινκιέρι είτε σε λάθη.

Ο ελληνικός σύλλογος μέσα από την άμυνά του κατάφερε να βρει ρυθμό και επιθετικά αλλά ταυτόχρονα να ελέγξει καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα. Η Μπάγερν δεν βρήκε χώρους να τρέξει σε ελεύθερο γήπεδο, αρκετές πάσες της αλλοιώθηκαν ή κατέληξαν εκτός παρκέ/κλέψιμο για λογαριασμό των γηπεδούχων και δυσκολία να «διαβάσει» την αντίπαλη άμυνα. Ο Παναθηναϊκός πίεζε αποτελεσματικά νωρίς τα γκαρντ της Μπάγερν αφήνοντας λίγο χρόνο για σκέψη-απόφαση – εκτέλεση στους τελευταίους.

Επιπλέον, οι Βαυαροί άργησαν να μπουν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού εξαιτίας της δυναμικής – αποτελεσματικής άμυνας του Παναθηναϊκού, η οποία άμυνα τους ανάγκασε σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο να εκτελέσουν υπό κακές συνθήκες επιθέσεις αλλά κυρίως τους επηρέασε ψυχολογικά και καθυστέρησε την προσαρμογή τους στις συνθήκες του αγώνα. Οι «πράσινοι» μπορεί να δέχτηκαν 76 πόντους παθητικό, όμως γενικά κράτησαν χαμηλά την αντίπαλό τους στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το σημαντικότερο όλων όμως, ότι μέσω της άμυνας ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει το σύνολο του αγώνα, τόσο στα δικά του άσχημα λεπτά όσο και στα κρίσιμα σημεία που έκριναν υπέρ του την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι μέσω της άμυνάς τους «έχτιζαν» πράγματα καθ’ όλη την διάρκεια, κέρδιζαν πρόσωπα, διατηρούσαν το προβάδισμα όταν η Μπάγερν πίεζε και ταυτόχρονα βοήθησε ώστε να φτιάξουν με μεγαλύτερη ευκολία ψυχολογία και αυτοπεποίθηση.

Ο Γιώργος Βόβορας πήρε για ακόμη ένα ματς ρίσκα που κόντρα στην Μπάγερν βγήκαν και παράλληλα τον δικαίωσαν. Η επιλογή του Γιώργου Καλαϊτζάκη στην αρχική πεντάδα αιφνιδίασε την Μπάγερν και ήταν έκπληξη για όλους, η οποία όμως βγήκε ως ένα βαθμό. Ο νεαρός γκαρντ μπορεί να μην έκανε αστραφτερό ματς, ωστόσο έβγαλε ενέργεια, θράσος και μπασκετική «πέινα» να προσφέρει όσο το δυνατόν περισσότερο κατά την διάρκεια της παρουσίας του στο παρκέ. Με πολύ τρέξιμο, κυνηγητό αντιπάλων και σκληράδα στην άμυνα, ο Καλαϊτζάκης δυσκόλεψε αρκετά τα αντίπαλα γκαρντ στην οργάνωση του παιχνιδιού για λογαριασμό της Μπάγερν. Φυσικά υπέπεσε σε σημαντικά λάθη, για παράδειγμα τα γρήγορα φάουλ που έκανε στην γ’ περίοδο, ωστόσο στην γενική του παρουσία σε 9 λεπτά συμμετοχής πρόσφερε σημαντικές υπηρεσίες στην αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Ασφαλώς χρειάζεται αρκετή βελτίωση αλλά έδειξε απέναντι στους Γερμανούς ότι μπορεί να υποστηρίξει ρόλους και να προσφέρει λύσεις.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός μέσω της άμυνάς του κατάφερε να βρει πέρα από ψυχολογία – ρυθμό και περισσότερους πρωταγωνιστές στην επίθεση. Χάρη στην δυναμική του άμυνα και την προσήλωση του σ’ αυτήν, ο ελληνικός σύλλογος είχε την τύχη να πάρει πολλά πράγματα από πολλούς παίκτες στις δύο άκρες του παρκέ. Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν πρόσφεραν  και από κάτι σ’ όλη την διαδρομή του αγώνα. Ο Νέντοβιτς ξεχώρισε επιθετικά όντας ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 17 πόντους (1/2 βολές, 5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και ο άνθρωπος που πήρε πάνω του τις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις του ματς, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη υπέρ της ομάδας του με δύσκολα καλάθια. Επίσης,  Σέρβος πρόσφερε σημαντικές βοήθειες στην οργάνωση του παιχνιδιού με 6 ασίστ ενώ εντύπωση προκάλεσε η διάθεσή του για άμυνα με πολύ καλές τοποθετήσεις που του επέτρεψαν να προσφέρει και 3 κλεψίματα. Εξίσου σημαντικός και ο Παπαγιάννης που όσο είχε ανάσες έβγαζε άμυνες, ήλεγχε την ρακέτα και πρόσφερε πόντους όταν ο Παναθηναϊκός κολλούσε επιθετικά. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 12 πόντους (2/2 βολές, 5/8 δίποντα), μάζεψε 5 ριμπάουντ (3 επιθετικά/2 αμυντικά), 1 κλέψιμο και αρκετές άλλες δουλειές που δεν απεικονίζονται στην στατιστική του.

Ο παίκτης όμως που πραγματοποίησε την πιο ολοκληρωτική εμφάνιση από πλευράς γηπεδούχων, ήταν ο Σαντ Ρος. Ο Κουβανός δίχως υπερβολές και με προσήλωση να κάνει αυτά τα οποία τον ξεχωρίζουν ως παίκτη. Με πολύ δουλειά στην άμυνα, ο Σαντ Ρος βοήθησε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα αλλά και τους συμπαίκτες του προκειμένου να επιτύχουν τον στόχο τους. Σε σχεδόν 34 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους (1/2 βολές, 2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ (3 επιθετικά/4 αμυντικά), 5 ασίστ και 4 κλεψίματα προσφέροντας πολύτιμες λύσεις σε άμυνα-επίθεση και καλύπτοντας αδυναμίες στην άμυνα του «τριφυλλιού».

Όσον αφορά την Μπάγερν μπορεί να άργησε να προσαρμοστεί στα δεδομένα της αναμέτρησης και ίσως να αιφνιδιάστηκε από την αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού. Το αρχικό καλό ξεκίνημα με το 10-5 δεν είχε συνέχεια καθώς η άμυνα των αντιπάλων της έγινε σκληρότερη – αποτελεσματικότερη, την ίδια ώρα που η ίδια δεν μπορούσε να βρει λύσεις τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά για να ανακόψει την ορμή τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παράτησε το ματς ή ότι δεν προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκησή του.

Η Μπάγερν επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά ότι είναι μια ιδιαίτερα πονηρή, επικίνδυνη, πεισματάρα και καλοδουλεμένη ομάδα του προπονητή που δεν εγκαταλείπει αγώνες. Όταν οι γηπεδούχοι άρχισαν να κάνουν αγωνιστική κοιλιά, οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και μείωσαν την διαφορά, όπου στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη υπέρ του ελληνικού συλλόγου με βάση την εικόνα του αγώνα.  Οι Βαυαροί έριξαν την διαφορά κάτω από τους 10 και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένη να επιδιώξει την ανατροπή. Η άμυνα του Παναθηναϊκού δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειές της και αυτό φάνηκε την στιγμή που ενώ μείωνε διαρκώς την διαφορά δεν μπορούσε να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ, όταν η αντίπαλός της συντηρούσε εύκολα ή δύσκολα το προβάδισμα. Σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, η απουσία του Νιχάντ Ντζέντοβιτς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής για την Μπάγερν.

Κορυφαίος για την Μπάγερν ο Λούσιτς με 20 πόντους (8/9 βολές, 3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 6 ριμπάουντ (1 επιθετικό/5 αμυντικά), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφερε ο Ρέινολντς με 12 πόντους (6/10 δίποντα) εκ των οποίων οι 8 στην γ’ περίοδο! Ο Αμερικανός εκμεταλλεύτηκε ότι ο Παπαγιάννης σταδιακά έμενε από ανάσες και από ένα σημείο και μετά κυριάρχησε κατά κράτος έναντι του Έλληνα σέντερ στις δύο ρακέτες. Ο Μπόλντγουιν μπορεί να πέτυχε και αυτός με την σειρά του 12 πόντους, όμως ήταν αρκετά άστοχος με 4/14 σουτ αλλά και 7 λάθη!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια πολύτιμη νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας, την οποία συνδύασε με επιστροφή στις θετικές εμφανίσεις. Ασφαλώς έχει πολλά πράγματα να διορθώσει στο παιχνίδι του, όμως σε σχέση με την προβληματική εικόνα που παρουσίασε στις αναμετρήσεις της «διαβολοβδομάδας» με Βαλένθια – Μπασκόνια υπήρξε σημαντική βελτίωση.

Αν θεωρηθεί ότι στα ματς της Ισπανίας, ο Παναθηναϊκός έκανε 2-3 βήματα πίσω, τότε απέναντι στην Μπάγερν έκανε 1 βήμα προς τα εμπρός. Γενικά ο ελληνικός σύλλογος έδειξε να επιστρέφει στην λογική που του ταιριάζει καλύτερα και κερδίζει την συμπάθεια τόσο των φίλων του όσο και ουδέτερου κόσμου.

Με βάση τους αρχικούς στόχους που είχαν θέσει οι άνθρωποι του «τριφυλλιού» για την φετινή σεζόν, τα οικονομικά δεδομένα και την δυναμική του, ο τρόπος που αγωνίστηκε απέναντι στην Μπάγερν είναι η επιλογή που του ταιριάζει αλλά και μπορεί να υποστηρίξει. Δηλαδή, ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν από την δυναμική άμυνα. Μόνο έτσι ο Παναθηναϊκός θα μπορέσει να βγάζει από την μια πλευρά ανταγωνιστικό πρόσωπο και από την άλλη πλευρά να διεκδικεί ματς που κρίνονται οριακά ή με ανώτερο ποιοτικά-ποσοτικά-οικονομικά αντίπαλο.

Δεν πρέπει να λησμονηθεί το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός εξ’ αρχής είχε θέσει ως βασικούς ευρωπαϊκούς στόχους, την αξιοπρεπή παρουσία του στην Ευρωλίγκα και την ύπαρξη μαχητικότητας σε κάθε αγώνα. Οι εμφανίσεις στην Ισπανία έφεραν έντονο προβληματισμό, κυρίως για την αγωνιστική εικόνα – προσέγγιση της ελληνικής ομάδας παρά για τις δύο ήττες.

Απέναντι στην Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός έδειξε να επιστρέφει στο μονοπάτι εκείνο που θα τον βοηθήσει να διεκδικήσει με καλύτερες πιθανότητες τους στόχους του. Για ακόμη μια φορά πρέπει να τονιστεί ότι ο ελληνικός σύλλογος φέτος στην Ευρωλίγκα θα μπαίνει στην πλειοψηφία των αγώνων του ως αουτσάιντερ σε μια περίεργη χρονιά για τον ίδιον σε όλα τα επίπεδα.

Καλώς ή κακώς, αυτή είναι η κατάσταση με τον Παναθηναϊκό να έχει κατεβάσει τον ευρωπαϊκό του πήχη. Ο μοναδικός τρόπος για να επιβιώσει και να παρουσιαστεί αξιοπρεπώς στην Ευρωλίγκα είναι άμυνά του.  Όσο καταφέρνει να παίζει δυναμική και σκληρή άμυνα και ταυτόχρονα να κατεβάζει τον αντίπαλο κάτω από τους 80 πόντους θα καλές πιθανότητες επιτυχίας. Αν πάλι όχι, τότε η αποστολή του δυσκολεύει αρκετά και θα καλείται να κάνει μεγάλες υπερβάσεις.

Το υλικό του δεν είναι άσχημο με βάση το μπάτζετ του, όμως χρειάζεται αρκετή δουλειά για να «δέσει» ή «καμουφλαριστούν» οι όποιες αδυναμίες. Κόντρα στους Γερμανούς, ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά σοβαρό θέμα όταν ο ίδιος αντιμετώπισε επιθετική κοιλιά ή όταν εμφάνιζε σημάδια κούρασης εξαιτίας της αμυντικής του προσπάθειας. Ταυτόχρονα, ακόμη ένα ζήτημα ήταν η χρήση των φάουλ. Οι «πράσινοι» έδωσαν πολλά εύκολα φάουλ στην Μπάγερν, όπου σε αρκετές περιπτώσεις οδήγησαν σε βολές.

Όπως έχει τονιστεί ξανά από αυτή την στήλη, ο Παναθηναϊκός έχει ως ρεαλιστικό στόχο την αξιοπρεπή παρουσία στην Ευρωλίγκα. Ενδεχόμενη είσοδο στα playoffs θα είναι υπέρβαση, η πρόκριση στο Final 4 υπέρβαση της υπέρβασης, κατάκτηση του τροπαίου άθλος.

Όσο ο Παναθηναϊκός αντέξει να παίζει μπασκετικό «ξύλο», να χρησιμοποιεί άμυνες χώρου (δείχνει αποτελεσματικός και ότι του ταιριάζουν) και ταυτόχρονα να έχει διάθεση για δουλειά, τότε μπορεί να διεκδικήσει την επιβίωσή του με καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.

Πλέον, ο ελληνικός σύλλογος καλείται να αποδείξει ότι πήρε το μάθημά του κάνοντας βήματα προς τα εμπρός και ότι το ματς με την Μπάγερν δεν ήταν ένα αμυντικό πυροτέχνημα της στιγμής από τα Ιβηρικά «χαστούκια».

Νίκη ψυχολογίας και ανάσας για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπορεί να προετοιμαστεί πλέον με μεγαλύτερη ηρεμία και συγκέντρωση ενόψει της δύσκολης αποστολής του στην Ευρωλίγκα.