HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Απρόσμενο διπλό με πολλαπλά κέρδη στην Μόσχα

170προβολές

Οι εκπλήξεις της πρεμιέρας στην  Ευρωλίγκα συνεχίζονται δίχως διακοπή, με τον Παναθηναϊκό να προσθέτει ακόμη μια στο ιστορικό της αγωνιστικής και να επικρατεί της Χίμκι  78-76 στην Μόσχα.

Η φετινή Ευρωλίγκα είναι ιδιαίτερη για όλες τις ομάδες και αυτό επιβεβαιώθηκε περίτρανα και χθες (2/10) με το δεύτερο μέρος της πρεμιέρας και το μεγάλο διπλό που κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός στην έδρα της Χίμκι.

Ο ελληνικός σύλλογος ταξίδεψε στην Μόσχα για το πρώτο ματς της χρονιάς στην Ευρωλίγκα με σοβαρές απουσίες (Τζάκσον, Γουάϊτ, Σαντ Ρος), προβληματικές ή μέτριες εμφανίσεις, με τον ίδιον να έχει κατεβάσει τον φετινό πήχη,  το ρόστερ του  γενικά να ψάχνει ρόλους-πατήματα  και φυσικά με  την γνωστή εδώ και καιρό αλλά πρωτόγνωρη για τον ίδιον κατάσταση σε διοικητικό – οικονομικό επίπεδο.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο εμφανίστηκε με αξιοπρεπή πρόσωπο στην Μόσχα αλλά έδειξε «μεταμορφωμένος» προς το καλύτερο με βάση αυτά που είχε παρουσιάσει στο Σούπερ Καπ, με αποτέλεσμα να φύγει νικητής από το παρκέ.

Ας ξεκινήσουμε όμως να αναφέρουμε ορισμένα πράγματα για το ματς.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατά καλύτερα πάνω στο παρκέ βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, έντονη αποφασιστικότητα να κερδίσει την μάχη των ριμπάουντ και να διατηρεί τον ρυθμό της αναμέτρησης στα μέτρα του.  Η Χίμκι μπήκε  αρκετά νευρική επιθετικά, σε αρκετές περιπτώσεις εμφάνιζε υπεροπτικά σημάδια στο παιχνίδι της επηρεαζόμενη ενδεχομένως από τις σημαντικές απουσίες και την γενική κατάσταση της αντίπαλης πλευράς. Όσον αφορά την άμυνά της… σχεδόν ανύπαρκτη, δίχως ενέργεια, διάθεση, νεύρο. Μια φράση μπορεί να απεικονίσει το πρώτο δεκάλεπτο και αυτή είναι «Μπούκερ εναντίον Παναθηναϊκού». Ο Αμερικανός κρατούσε μόνος της Χίμκι επιθετικά και εντός παιχνιδιού. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι ο Μπούκερ πέτυχε τους 11 από τους συνολικά 17 πόντους των Ρώσων στην πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός έβγαζε διάθεση και ενέργεια στην άμυνά του, δεν επέτρεπε στην Χίμκι να βρει πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια ενώ δυσκόλευε αρκετά την δημιουργία της. Από την άλλη πλευρά, οι «πράσινοι» με οδηγό πάντα την άμυνα, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ κάτι που τους βοήθησε να κρατήσουν χαμηλό ρυθμό στο ματς, δεν έδωσαν ευκαιρίες στην Χίμκι να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο ή να βρει την άμυνά τους σε ανισορροπία. Ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός  στην επίθεση διάβαζε τις αδυναμίες της Χίμκι στην άμυνα (κυρίως κοντά στο καλάθι) ενώ  παράλληλα εκμεταλλεύτηκε και την χαλαρότητα της αντιπάλου του στον  τομέα αυτό για  την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Με βάση λοιπόν την συνολική του δουλειά – διάθεση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει την περίοδο προηγούμενος με +7 (24-17).

Η επιστροφή για την δεύτερη περίοδο, βρήκε τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο με την διαφορά ότι η Χίμκι ξεκίνησε σιγά σιγά με την σειρά της να αυξάνει την ένταση στην δική της  άμυνα,  δυσκολεύοντας τους φιλοξενούμενους να βρουν σκορ και την ίδια ώρα η ίδια να εκμεταλλεύεται ορισμένες απροσεξίες των αντιπάλων για να μειώσει στους τέσσερις (24-20)  8 λεπτά και 53 δεύτερα να απομένουν για το ημίχρονο. Στο σημείο αυτό, ο Παναθηναϊκός έβγαλε ξανά ενέργεια και διάθεση στο παρκέ, παλεύοντας στην άμυνα και παράλληλα κερδίζοντας πολλά ριμπάουντ. Ενδεικτικά να σημειώσουμε τα εξής, οι «πράσινοι» μάζεψαν 13 ριμπάουντ συνολικά στην β’ περίοδο εκ των οποίων 8 επιθετικά (!) και 5 αμυντικά έναντι μόλις 7 αμυντικών των γηπεδούχων. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εν λόγο περίοδο ήταν για την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Λεωνίδας Κασελάκης! Ο 30χρονος φόργουορντ μπορεί να μην πέτυχε καλάθι στον αγώνα, όμως έδωσε μάχες και πρόσφερε 6 ριμπάουντ, εκ των οποίων τα 5 επιθετικά, όλα στην β’ περίοδο! Μάλιστα το ένα εξ’ αυτών σημειώθηκε με αντίπαλο τον Τζόρνταν Μίκι! Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και το προβάδισμα 33-25 μέχρι 4 λεπτά και 41 δεύτερα πριν το ημίχρονο παρά το γεγονός ότι ο Νέντοβιτς ήταν άστοχος. Στο σημείο αυτό, ο ελληνικός σύλλογος παρουσίασε μια αμυντική κοιλιά στην απόδοσή του κάτι που τον επηρέασε επιθετικά  και εκμεταλλεύτηκε με την σειρά της η Χίμκι που έδειξε να έχει μεγαλύτερη ενέργεια και με τρίποντα, έτρεξε ένα σερί 12-2 για να περάσει μπροστά στο σκορ 37-35, περίπου 2 λεπτά πριν το ημίχρονο.  Επίσης, σημαντικό ότι οι παίκτες του Παναθηναϊκού μέχρι το ημίχρονο είχαν δώσει τουλάχιστον σε 3-4 περιπτώσεις γκολ – φάουλ στους παίκτες της Χίμκι, δείγμα έλλειψης συγκέντρωσης και απροσεξίας. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξαναβγάλει  ενέργεια στην άμυνα και να βρει λύσεις επιθετικά, ώστε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια 41-39.

Η τρίτη περίοδος  συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό πάλι με διάθεση να παλέψει αμυντικά, με τους Ρώσους όμως να αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη επιτυχία την πίεση και ταυτόχρονα να βελτιώνουν την δική τους αμυντική συμπεριφορά (σε σχέση τον τρόπο που έπαιζαν στο 20λεπτο), ειδικά κοντά στο καλάθι. Η Χίμκι έδειχνε να ισορροπεί το ματς αφού άρχιζε να μαζεύει ριμπάουντ και να βρίσκει σκορ από μέση ή κοντινή απόσταση και δυσκολεύοντας τον Παναθηναϊκό να πάρει σκορ από το δίποντο. Παρ’ όλα αυτά, ο ελληνικός σύλλογος κατάφερε να βρει σ’ αυτήν την περίοδο σκορ από την περιφέρεια που έως τότε είχε μόλις 1/12 τρίποντα.  Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 4/9 τρίποντα, εξέλιξη που του επέτρεψε να μένει κοντά στο σκορ, την ώρα που οι Ρώσοι έκλεισαν την περίοδο μπροστά 62-59. Στην συγκεκριμένη περίοδο ξεχωρίζουν τα εξής στοιχεία, αρχικά η είσοδος του Ζάιτσεφ που μπέρδεψε τον Παναθηναϊκό και άλλαξε τον ρυθμό υπέρ της Χίμκι,  στην συνέχεια ότι οι «πράσινοι» έδωσαν μόλις το 3ο ομαδικό τους φάουλ  16.2 δεύτερα πριν το τέλος της γ’ περιόδου και ήταν μάλιστα βολές για την Χίμκι και τέλος το «buzzer beater» τρίποντο (το σκέφτηκε δύο φορές)  του Λευτέρη Μποχωρίδη που έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό μειώνοντας σε 62-59.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στην πρωτοπορία του σκορ και την νευρικότητα να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές. Το ρολόι στα 2 λεπτά και 41 δεύτερα, η Χίμκι είχε το προβάδισμα 73-71, η κατοχή στον Παναθηναϊκό και την ευθύνη εκδήλωσης της επίθεσης πήρε ο Μποχωρίδης με ένα άτσαλο τελείωμα. Η μπάλα πήγαινε έξω στο πλάι της στεφάνης,  ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ο Παπαγιάννης άπλωσε το χέρι του και την έστειλε εντός καλαθιού ισοφαρίζοντας το ματς. Στην επόμενη φάση, ο Μπέρτανς αστόχησε σε τρίποντο και ταυτόχρονα οι Ρώσοι υπέπεσαν σε λάθος  με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει την κατοχή. Στο 1:47 η επίθεση στα χέρια του ελληνικού συλλόγου, ο Μήτογλου αστοχεί σε δίποντο, όμως ξανά το επιθετικό ριμπάουντ έδωσε την λύση. Αυτήν την φορά, ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε καλάθι φάουλ.  Η συμπληρωματική βολή ήταν και αυτή εύστοχη για το 76-73. Στην συνέχεια οι ομάδες αστόχησαν από ένα τρίποντο η κάθε μια ενώ η Χίμκι έκανε φάουλ στον Φόστερ που του έδωσε το δικαίωμα για βολές στα 36 δεύτερα για το τέλος. Ο Αμερικανός έκανε 2/2 βολές για το 78-73, όμως οι Ρώσοι είχαν απάντηση. Ο Ζάιτσεφ από την δεξιά γωνία έκανε διείσδυση προς το καλάθι, πάσαρε στην απέναντι γωνία που βρισκόταν ο Μπέρτανς, ο οποίος υπό πίεση και από δύσκολο σημείο πέτυχε ένα ακροβατικό τρίποντο για το 78-76. Στην επαναφορά ο Παναθηναϊκός παραλίγο να «αυτοκτονήσει», καθώς η Χίμκι πίεσε ψηλά, η μπάλα επέστρεψε κανονικά στο παρκέ όμως τέθηκε για μερικά δεύτερα διεκδικήσημη μεταξύ κέντρου και της κορυφής τριπόντου στην πλευρά του Παναθηναϊκού, με τους Ρώσους όμως να ολιγωρούν να κατευθυνθούν προς την μπάλα και η κατοχή να παραμένει στα χέρια του «τριφυλλιού». Ωστόσο, το ρίσκο δεν σταμάτησε εκεί.  Με τον χρόνο εκδήλωσης  επίθεσης του Παναθηναϊκού να τελειώνει και στο ρολόι να απομένουν 5 δεύτερα, ο Μποχωρίδης εκτέλεσε ένα δύσκολο – άστοχο δίποντο, το ριμπάουντ πήρε ο Μπούκερ, η Χίμκι έτρεξε στο γήπεδο προλαβαίνοντας  να εκδηλώσει επίθεση και μάλιστα τρίποντο με τον Μπέρτανς, υπό πίεση του Παπαπέτρου. Η μπάλα δεν κατέληξε στο καλάθι και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει  νικητής από την έδρα της Χίμκι με 78-76.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα αποτελεί τεράστια επιτυχία για τον Παναθηναϊκό τόσο για την συνολική εικόνα που έβγαλε στην Μόσχα όσο και υπό τις συνθήκες που το αποτέλεσμα αυτό επετεύχθη. Οι «πράσινοι» που πορεύονται φέτος σε μια νέα – πρωτόγνωρη για τους ίδιους διοικητική – οικονομική εποχή, με χαμηλό – περιορισμένο μπάτζετ, αρκετά θέματα τραυματισμών και προβληματική – μέτρια εικόνα λειτουργίας στα πρώτα επίσημα παιχνίδια της σεζόν στο Σούπερ Καπ κατάφεραν πέραν της νίκης να παρουσιάσουν ορισμένα θετικά στοιχεία που μπορούν υπό προϋποθέσεις να τους κάνουν να αισιοδοξούν για το μέλλον,

Απέναντι στην Χίμκι ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε απρόσμενα βελτιωμένος, με αρκετή ενέργεια – σκληράδα στην άμυνα και πολύ καλά διαβασμένος – προετοιμασμένος για την συγκεκριμένη αναμέτρηση. Για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, όπου όλες οι ομάδες ψάχνουν να βρουν πατήματα, ρόλους και χημεία, ο ελληνικός σύλλογος έδειξε μια εντυπωσιακή για την εποχή σκληράδα, συγκέντρωση, προσήλωση στην άμυνα, στοιχείο που τον βοήθησε να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Ο Γιώργος Βόβορας και το επιτελείο του παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι απέναντι στον Κουρτινάιτις και την Χίμκι, στήνοντας – προετοιμάζοντας τον Παναθηναϊκό κατάλληλα για τον αγώνα, καλύπτοντας σε μεγάλο βαθμό τις απουσίες των Τζάκσον, Ρος και Γουίλιαμς. Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ρώσοι έδειξαν σαν να αιφνιδιάζονται από τον τρόπο που έπαιξαν οι «πράσινοι» και να εμφανίζουν σημάδια νευρικότητας , χαλαρότητας, υπεροψίας, ειδικά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Η Χίμκι μπορεί να είχε τις σοβαρές απουσίες των Σβεντ, Μονρό και Γιόβιτς (γνωστό εδώ και καιρό), όμως το ρόστερ της διαθέτει πλούσια ποιότητα και παρέμεινε ίδιο με πέρυσι διατηρώντας τον κορμό ενώ παράλληλα ενισχύθηκε σημαντικά στις θέσεις των ψηλών. Οι Ρώσοι στον αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό έδειξαν ότι πέρα από το γεγονός ότι είναι ανέτοιμοι και χρειάζονται χρόνο , φυσιολογικό όπως όλες οι ομάδες, παραμένουν παρά τα χρήματα που επενδύονται κάθε χρόνο αρκετά σοφτ (κυρίως αμυντικά) και ένα σύνολο που βασίζεται κυρίως στο ατομικό ταλέντο.  Αυτό φυσικά στην πορεία της σεζόν μπορεί να αλλάξει μέσω των αγώνων, όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε με το καλημέρα ορισμένα σημαντικά βαθιά ζητήματά της. Η ομάδα του Κουρτινάϊτις μπορεί να βρέθηκε σε κακή μέρα, ωστόσο αυτό δεν μπορεί να αναιρέσει την σπουδαία αμυντική δουλειά του Παναθηναϊκού, σε επίπεδο που κυμάνθηκε αρκετά υψηλότερα με βάση το χρονικό σημείο που βρίσκεται η σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός όπως και όλες οι ομάδες, ψάχνει να βρει πατήματα, ρυθμό, σχήματα, ρόλους και χημεία. Στην Μόσχα όμως εμφανίστηκε πολύ καλά διαβασμένος για τον αγώνα, σκληρός  – πειθαρχημένος – σοβαρός αμυντικά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα αυτό να τον βοηθήσει να βρει ευκολότερα ρυθμό στην επίθεση, όπου «διάβαζε» και «χτυπούσε» σε ορισμένες περιπτώσεις τις αδυναμίες των Ρώσων.

Το διπλό στην έδρα της Χίμκι ήταν ένα αποτέλεσμα έκπληξη για τον Παναθηναϊκό το οποίο συνοδεύτηκε με μια καλή (κυρίως αμυντικά) εμφάνιση και με πολλαπλά κέρδη. Για την ακρίβεια, οι «πράσινοι» έδειξαν ιδιαίτερη σκληράδα, ενέργεια και διάθεση στην άμυνα που δεν επέτρεπαν στην Χίμκι να βρει εύκολα ρυθμό, χώρους, ελεύθερα σουτ ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι έβρισκαν σιγά σιγά λύσεις – ρυθμό στην άλλη πλευρά του παρκέ. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι, ο Παναθηναϊκός κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ με 42 «σκουπίδια» εκ των οποίων τα 19 επιθετικά / 23 αμυντικά σε εκτός έδρας ματς! Αντίθετα η Χίμκι είχε 35 ριμπάουντ, όπου τα 12 επιθετικά και 23 αμυντικά.

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να καλύψει – καμουφλάρει το κενό στον άσο στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έβγαλε εις πέρας την δύσκολη αυτή αποστολή κόντρα στην Χίμκι, προσφέροντας πολύτιμες βοήθειες σε άμυνα – επίθεση και με κρίσιμα καλάθια. Αποκορύφωμα το τρίποντο που αναφέρθηκε παραπάνω με την λήξη της γ’ περιόδου.  Επιπρόσθετα οι «πράσινοι» παρά την έλλειψη επιλογών στον άσο κατάφεραν να πάρουν 14 ασίστ από 7 αθλητές.

Το σημαντικότερο όμως στοιχείο από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού κόντρα στην Χίμκι, ίσως να αποτελεί το γεγονός ότι ο ελληνικός σύλλογος πήρε πολλά πράγματα απ’ όλους τους παίκτες που πάτησαν στο παρκέ. Όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού που αγωνίστηκαν απέναντι στην Χίμκι πρόσφεραν πολύτιμες βοήθειες με πόντους, ριμπάουντ, ανάσες, άμυνες, φάουλ, βρόμικη δουλειά ή συνδυασμό αυτών.  Οι «πράσινοι» ήταν πολύ καλά διαβασμένοι για την αναμέτρηση με την Χίμκι και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια και διάθεση στην άμυνα.  Επίσης, το γεγονός ότι οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα  έδειξαν γενική  θέληση να παλέψουν κάθε κατοχή – φάση και  στην πορεία δεν πανικοβλήθηκαν όταν βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, συμπεριλαμβάνονται στα θετικά στοιχεία. Ειδικά από την στιγμή  που όλα αυτά  συνέβησαν με τις γνωστές συνθήκες και εκτός έδρας, όπου ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα εδώ και χρόνια μακριά από το ΟΑΚΑ.

Η Χίμκι όπως αναφέρθηκε παραπάνω αιφνιδιάστηκε και ίσως υποτίμησε τον Παναθηναϊκό. Τουλάχιστον στο ξεκίνημα του ματς, οι Ρώσοι έδειχναν αρκετά χαλαρή και υπεροπτική εικόνα απέναντι στους αντιπάλους τους που σταδιακά μετατράπηκε και σε νευρικότητα. Μπορεί να έβγαλαν στην πορεία του ματς αντίδραση, όμως ο τρόπος που συμπεριφέρονταν – αποφάσιζαν – λειτουργούσαν σε άμυνα και επίθεση δεν έπειθε ιδιαίτερα. Ειδικά από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός μετά τα νεκρά του σημεία έβρισκε τρόπο να επιστρέφει με δύναμη στην άμυνα.

Ενδεχομένως μερικοί υποστηρίξουν ότι η απουσία των Σβεντ – Μονρό επηρέασε τα σχέδια της Χίμκι. Σίγουρα, καθώς πρόκειται για δύο ποιοτικότατους αθλητές και ειδικά ο πρώτος αποτελεί τον αδιαμφισβήτητο ηγέτη της ομάδας. Επιπλέον, ο Σβεντ είναι η μοναδική προσωπικότητα στο ρόστερ της Χίμκι που μπορεί να αναλάβει την εκτέλεση δύσκολων αποφάσεων, μέσω μεγάλων σουτ και σε ορισμένες περιπτώσεις τραβηγμένων προσπαθειών που μετατρέπουν πολλάκις τον έμπειρο γκαρντ σε «πυρηνικό όπλο» , ικανό να καταστρέψει είτε τον αντίπαλο είτε την ίδια του την ομάδα. Ίσως το 5/23 τρίποντα της Χίμκι να ήταν καλύτερο με τον Σβεντ διαθέσιμο, όμως με τα «αν»  δεν γράφεται η  ιστορία συν ότι το ματς ολοκληρώθηκε και ανήκει πλέον στο παρελθόν.

Οι Ρώσοι δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ, υποτίμησαν ως ένα σημείο τον αντίπαλό τους αλλά και ο Παναθηναϊκός τους ανάγκασε σε μια κακή εμφάνιση. Τα πάντα εξάλλου είναι αλληλένδετα.

Όσον αφορά το θετικό αποτέλεσμα, δεν αλλάζει τα δεδομένα ή τους στόχους του ελληνικού συλλόγου για την σεζόν στην Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» με το διπλό δεν κέρδισαν… ούτε την πρόκριση στην οκτάδα, ούτε την επιστροφή σε φάιναλ φορ, ούτε φυσικά το τρόπαιο.  Ο Παναθηναϊκός με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί να θεωρήσει ως κέρδη (εκτός από το σπουδαίο διπλό, την ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ, την σκληράδα – δύναμη – θέληση στην άμυνα), εξίσου  τον χρόνο, την ψυχολογία και τους παίκτες που κέρδισε στην Μόσχα.

Επί της ουσίας, ο Παναθηναϊκός με την νίκη και εμφάνιση στην Μόσχα βρήκε το σημείο που πρέπει να ξεκινήσει σιγά σιγά να φτιάχνει το μονοπάτι, προκειμένου να ανταποκριθεί στον βασικό του στόχο στην Ευρωλίγκα. Ο στόχος αυτός είναι να δείξει ένα αξιοπρεπή πρόσωπο στις αγωνιστικές υποχρεώσεις στην διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός έχει πολύ δουλειά μπροστά του και αρκετά πράγματα να διορθώσει ή να καμουφλάρει με σκοπό να πετύχει τον αρχικό του στόχο. Η νίκη – εμφάνιση μπορεί να έκρυψε προσωρινά  τα προβλήματα – θέματα, όμως είναι δεδομένο ότι υφίστανται και περιμένουν να βγουν ξανά στην επιφάνεια. Ενδεικτικά, ορισμένα απ’ αυτά που φάνηκαν και στην Μόσχα είναι τα νεκρά σημεία και ο τρόπος που τα διαχειρίζεται, η συγκέντρωσή του στην άμυνα (έδωσε αρκετές φορές καλάθι- φάουλ στην Χίμκι), η δημιουργία στην μετά Καλάθη εποχή, τα μεταγραφικά του στοιχήματα, το ερωτηματικό των ρόλων, η υπόθεση του άσου, το περιφερειακό σουτ (5/23 τρίποντα στην Μόσχα), η σταθερότητά του σε άμυνα – επίθεση και αρκετά ακόμα ζητήματα.

Όπως όλες οι ομάδες, έτσι και το «τριφύλλι» έχει μεγάλη ανηφόρα μπροστά του για να βρει ρυθμό, πατήματα, ρόλους, χημεία. Απέναντι στην Χίμκι έδειξε κάποια ενθαρρυντικά σημάδια. Η δουλειά όμως δεν τελειώνει σε ένα ματς.

Ο Παναθηναϊκός αν θέλει να επιτύχει τα παραπάνω και να προχωρήσει στην εξέλιξή του οφείλει να συνεχίσει την σκληρή δουλειά χωρίς πολλά λόγια και πανηγυρισμούς. Το υλικό του δεν είναι άσχημο με βάση το φετινό μπάτζετ που είχε στην διάθεσή του, όμως για να βγάλει ένα αξιοπρεπή αποτέλεσμα θέλει συνολική δουλειά και μπόλικη υπομονή.

Η συνέχεια αναμένεται δύσκολη για τους «πράσινους» σε μια απαιτητική και ιδιαίτερη σεζόν. Τα δεδομένα και οι στόχοι τους δεν αλλάζουν εξαιτίας μιας σημαντικής νίκης.

Ο Παναθηναϊκός αν θέλει να κεφαλαιοποιήσει το συγκεκριμένο θετικό αποτέλεσμα οφείλει να συνεχίσει την σκληρή ομαδική και ατομική δουλειά, προκειμένου να υπάρξει σταδιακή βελτίωση σε βάθος χρόνου και να μην αποτελέσει ένα «πυροτέχνημα» της στιγμής.

Ο στόχος του ελληνικού συλλόγου δεν αλλάζει. Παραμένει μια αξιοπρεπής παρουσία στην Ευρωλίγκα, η είσοδος στην οκτάδα υπέρβαση, η πρόκριση στο Φάιναλ Φορ έξτρα υπέρβαση, η κατάκτηση του τροπαίου άθλος.

Η δουλειά συνεχίζεται για όλες τις ομάδες σε μια Ευρωλίγκα γεμάτη παγίδες και ιδιαιτερότητες φέτος.

Ουδείς εξασφαλίζει πρόκριση ή αποκλείεται από μια νίκη/ήττα στην πρεμιέρα.

Υ.Γ.1. Σημαντική σημείωση αποτελεί το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και ταυτόχρονα να κερδίσει το ματς, μάλιστα εκτός έδρας, έχοντας τον Νέντοβιτς σε κακό βράδυ εκτελεστικά. Ο ποιοτικότερος παίκτης και μεγάλο όνομα του ρόστερ του είχε σε 30 λεπτά συμμετοχής μόλις 7 πόντους με 0/2 βολές,  2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα αλλά βοήθησε δημιουργικά με 4 ασίστ.

Υ.Γ.2. Ανάμεσα στις εκπλήξεις για τον Παναθηναϊκό στην Μόσχα ήταν η παρουσία του Μπέντιλ. Ο Γκανέζος αν και υπέπεσε σε αρκετά λάθη απειρίας πρόσφερε πολύτιμες λύσεις είτε επιθετικά (11 πόντους) είτε με τις μάχες που έδωσε στην άμυνα, καλύπτοντας το κενό του απόντα Γουάϊτ και προσφέροντας λεπτά για ανάσες στους βασικούς. Αντίστοιχη προσφορά και από τον Λεωνίδα Κασελάκη που αναφέρθηκε παραπάνω οι πολύτιμες βοήθειες που έδωσε με τα επιθετικά ριμπάουντ του. Γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο ειπώθηκε ότι  ο Παναθηναϊκός πέρα από την νίκη κέρδισε και παίκτες στην Μόσχα.

Υ.Γ.3. Για αρκετό κόσμο του Παναθηναϊκού το διπλό στην Μόσχα έφερε ενθουσιασμό, όπου σε ορισμένες περιπτώσεις κυμάνθηκε σε υπερβολικό σημείο. Όπως αντίστοιχα η χθεσινή εντός ήττα του Ολυμπιακού από την Ζαλγκίρις οδήγησε μερίδα του κόσμου σε υπερβολική απογοήτευση. Δυστυχώς, ως χώρα έχουμε το κακό συνήθειο να υπερ ενθουσιαζόμαστε / απογοητευόμαστε με την ίδια ευκολία ενώ δεν μπορούμε να δεχτούμε εύκολα το αποτέλεσμα της ήττας, ανάλογα το άθλημα και το αποτέλεσμα της ισοπαλίας. Όμως ο αθλητισμός δεν λειτουργεί έτσι. Άλλοτε κερδίζεις, άλλοτε χάνεις. Όποιοι δεν μπορούν να το δεχτούν αυτό, τότε δεν μπορούν να καταλάβουν τον αθλητισμό και είναι απλώς λάτρεις της νίκης.

Υ.Γ.4. Η Ευρωλίγκα έχει πολύ δρόμο ακόμα και παγίδες θα υπάρχουν μέχρι το φινάλε. Ειδικά φέτος που η διοργάνωση είναι ιδιαίτερη και οι ομάδες θα ψάχνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα τα πατήματά τους αλλά και ευκαιρίες στην αγορά για ενίσχυση…