HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Άργησε να δείξει τα δόντια του και η Ζαλγκίρις τον «δάγκωσε» πρώτη

243προβολές

Αμυντικά ασυνεπείς ο Παναθηναϊκός (4-8) έδωσε δικαιώματα στην Ζαλγκρίρις Κάουνας (6-7), η οποία εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες που της δόθηκαν για να πάρει μια καθαρή νίκη με σκορ 81-69 στο ΟΑΚΑ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τον Παναθηναϊκό από την α’ περίοδο, εξαιτίας της έλλειψης συγκέντρωσης – ενέργειας στην άμυνά του.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού στην άμυνα ήταν ιδιαίτερα προβληματική, καθώς μπήκε αρκετά χαλαρός στον συγκεκριμένο τομέα δίχως σκληράδα, συγκέντρωση και ενέργεια, δίνοντας την ευκαιρία  στην Ζαλγκίρις να βρει γρήγορα ρυθμό, αυτοπεποίθηση στο ματς αλλά και πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια. Το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι δεν έβγαζαν σκληράδα – διάθεση στην άμυνα, τους επηρέασε και στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, όπου προχώρησαν σε αρκετές βεβιασμένες επιθέσεις υπό κακές συνθήκες ενώ δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε επιθετικά φάουλ.

Όλα όμως τα προβλήματα του Παναθηναϊκού ξεκινούσαν από την άμυνά του. Ο ελληνικός σύλλογος μπήκε στο παρκέ χωρίς διάθεση να «δαγκώσει» τους Λιθουανούς εξ’ αρχής και οι τελευταίοι τον κέρδισαν κατά κράτος. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους σκορ 24-12 (!) υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έστησαν το δικό τους πάρτι από την περιφέρεια έχοντας  4/6 τρίποντα και γενικά 10/19 (!) εντός πεδιάς, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/5 τρίποντα και 5/12 αντίστοιχα. Όλα αυτά πάντα για το πρώτο δεκάλεπτο!

Στην β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός  μπήκε κάπως καλύτερα στο ματς με περισσότερη διάθεση στην άμυνα και με ένα γρήγορο σερί 6-0 σε 1 λεπτό έριξε την διαφορά στο -6 (18-24), ωστόσο η Ζαλγκίρις βρήκε με την σειρά της ξανά επαφή με το αντίπαλο καλάθι με τον αγαπημένο της τρόπο σ’ όλον τον αγώνα, τα τρίποντα. Η ομάδα του Κάουνας εξέθεσε για ακόμη μια περίοδο την άμυνα των γηπεδούχων, σκορπώντας την με χαρακτηριστική άνεση χάρη στα 5/7 τρίποντα (!) και τους Γκριγκόνις – Γουόλκαπ να δημιουργούν κυρίως τα περισσότερα προβλήματα και να κουβαλούν επί της ουσίας της Ζαλγκίρις στο εικοσάλεπτο. Χαρακτηριστικά να σημειωθεί ότι ο πρώτος είχε στο ημίχρονο 18 πόντους με 4/5 τρίποντα (!) ενώ ο δεύτερος οργάνωνε με ασφάλεια το παιχνίδι της ομάδας του και μοίραζε γρήγορα την μπάλα στους συμπαίκτες του. Το 18-24 (9:03) μετατράπηκε σε 18-30 (7:16) με τον Παναθηναϊκό να βγάζει όλο και περισσότερο άγχος όσο ο χρόνος κυλούσε και την Ζαλγκίρις με πολύ «διάβασμα» σε κάθε φάση να «πληγώνει» την αντίπαλη άμυνα και τις όποιες απροσεξίες της. Το δεκάλεπτο κύλησε με την Ζαλγκίρις πάντα να έχει την πρωτοπορία στο σκορ και να συντηρεί διαφορές ασφαλείας υπέρ της που την βοηθούσαν να διαχειριστεί με καθαρό μυαλό το ματς, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε από το ξεκίνημα σε διαδικασία να κυνηγήσει. Με βάση την συνολική εικόνα του παιχνιδιού το 33-43 σκορ ημιχρόνου υπέρ των Λιθουανών μάλλον θα πρέπει να θεωρηθεί τιμητικό για τον Παναθηναϊκό, εξαιτίας της αμυντικής του απουσίας – ασυνέπειας στο εικοσάλεπτο. Ενδεικτικά να σημειωθεί ότι η Ζαλγκίρις είχε στο ημίχρονο 9/13 τρίποντα και 17/30 εντός πεδιάς, την ίδια ώρα όπου ο Παναθηναϊκός  είχε μόλις 2/7 τρίποντα και 13/30 εντός πεδιάς αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο αγριεμένοι στην άμυνα, βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και διάθεση στο αμυντικό τους παιχνίδι, κάτι που τους επέτρεψε να βρουν ευκολότερα ρυθμό και στην επίθεσή τους. Εντός 2 λεπτών ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα νέο σερί 8-0 μειώνοντας σε 41-43, δείχνοντας να πατάει πιο σταθερά στα πόδια του και ταυτόχρονα να προσαρμόζεται στις συνθήκες του παιχνιδιού. Η Ζαλγκίρις διατηρούσε με πείσμα το προβάδισμα από τους περιφερειακούς της (45-50 περίπου 5 λεπτά για το φινάλε της περιόδου), όμως το μομέντουμ έδειχνε να βρίσκεται την δεδομένη  χρονική στιγμή στην πλευρά του Παναθηναϊκού που συνέχιζε να έχει διάθεση να «δαγκώνει» αμυντικά. Μάλιστα στο 26 λεπτό της αναμέτρησης με ένα επιμέρους σκορ 5-0 ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 50-50, όμως κάπου εκεί ο αμυντικός του διακόπτης έπεσε ξανά, γεγονός που τον «βραχυκύκλωσε» και επιθετικά επιτρέποντας έτσι στην Ζαλγκίρις στο τελευταίο τρίλεπτο της γ’ περιόδου να τρέξει δικό της σερί 10-0 ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά στο +10 ( 50-60). Κομβικός στο συγκεκριμένο σημείο του παιχνιδιού ο Ρούμπιτ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, τόσο με πόντους όσο και με αρκετά ριμπάουντ αλλά και μπόλικη βρόμικη δουλειά στις δύο άκρες του παρκέ.

Η τελευταία περίοδος εκκίνησε άσχημα ξανά για τον Παναθηναϊκό, καθώς αμυντικά εμφανίστηκε ασυνεπείς και η Ζαλγκίρις τον τιμώρησε για ακόμη μια φορά δια χειρός Γιοκομπάιτις (άστοχος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα) ο οποίος ενεργοποιήθηκε και επέτρεψε στην ομάδα του να ξεφύγει ακόμα και με +15 (52-67) με το ρολόι να δείχνει 7 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να βγάλουν ακόμη μια αντεπίθεση με μπροστάρη τον Παπαγιάννη σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας νέο σερί 8-0 (60-67) ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη και στο -5 (67-72 στο 37’). Ωστόσο, η αντίδραση αυτή δεν είχε συνέχεια με την Ζαλγκίρις να επιστρέφει δριμύτερη και με τους Γιοκουμπάιτις – Χέιζ – Γκριγκόνις να «καθαρίζουν» το παιχνίδι και να δίνουν μια καθαρή αλλά και δίκαιη νίκη στην ομάδα τους με 69-81.

Όσον αφορά την στατιστική, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με 13/16 (81.3%) βολές, 16/34 (47.1%) δίποντα, 8/28 (28.6%) τρίποντα, 29 ριμπάουντ (11 επιθετικά/18 αμυντικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 μπλοκ ενώ η Ζαλγκίρις 6/7 (85.7%) βολές, 18/41 (43.9%), 13/20 (65%) τρίποντα, 41 ριμπάουντ (12 επιθετικά/29 αμυντικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα,17 λάθη και 1 μπλοκ.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις, εξαιτίας του γεγονότος ότι σπατάλησε αμυντικά ένα ημίχρονο. Οι «πράσινοι» άργησαν να μπουν – προσαρμοστούν στις απαιτήσεις – συνθήκες του αγώνα και υποτίμησαν την αποδυναμωμένη αλλά πάντα επικίνδυνη, παμπόνηρη και καλοδουλεμένη Ζαλγκίρις. Ενδεχομένως η μεγάλη νίκη στο Μιλάνο την προηγούμενη εβδομάδα και σε συνδυασμό με τις 6 σερί ήττες  που συνόδευαν του Λιθουανούς να εφησύχασαν τον  Παναθηναϊκό, ο οποίος αμυντικά ήταν ιδιαίτερα «σοφτ» και επιπόλαιος.

Με την συγκεκριμένη νοοτροπία ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να έχει τύχη φέτος σε κανένα παιχνίδι της Ευρωλίγκα. Για τους γνωστούς και πολλές φορές αναφερόμενους λόγους, οι «πράσινοι» δεν διαθέτουν την ποιότητα του παρελθόντος, με αποτέλεσμα να αδυνατούν να ακολουθήσουν παιχνίδια που πηγαίνουν σε υψηλό σκορ. Ο μοναδικός τρόπος για να έχει ο Παναθηναϊκός περισσότερες πιθανότητες είτε για να ακολουθήσει είτε για να διεκδικήσει παιχνίδια είναι να κρατά χαμηλά το σκορ παίζοντας σκληρή άμυνα.  Μόνο μέσω της σκληρής άμυνας ο Παναθηναϊκός μπορεί να επιβιώσει φέτος στην Ευρωλίγκα. Η άμυνα αποτελεί το «κλειδί» για να αποκτάει ψυχολογία, ρυθμό, αυτοπεποίθηση και συγκέντρωση κατά την διάρκεια των αγώνων του. Δίχως αυτήν, σπάνια θα μπορεί να αποκτά όλα αυτά από την επίθεσή του. Με λίγα λόγια, ο Παναθηναϊκός παίζοντας άμυνα θα έχει ελπίδες να πετύχει τους στόχους του. Δεν παίζει; Θα δυσκολεύεται αφάνταστα και θα βιώνει μαρτυρικές βραδιές.

Το ματς με την Ζαλγκίρις αποτελεί ακόμη ένα μάθημα για τον ελληνικό σύλλογο και ταυτόχρονα πισωγύρισμα, έπειτα από την ηχηρή νίκη στο Μιλάνο. Η συγκεκριμένη ήττα κάνει σημαντική «ζημιά» στον Παναθηναϊκό βαθμολογικά, καθώς με την λιθουανική ομάδα είναι κοντά στην βαθμολογία, έχοντας πάνω κάτω τους ίδιους στόχους. Υπενθυμίζεται για ακόμη μια φορά ότι για τους «πράσινους» οι δύο βασικοί στόχοι της Ευρώπης είναι από το καλοκαίρι οι εξής, α) η αξιοπρεπής παρουσία στην Ευρωλίγκα και β) η μαχητικότητα – σκληράδα στην άμυνα σε όλα τα παιχνίδια.

Είτε αρέσει είτε όχι σε ορισμένους/ες, αυτοί είναι οι ρεαλιστικοί στόχοι για τον φετινό Παναθηναϊκό, ο οποίος διαθέτει μεν καλό υλικό βάση των συνθηκών αλλά με αρκετά «στοιχήματα» και ερωτηματικά που χρειάζεται αρκετό  χρόνο και δουλειά για να ωριμάσει ως σύνολο και να λειτουργήσει αποτελεσματικά σε διάρκεια.  Η οκτάδα αποτελεί υπέρβαση και οτιδήποτε παραπάνω επιπλέον υπέρβαση εις την εκατοστή.

Η Ζαλγκίρις μπορεί να μην διαθέτει την ίδια ποιότητα σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, ωστόσο παραμένει μια καλά δουλεμένη, πονηρή, επικίνδυνη ομάδα, με αρχές στο παιχνίδι της από τον τέως προπονητή της Γιασικεβίτσιους και τον νυν τεχνικό της Σίλερ να βάζει τις δικές του μικρές πινελιές πάνω στο έργο. Οι Λιθουανοί παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι για τις ανάγκες του παιχνιδιού και εμφανώς πιο έτοιμοι πνευματικά σε σχέση με τον αντίπαλό τους. Σε συνδυασμό μάλιστα με την χαλαρότητα του τελευταίου στην άμυνα κατά την εκκίνηση του παιχνιδιού, το έργο τους έγινε πιο εύκολο. Κορυφαίος για την Ζαλγκίρις αλλά και του παιχνιδιού ο Γκριγκόνις με 24 πόντους (3/6 δίποντα, 6/8 τρίποντα),6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ,1 κλέψιμο και 3 λάθη ενώ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Χέιζ με 14 πόντους, Γουόλκαπ 5 πόντους και 8 ασίστ και Ρούμπιτ 8 πόντους και 8 ριμπάουντ (5 επιθετικά/3 αμυντικά).

Τα μοναδικά κέρδη του Παναθηναϊκού από την αναμέτρηση είναι οι Παπαγιάννης (10 πόντους με 5/8 διπ, 11 ριμπάουντ/ 5 επιθετικά-6 αμυντικά, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ) – Μήτογλου (9 πόντους με 3/5 δίποντα – 1/1 τρίποντο – 0/2 βολές, 3 ριμπάουντ/ 2 επιθετικά-1 αμυντικό, 1 ασίστ), οι οποίοι με την παρουσία τους κάτω από τις ρακέτες κράτησαν όρθιο τον ελληνικό σύλλογο σε αρκετές περιπτώσεις, είτε αμυντικά είτε επιθετικά και με πολλές αθόρυβες δουλειές πάνω στο παρκέ. Παρένθεση, το συγκεκριμένο δίδυμο κοστίζει αρκετά στον Παναθηναϊκό από την στιγμή που δεν βρίσκεται μαζί για μεγάλο χρόνο στο παρκέ. Ενδεχομένως ο Γιώργος Βόβορας μέσα στα πολλά ρίσκα που δείχνει να τολμά και παίρνει σε πολλά ματς να πρέπει να προσθέσει και αυτό συχνότερα. Οι Παπαγιάννης – Μήτογλου έχουν δείξει ουκ ολίγες φορές ότι μαζί δίνουν καλύτερη ισορροπία στον Παναθηναϊκό επιθετικά – αμυντικά και γενικά να ταιριάζουν με περισσότερα σχήματα. Αυτό βέβαια εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο, καθώς  οι παίκτες που θα κληθούν να δώσουν ανάσες στις θέσεις «4-5» δεν δείχνουν την δεδομένη χρονική στιγμή ανάλογη ετοιμότητα ή σταθερότητα.  Γενικά, η τριάδα Παπαπέτρου – Μήτογλου – Παπαγιάννης πρέπει να βρίσκεται παρά τις όποιες δυσκολίες πιο συχνά μαζί στο παρκέ, καθώς όταν βρίσκονται μαζί ο Παναθηναϊκός φαίνεται να ελέγχει καλύτερα τα παιχνίδια του ενώ αποκτά δύναμη, σκληράδα και ύψη.

Ανάμεσα στα θετικά για τους «πράσινους», το γεγονός ότι έβγαλαν αντίδραση περισσότερες από μία φορές  κατά την διάρκεια του αγώνα ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μην ήταν καλός, ειδικά στην α’ περίοδο, όμως το γεγονός ότι βρέθηκε ακόμα και υπό αυτές τις συνθήκες ουκ ολίγες φορές κοντά στο να κερδίσει το ματς κάτι δείχνει. Ενδεχομένως αν ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός εξ’ αρχής τότε να ήταν αυτός που θα έφευγε νικητής από το ΟΑΚΑ. Αυτό όμως θα μείνει για πάντα μια υπόθεση. Η ουσία είναι ότι το παιχνίδι έγινε και το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Ο Παναθηναϊκός πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του για την προσέγγισή του στο παιχνίδι, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, στην συνέχεια να μαζέψει τα κομμάτια του και να δουλέψει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι του αλλά ταυτόχρονα θέματα ως προς την περιφερειακή του άμυνα, όπου με ΤΣΣΚΑ, Εφές, Βαλένθια, Μπασκόνια και Ζαλγκίρις έχει επιτρέψει πάρτι τρίποντων αλλά και την άνεση που νιώθουν αντίπαλοι αθλητές καταγράφοντας υψηλές επιδόσεις.

Η χρονιά εξ’ αρχής θα ήταν ιδιαίτερη και δύσκολη για τον Παναθηναϊκό, όμως το υλικό του είναι καλό με βάση τις συνθήκες συν ότι πρέπει να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητές του για βελτίωση,  εξέλιξη και νίκες προκειμένου να μην μείνει από νωρίς δίχως ευρωπαϊκό κίνητρο.

Η Ζαλγκίρις μετά το ΣΕΦ κάνει την «ζημιά» της και στο ΟΑΚΑ, τιμωρώντας τις όποιες απροσεξίες των ελληνικών συλλόγων και δίνοντάς τους σημαντικά μαθήματα. Με λίγα χρήματα οι Λιθουανοί έχουν αποδεικνύουν συνεχώς ότι μπορεί να υπάρξει συνδυασμός καλού μπάσκετ και πορείας αρκεί να υπάρχει πλάνο, στήριξη, όραμα, βάσεις, διάθεση, προγραμματισμό, έρευνα και πίστη σε νέα παιδιά. Το μπασκετικό πρόγραμμα της Ζαλγκίρις θα πρέπει να αποτελεί πρότυπο για ολόκληρη της μπασκετική Ευρώπη.

Η σεζόν έχει δρόμο ακόμα για όλες τις ομάδες, με τον Παναθηναϊκό όμως να χρειάζεται ένα «restart» αρχικά πνευματικό και στην συνέχεια σκέψης, φιλοσοφίας και ρόλων με στόχο την σταθερότητα.