HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Δεν μπόρεσε να δαμάσει την «Αρκούδα»

158προβολές

Ανώτερη και με περισσότερες λύσεις η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (4-3) επικράτησε δίκαια και εύκολα του Παναθηναϊκού (2-3) με σκορ 89-83 στο ΟΑΚΑ.

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό +6 επικράτησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας  του Παναθηναϊκού εκτός έδρας.

Από την αρχή και καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, η ΤΣΣΚΑ εμφάνιζε πάνω στο παρκέ την ανωτερότητα  ποιότητας του ρόστερ της και σε συνδυασμό με την δυνατότητα για μεγαλύτερη ευελιξία στο ροτέισον της διατήρησε πιο φρέσκους τους παίκτες της, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια εύκολη νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να επιλέγει τους Μποχωρίδη – Φόστερ – Παπαπέτρου – Κασελάκη – Μήτογλου ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τους Τζέιμς – Χίλιαρντ – Κουρμπάνοφ – Σενγκέλια – Μιλουτίνοφ.  Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με ένα γρήγορο 5-0 (8:14) χάρη σε τρίποντο του Χίλιαρντ και καλάθι – φάουλ του Σενγκέλια. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μπορεί να έβγαζαν ενέργεια και σκληράδα στην άμυνα, ωστόσο στην επίθεση ήταν αρκετά στατικοί, βιαστικοί και κυρίως αναλώνονταν σε ατομικές προσπάθειες που στην πλειοψηφία τους ήταν υπό κακές προϋποθέσεις. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική προσέγγιση του Παναθηναϊκού και με διάθεση να ακουμπήσει την μπάλα στην ρακέτα σε Σενγκέλια – Μιλουτίνοφ «έχτισε» μια διαφορά 6 πόντων 9-3 (7:05),  πριν ξεκινήσει η τρίποντη «καταιγίδα». Το πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό ήρθε με το τρίποντο του Μήτογλου στο 7:57 του αγώνα. Η ΤΣΣΚΑ λοιπόν άρχισε να παίρνει τον ρυθμό υπέρ της ενώ μέσα σε λίγα δεύτερα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ χάρη στο τρίποντο κρεσέντο της από την περιφέρεια. Ο Χίλιαρντ πήρε το «όπλο» του και με δύο σερί τρίποντο έδωσε αέρα στην ομάδα του 15-3, για να ακολουθήσουν 2/2 βολές από τον Σαντ – Ρος και νέο τρίποντο για την ΤΣΣΚΑ, αυτήν την φορά με τον Κουρμπάνοφ που εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (18-5) με το ρολόι στο 5:13. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παρουσιάζει νευρικότητα και στατικότατα στην επίθεση, με κακή κυκλοφορία της μπάλας και αρκετό άγχος στις εκτελέσεις του, αφού σε ορισμένες φαινομενικά εύκολες φάσεις δεν κατάφερε να βρει στόχο. Η ΤΣΣΚΑ με τα τρίποντα πήρε εκτός από διαφορά και ψυχολογία στο παιχνίδι της, κυκλοφορούσε καλά την μπάλα ψάχνοντας είτε το σουτ με τις καλύτερες προϋποθέσεις είτε εκτέλεση στην αδύνατη πλευρά. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, βελτιώνοντας την αμυντική – επιθετική του λειτουργία και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας αλλά και περισσότερη κίνηση των παικτών δίχως αυτήν, κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς. Για την ακρίβεια, από το 5:13 (18-5), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 19-4, χάρη σε σκληρότερη άμυνα, καλύτερη – γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, περισσότερη κίνηση με κατοχή ή μη, ορισμένα τρίποντα και το γεγονός ότι ο Γιώργος Παπαγιάννης δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα στην ρακέτα της ΤΣΣΚΑ όταν ο Μιλουτίνοφ βρισκόταν στον πάγκο για ανάσες, η περίοδος έκλεισε ισόπαλη 24-24. Στα αξιοσημείωτα για το πρώτο δεκάλεπτο, ότι ο Χίλιαρντ είχε 3/3 τρίποντα, η ΤΣΣΚΑ μέχρι το 4:39 είχε 4/4 τρίποντα, γενικά το πρώτο δεκάλεπτο 5/7 (!) και οι κινήσεις του Παπαγιάννη στην ρακέτα που έδιναν εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό ενώ έδωσε και δύο ασίστ. Ο Έλληνας ψηλός άλλαξε τον ρυθμό υπέρ του ελληνικού συλλόγου προσφέροντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση με σταθερότητα και με αθόρυβη δουλειά σε αρκετές περιπτώσεις.

Η β’ περίοδος βρήκε την ΤΣΣΚΑ να συνεχίζει να έχει πρόβλημα στην ρακέτα δίχως τον Μιλουτίνοφ στο παρκέ  και ο Παναθηναϊκός με την σειρά του δυσκόλευε το παιχνίδι της στην επίθεση με πιεστική άμυνα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην επίθεση, με αρκετή νευρικότητα, απροσεξίες και κυρίως ατομικές ενέργειες δίχως ιδιαίτερη κυκλοφορία να χαρακτηρίζουν τις προσπάθειές τους. Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διαχειριστεί το κακό της διάστημα στην περίοδο με την εμπειρία των παικτών της ενώ την ίδια στιγμή έβγαζε σταδιακά την μεγαλύτερη ποιότητά της πάνω στο παρκέ. Οι Ρώσοι βρήκαν χώρους να τρέξουν στο γήπεδο αλλά και πάσες στην αδύνατη πλευρά τιμωρώντας πολλάκις τους «πράσινους» τρέχοντας ένα νέο σερί 12-2 για να πάρει σημαντικό προβάδισμα 10 πόντων (36-26) περίπου 6 λεπτά για το ημίχρονο. Τα τρίποντα και ο Μάικ Τζέιμς που δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού με την ταχύτητα, τις διεισδύσεις, την δημιουργία και τις εκτελέσεις του έδωσαν ξανά τον ρυθμό του αγώνα στην ΤΣΣΚΑ, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν λύσεις στην επίθεση και περιορισμένοι σε παιχνίδι χωρίς κυκλοφορία και κυρίως ατομικές ενέργειες υπό κακές συνθήκες. Μέχρι το  3:19 η ΤΣΣΚΑ είχε φτάσει ήδη  τους 43 πόντους (!) χάρη στην εντυπωσιακή ευστοχία της από την περιφέρεια και τον Παναθηναϊκό να έχει πετύχει μόλις 3 πόντους σε ένα κενό περίπου 3 λεπτών.  Στο σημείο αυτό, ο ελληνικός σύλλογος κατάφερε να βγάλει ένα είδος αντίδρασης και με κύριο πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς που πέτυχε μια σειρά από τρίποντα (3/4 τρίποντα και 16 πόντους όλους στην β’ περίοδο) να μειώσει την διαφορά από το -18 (31-49) με το ρολόι να δείχνει 2:43 στο -9 (42-51) για το ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί ότι , στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού για την β’ περίοδο, η μπάλα πήγε στα χέρια ξανά του Νέντοβιτς, όμως ο Σενγκέλια έκανε ένα δυνατό – πονηρό μαρκάρισμα πάνω στον παίκτη που μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο ήταν ο πιο «ζεστός» παίκτης του παρκέ και το φάουλ αποδείχτηκε χρήσιμο στην πορεία του ματς  αλλά και το 9/13 (69.2%) ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ για το ημίχρονο!

Γενικά οι δύο ομάδες στο εικοσάλεπτο είχαν, ο Παναθηναϊκός 6/6 βολές, 9/19 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 13 ριμπάουντ (1 επιθ/12 αμυντ), 9 ασίστ και 4 λάθη ενώ η ΤΣΣΚΑ 10/13 βολές, 7/16 δίποντα, 9/13 τρίποντα, 11 ριμπάουντ (2 επιθ/9 αμυντ), 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο επιφύλασσε νέα ανατροπή στην αναμέτρηση, με την ΤΣΣΚΑ να ξεκινά με 0/5 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει σταδιακά στροφές, να πιέζει περισσότερο στην άμυνα και να αρχίζει να φτιάχνει ρυθμό στην επίθεση. Μέσα σε 4 αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-2 φέρνοντας το ματς στο -4 (53-49) 6 λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν υπέρ τους την κατάσταση ενώ σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες που τους έδινε η ΤΣΣΚΑ με το άστοχο διάστημά της. Η «αρκούδα» μπορεί να κυκλοφορούσε καλά και γρήγορα την μπάλα, όμως αυτή έβρισκε στεφάνι και σταδιακά ένιωθε περισσότερο την πίεση των αντιπάλων της. Το τρίποντο του Φόστερ έφερε το ματς στον πόντο (54-53) υπέρ της ΤΣΣΚΑ 5:53 αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή του προκειμένου να βρεθεί μπροστά στο σκορ (δεν κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία ποτέ στο ματς). Αντίθετα, η ΤΣΣΚΑ εμφάνισε την εμπειρία της και με καθαρό μυαλό «διάβασε» καλύτερα τις φάσεις κερδίζοντας εύκολες βολές. Το +1 (53-52, 5:53) έγινε +8 (60-52) με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» νέο σερί  7-0  που τους έδωσε σημαντική ανάσα. Το πρώτο τρίποντο στην γ’ περίοδο για την ΤΣΣΚΑ ήρθε 1:42 πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου δια χειρός Στρέλνιεκς για το 63-54 ενώ η επίδοσή της στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στον τομέα του τρίποντου ήταν 1/10 όταν στο ημίχρονο είχε 9/13 τρίποντα! Ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερο πρόσωπο στην γ΄περίοδο, όμως ήταν αρκετά απρόσεκτος στις κρίσιμες επιθέσεις ενώ επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να μαζέψει 6 επιθετικά ριμπάουντ μόνο στην συγκεκριμένη περίοδο! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ μπροστά 65-58.

Στην δ’ περίοδο, η ΤΣΣΚΑ μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση και φρεσκάδα στο παρκέ, την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός άρχιζε σταδιακά να βγάζει δείγματα κούρασης. Οι Ρώσοι με ένα σερί 8-0 πήραν ξανά τον ρυθμό και την αυτοπεποίθηση με το μέρος τους. Όσο ο χρόνος κυλούσε οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να διαθέτουν ανάσες και ενέργεια με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να μην εγκαταλείπουν αλλά ταυτόχρονα να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε ενέργεια τους αντιπάλους τους. Η ΤΣΣΚΑ εξακολουθούσε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ σε όλο το β’ ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός κατέβασε την διαφορά  στο -11 (83-72) με το ρολόι στα τρία λεπτά χάρη στους Νέντοβιτς – Μποχωρίδη.  Ο νικητής είχε κριθεί με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει την κατάσταση και τον Παναθηναϊκό να μειώνει περεταίρω την διαφορά στο -6 (89-83).

Το αποτέλεσμα ήταν απόλυτα δίκαιο, με την ΤΣΣΚΑ να είναι ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια και να βγάζει πάνω στο παρκέ όποτε χρειαζόταν την ποιότητα και εμπειρία της.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ποτέ να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ ενώ όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν στην αναμέτρηση τις σπατάλησε απρόσεκτα και βιαστικά. Οι γηπεδούχοι άργησαν να μπουν στο κλίμα του παιχνιδιού ενώ ταυτόχρονα οι δικές τους καλές περίοδοι ήταν αποκλειστικά και μόνο στην μείωση της διαφοράς και με μεγάλη απόσταση – διακύμανση  με τις αντίστοιχες κακές του.

Ίσως ένα ελαφρυντικό να αποτελούν οι τρεις απουσίες του Παναθηναϊκού (Όγκαστ – Μπέντιλ – Βουγιούκας), γεγονός που επηρέασε το ροτέισον του Γιώργου Βόβορα προκειμένου να διατηρήσει με περισσότερη φρεσκάδα τα βασικά «γρανάζια» αλλά και την ένταση στην αμυντική λειτουργία. Προσοχή! Αυτά δεν σημαίνουν ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη και δίκαια κέρδισε την αναμέτρηση. Απλά αναφέρεται η παράμετρος ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια  πολυτέλεια επιλογών στον πάγκο του, όπως τα προηγούμενα παιχνίδια, κάτι που άλλαξε ορισμένα από τα πλάνα του ως προς τους χρόνους, προσέγγιση παιχνιδιού και εκπλήξεις. Οι προαναφερθέντες αθλητές δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή στα προηγούμενα ματς του ελληνικού συλλόγου, όμως οι δύο εξ΄αυτών  είχαν αναλάβει από έναν ρόλο που απέναντι στην ΤΣΣΚΑ δεν υπήρχε η δυνατότητα αυτή. Ειδικά για τον φετινό Παναθηναϊκό κάθε απουσία κοστίζει στην ήδη δύσκολη αποστολή του σε επίπεδο Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με την ίδια ενέργεια, συνέπεια και σκληράδα, όπως συνήθιζαν στα τελευταία παιχνίδια, κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Η άμυνα τους μπορεί να μην «δάγκωνε» όμως το μεγαλύτερο θέμα του απέναντι στους Ρώσους ήταν η επιθετική του προσέγγιση. Ο Παναθηναϊκός για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού ήταν απρόσεκτος, βιαστικός, στατικός και αρκετά ατομικός στις προσπάθειές του. Πολλές επιθέσεις εκτελέστηκαν υπό άσχημες προϋποθέσεις, κάποιες άλλες βιαστικές έπειτα από 1-2 πάσες στην περιφέρεια ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις τα τελειώματα ήταν αρκετά νευρικά. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι τουλάχιστον 3-4 φορές οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν κατάφεραν να τελειώσουν φαινομενικά εύκολα καλάθια, σχεδόν ανενόχλητοι κάτω από το αντίπαλο καλάθι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν επηρεασμένος από τις απουσίες του αλλά ήταν φανερή η ανωτερότητα ποιότητας και εμπειρίας της ΤΣΣΚΑ. Με βάση την συνολική εικόνα του ματς η διαφορά ενδεχομένως να κολακεύει τους γηπεδούχους, καθώς η «αρκούδα» στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης και θα μπορούσε να είχε επικρατήσει με μεγαλύτερη διαφορά.

Από την στιγμή που η άμυνα του Παναθηναϊκού δέχτηκε 51 πόντους στο ημίχρονο η μοίρα του ματς ήταν σχεδόν δεδομένη. Η ΤΣΣΚΑ είχε σχεδόν πάντα τον ρυθμό του αγώνα, πήγε το σκορ σε υψηλά επίπεδα κάτι που δεν συμφέρει τον φετινό Παναθηναϊκό που υστερεί σημαντικά σε ποιότητα σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.

Ο Γιώργος Βόβορας ασφαλώς έχει πολλές παρατηρήσεις να κάνει στους παίκτες του, κυρίως όσον αφορά την προσέγγισή τους στο επιθετικό κομμάτι, τις απροσεξίες που κόστισαν κατοχές, καλάθια, φάουλ αλλά και πολλές μικρολεπτομέρειες σε αμυντικό και επιθετικό τομέα.

Όσον αφορά αυτά που κρατάει ως θετικά στον αγώνα του ΟΑΚΑ είναι το γεγονός ότι δεν παράτησε το ματς ακόμη και όταν η διαφορά ξέφυγε αρκετές φορές σε διψήφιο νούμερο, ότι επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης όταν «κυνηγούσε»  στο -18(41-39) και για την παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη.  Η είσοδός του στο παρκέ άλλαξε την εικόνα του Παναθηναϊκού στην α’ περίοδο, «έδεσε» καλύτερα την άμυνα με πολλές αθόρυβες δουλειές ενώ στην επίθεση είχε καλές κινήσεις χωρίς την μπάλα που τον απελευθέρωναν από τους αντιπάλους του και πετύχαινε ανενόχλητος εύκολους πόντους. Επιπλέον, όταν ο Παπαγιάννης πρόσφερε και στο δημιουργικό κομμάτι, ο ελληνικός σύλλογος  έδειχνε να αναλαμβάνει εκείνος τα ηνία ενώ ταυτόχρονα οι ψηλοί του έπαιρναν αυτοπεποίθηση και πρόσφεραν με μεγαλύτερη συχνότητα λύσεις.

Από την άλλη πλευρά, το τεχνικό επιτελείο του Παναθηναϊκού έχει για αρκετά πράγματα να προβληματίζεται και περισσότερες σημειώσεις στα μπλοκάκια τους, ώστε να επισημάνουν αργότερα στους παίκτες το βίντεο σε ένα μέτριο αμυντικά και κακό επιθετικά από μέρος του παιχνίδι. Το θέμα που αντιμετωπίζει από την αρχή της σεζόν στην θέση «1» συνεχίστηκε και κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, καθώς πολλές φορές κατά την διάρκεια του ματς δεν υπήρχε ο παίκτης που θα αναλάμβανε να ηρεμήσει και να οργανώσει το παιχνίδι του.

Ο Γιώργος Βόβορας δοκίμασε ορισμένα πράγματα, έκανε  και τα λάθη του, όμως  δεν είχε την πολυτέλεια να έχει βαθύ πάγκο σε συνδυασμό ότι αρκετοί παίκτες κυμάνθηκαν σε μέτρια προς άσχημα επίπεδα. Σ΄ αυτούς που ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς 19 πόντους (3/3 βολ, 2/5 διπ, 4/5 τριπ), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος και Παπαγιάννης 10 πόντους (5/8 διπ), 7 ριμπάουντ (2 επιθετικά/5 αμυντικά), 3 ασίστ και 1 λάθος. Συμπαθητική η εμφάνιση και από τον  Γουάιτ με 11 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η ΤΣΣΚΑ έβγαλε στο παρκέ την ανωτερότητα ποιότητας, εμπειρίας αλλά και βάθους που διαθέτει στο ρόστερ της έναντι του Παναθηναϊκού.

Οι Ρώσοι είχαν μια άκρως εντυπωσιακή ευστοχία από την περιφέρεια στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που τους επέτρεψε να βρουν ρυθμό και κυρίως αυτοπεποίθηση. Πολλές φορές οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κυκλοφορούσαν με μεγάλη ταχύτητα την μπάλα αναζητώντας την καλύτερη περίπτωση για να επιχειρήσουν εκτέλεση της επίθεσης. Μπορεί να πέτυχαν ορισμένα μεγάλα σουτ, όμως τα περισσότερα εξ’ αυτών προέκυψαν από καλή κυκλοφορία και γενική κίνηση.

Πέραν όμως της επίθεσης η ΤΣΣΚΑ έπαιζε ανά περιόδους καλή άμυνα ανεβάζοντας το επίπεδο δυσκολίας για τους αντιπάλους της. Με αρκετό «κυνηγητό» και κλείσιμο χώρων, κράτησε χαμηλά σημαντικούς παίκτες της άλλης πλευράς ( όπως πχ ο Μήτογλου) ενώ ταυτόχρονα έβγαλε χαρακτήρα και εμπειρία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο την διαφορά υπέρ της έδωσαν τα τρίποντα, όμως την νίκη έδωσαν τα ριμπάουντ.

Αξίζει να τονιστεί το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ στο ημίχρονο είχε 11 ριμπάουντ (2 επιθετικά και 9 αμυντικά) έναντι 13 ριμπάουντ (1 επιθετικό και 12 αμυντικά) των γηπεδούχων.  Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση άλλαξε σημαντικά με την «αρκούδα» να ανεβάζει τις επιδόσεις της στον συγκεκριμένο τομέα και να ολοκληρώνει τον αγώνα έχοντας μαζέψει 31 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 12 επιθετικά, έναντι 29 ριμπάουντ (6 επιθετικά) του Παναθηναϊκού.

Ο Δημήτρης Ιτούδης διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς, προχώρησε σε αλλαγές ώστε να διατηρήσει φρέσκους τους πρωτοκλασάτους αθλητές του και πέρα από το γεγονός ότι η ομάδα του έβγαζε μεγαλύτερη ενέργεια, φρεσκάδα, διάθεση και υψηλή ευστοχία σε δίποντα – τρίποντα (16/32 διπ – 50% και 12/30 τριπ – 40%) πήρε αρκετά πράγματα από πολλούς παίκτες κατά την διάρκεια του αγώνα.

Από την στιγμή που η ΤΣΣΚΑ είχε στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο του ρυθμού, πήγε από νωρίς σε υψηλά επίπεδα το σκορ, ήταν αρκετά δύσκολο να χάσει και το ματς, ειδικά σε ένα άδειο και κρύο ΟΑΚΑ. Ο Κλάιμπερν αθόρυβα πέτυχε 15 πόντους (7/7 β, 4/6 διπ, 0/2 τριπ, 7 ριμπάουντ) και με αρκετές δουλειές πάνω στο παρκέ, μεγάλη ζημιά (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) προκάλεσε ο Χίλιαρντ με 14 πόντους (2/4 β, 0/2 διπ, 4/6 τριπ, 2 ασίστ) και ο Μάικ Τζέιμς  ο οποίος πέρα από τους 10 πόντους (2/4 β, 1/4 διπ, 2/6 τριπ), μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και διαρκώς προκαλούσε αναστάτωση στην άμυνα του ελληνικού συλλόγους. Κομβικός και ο Μιλουτίνοφ όταν το σκορ ήταν 53-52 οριακά υπέρ της ΤΣΣΚΑ αλλά ο ρυθμός στους αντιπάλους και ο ίδιος κέρδισε δις πολύτιμες βολές που έδωσαν «ανάσα« στην ομάδα του.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν ανώτερη, περισσότερο αποφασιστική και με ποικιλία επιλογών στην εξέλιξη του αγώνα και δίκαια πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Αμφότερες, οι δύο ομάδες έχουν ζητήματα να βελτιώσουν και αρκετά προβλήματα να λύσουν στο παιχνίδι τους κάτι που μπορεί να συμβεί μόνο μέσω σκληρής δουλειάς, υπομονής, προπονήσεων και ρόλων.

Η σεζόν εξ’ αρχής ήταν δύσκολη για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στην πλειοψηφία των αγώνων στην Ευρωλίγκα θα μπαίνει με τον ρόλο του «αουτσάιντερ». Αυτό δεν είναι απαραίτητα αρνητικό, αφού πολλές φορές απελευθερώνει από το άγχος ενώ μεταφέρει την πίεση στην άλλη πλευρά.

Η εικόνα του ελληνικού συλλόγου δεν ήταν καλή κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και σε περίπτωση που κέρδιζε  το ματς θα ήταν περισσότερο σαν να το «έκλεβε» παρά να το άξιζε. Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές και κακές τους στιγμές στην μεταξύ τους αναμέτρηση. Δεν είναι έτοιμες και απαιτείται αρκετός χρόνος και υπομονή, προκειμένου να φτάσουν στο κατάλληλο επίπεδο ετοιμότητας και φυσικά στην εξέλιξη του παιχνιδιού τους.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να αισιοδοξεί επειδή πάλεψε και επέστρεψε πολλές φορές από διψήφιες διαφορές (ανώτερη το -18) σε ένα κακό του βράδυ και με αντίπαλο ποιοτικότερη – ισχυρότερη ομάδα από τον ίδιον  αλλά και να προβληματίζεται για την προσέγγισή του στο ματς. Η ΤΣΣΚΑ αισιοδοξεί για τον χαρακτήρα που έδειξε όταν βρέθηκε σε πίεση αλλά ταυτόχρονα προβληματίζεται για το γεγονός ότι έχασε μεγάλες διαφορές αρκετά γρήγορα.

Η σεζόν είναι στην αρχή της ακόμα, γεμάτη ιδιαιτερότητες και «παγίδες» όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές στην στήλη αυτή.

Καμία ομάδα δεν πείθει την δεδομένη χρονική στιγμή και όλες μπορούν να επικρατήσουν της άλλης με ευκολία. Η δουλειά συνεχίζεται για όλους συλλόγους.