HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Έμεινε μετεξεταστέος αμυντικά στην Βαλένθια

133προβολές

Προβληματική αμυντική εκτός έδρας εμφάνιση για τον Παναθηναϊκό (2-5) κόντρα στην Βαλένθια (5-3) και δίκαιη ήττα 95-83 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός πήγε κόντρα στην λογική που εφάρμοζε στην πλειοψηφία των προηγούμενων αγώνων του, δηλαδή αυτή την σκληρής άμυνας, επιδίωξε να διεκδικήσει το ματς από την επίθεσή του και η Βαλένθια τον εξέθεσε με άσχημο τρόπο στο τελευταίο δεκάλεπτο μετατρέποντας μια αναμέτρηση από οριακή σε χαλαρό περίπατο.

Η διαφορά ( 12 πόντων) μπορεί να δημιουργήθηκε – συντηρήθηκε (έφτασε ακόμα και στους 15 με το σκορ 95-80) στην δ’ περίοδο και έπειτα από την ολοκληρωτική αμυντική απουσία των «πράσινων» από το παρκέ  την συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ωστόσο «φωτογραφίζει» σημαντικά το σύνολο του αγώνα.

Το παιχνίδι από την εκκίνηση και καθ΄ όλη την διάρκεια εξελισσόταν στον ρυθμό που θα βόλευε άριστα οποιαδήποτε ισπανική ομάδα. Δηλαδή με υψηλό τέμπο, σκορ, σουτ, ανοικτό γήπεδο, εύκολα λάθη και αιφνιδιασμούς. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρισκόταν για τριάντα αγωνιστικά λεπτά κοντά στο σκορ χάρη στα ιδιαίτερα υψηλά ποσοστά του στην επίθεση για εκτός έδρας ματς, καθώς η διαφορά για τρία δεκάλεπτα κυμαινόταν μεταξύ δύο και επτά πόντων, όμως η Βαλένθια είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ενώ από ένα σημείο και την ψυχολογία  υπέρ της.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπορεί να έβρισκε αρκετές λύσεις στην επίθεση εκτελώντας με εντυπωσιακά υψηλά ποσοστά για εκτός έδρας ματς (4/5 β, 11/19  διπ, 5/9 τριπ), να κέρδιζε την «μάχη» των ριμπάουντ με 16 (3 επιθετικά/13 αμυντικά) έναντι 11 (2 επιθετικά/ 9 αμυντικά), όμως η Βαλένθια είχε την πρωτοπορία στο σκορ και τον έλεγχο της αναμέτρησης.  Αυτό γινόταν εξαιτίας των πολλών λαθών που υπέπεσε ο ελληνικός σύλλογος στο εικοσάλεπτο και στην γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς των παικτών του Πονσαρνάου που εξέθεσε αρκετές φορές την μέτρια άμυνα μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του Παναθηναϊκού.

Το εικοσάλεπτο του «τριφυλλιού» στην Ισπανία ως προς το επιθετικό κομμάτι ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικό. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα εκμεταλλεύτηκαν την «σοφτ» αμυντικά Βαλένθια καταγράφοντας όπως αναφέρθηκε και παραπάνω υψηλά ποσοστά ευστοχίας είτε κοντά στο καλάθι είτε στην περιφέρεια. Οι Μήτογλου (11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα) – Παπαπέτρου (9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) ήταν εκείνοι που προκαλούσαν τους περισσότερους «πονοκεφάλους» στην αντίπαλη πλευρά και με αρκετή δουλειά στις δύο άκρες του παρκέ.

Όμως, ο Παναθηναϊκός ότι έφτιαχνε με την υψηλή ευστοχία του στην επίθεση το γκρέμιζε με τα λάθη του. Σε είκοσι αγωνιστικά λεπτά, ο ελληνικός σύλλογος υπέπεσε σε 10 λάθη (!) εκ των οποίων τα  7 (!) ήταν κλεψίματα των γηπεδούχων. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε το γεγονός αυτό και πέρα από το γεγονός ότι έβρισκε εύκολους πόντους, σταδιακά άρχιζε να κερδίζει ψυχολογία, αυτοπεποίθηση και να επιβάλει τους δικούς της κανόνες στην αναμέτρηση.

Οι Ισπανοί στο πρώτο ημίχρονο βρήκαν 11 πόντους σε αιφνιδιασμούς, 6 από λάθη αντιπάλου και 4 από δεύτερες επιθέσεις, δηλαδή με λίγα λόγια τους 21 από τους 42 πόντους που ολοκλήρωσαν το ημίχρονο. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός πήρε μόλις 10 πόντου (4/4/2) στις ίδιες κατηγορίες για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Επιπλέον, η Βαλένθια όσο ο χρόνος περνούσε και η άμυνα των αντιπάλων της δεν έβγαζε σκληράδα άρχισε σταδιακά να βρίσκει ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Πέρα όμως από την άμυνα των «πράσινων» πρέπει να δοθούν τα εύσημα και στην ίδια, καθώς ουκ ολίγες φορές η κυκλοφορία της μπάλας γινόταν ταχύτατα και με ακρίβεια, δημιουργώντας είτε καλύτερες συνθήκες εκτέλεσης είτε εύκολα – ανενόχλητα καλάθια. Οι Ισπανοί έτσι όπως πήγε το παιχνίδι έβγαλαν την ποιότητα που διαθέτουν στο ρόστερ τους αλλά ταυτόχρονα και το γεγονός ότι είναι μια πολύ καλά δουλεμένη ομάδα. Ο Πρέπελιτς «εκτελούσε» σε κάθε ευκαιρία  την άμυνα του Παναθηναϊκού έχοντας 13 πόντους (2/2 βολές, 1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα) με το τελευταίο τρίποντο να γίνεται στο φινάλε της β’ περιόδου ενώ ο Σαν Εμετέριο  παρά τα χρόνια να κάνει για ακόμη μια φορά στην καριέρα του «ζημιές» με 11 πόντους (1/1 βολές, 2/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα).

Αξίζει να σημειωθεί το γεγονός ότι μπορεί ο Παναθηναϊκός να είχε υψηλά ποσοστά στην επίθεσή του, όμως το ίδιο ίσχυε και για τους γηπεδούχους. Η Βαλένθια είχε στο ημίχρονο είχε 6/7 βολές,  12/23 δίποντα, 5/10 τρίποντα όπου συνοδεύτηκαν με 11 ριμπάουντ (9 αμυντικά/2 επιθετικά), 13 ασίστ (έναντι 9),7 κλεψίματα (έναντι 4) και 5 λάθη (έναντι 10). Όλα αυτά έχοντας τον Ντούβλιεβιτς άστοχο με μόλις 4 πόντους (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ αλλά 5 ασίστ (!) συν τις τρεις απουσίες των Βαν Ρόσομ – Μαρίνκοβιτς – Σάστρε.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές διαφορές σε σχέση με το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα λεπτά έδειξε μια διάθεση να βγάλει περισσότερη διάθεση – ενέργεια στην άμυνα, όμως αυτό άρχισε να «ξεφουσκώνει» σταδιακά και τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο της αναμέτρησης και υψηλό τέμπο αλλά και σκορ ανά περίοδο.  Ενδεικτικά να σημειωθεί η φάση 8 δεύτερα πριν το φινάλε της γ’ περιόδου, όπου ο Νέντοβιτς πέτυχε τρίποντο – φάουλ (αστόχησε στην βολή) μειώνοντας στο -2 ( 68-66) και στην επίθεση της Βαλένθια ο Χέρμανσον πρόλαβε να περάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού και να πετύχει ανενόχλητος με λέι απ δύο εύκολους πόντους για την ομάδα του.

Η τελευταία περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός θόλωσε και ταυτόχρονα έδειξε ορισμένα σημάδια κούρασης που στην πορεία του ματς συνδυάστηκαν και με απογοήτευση εξαιτίας  της εξέλιξης του παιχνιδιού. Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της έδινε ο Παναθηναϊκός μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε υγιή περίπατο παίρνοντας μια άνετη και δίκαιη νίκη.

Για τους λάτρεις των αριθμών, η Βαλένθια ολοκλήρωσε το ματς με 16/19 βολές (84,2%), 20/38 δίποντα (52,6%), 13/24 τρίποντα (54,2%), 21 ριμπάουντ (4 επιθετικά/17 αμυντικά), 28 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη. Κορυφαίος ήταν ο Πρέπελιτς με 18 πόντους (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, με τους Εμετέριο (όπως προαναφέρθηκε παραπάνω με 11 πόντους), Γουίλιαμς (14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Χέρμανσον (13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο) να ακολουθούν σε απόδοση.

Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός είχε 8/14 βολές (57.1%),21/36 δίποντα (58.3%), 11/21 τρίποντα (52.4%), 32 ριμπάουντ (9 επιθετικά/ 23 αμυντικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα και 18 λάθη στο παιχνίδι. Ο Μακ ξεχώρισε επιθετικά με 15 πόντους  (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα) μαζί με 4 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 2 λάθη πραγματοποιώντας θετική εμφάνιση ενώ οι Παπαπέτρου – Μήτογλου – Ρος ακολούθησαν με 11 πόντους ο καθένας. Η μείωση των λαθών οδήγησε και σε βελτίωση όσον αφορά τους πόντους πετύχαινε/ δεχόταν από αιφνιδιασμούς, δεύτερες επιθέσεις και λάθη.

Για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός πέτυχε 14 πόντους έπειτα από λάθη αντιπάλου και 11 από δεύτερες επιθέσεις, ενώ η Βαλένθια είχε 10 και 8 αντίστοιχα. Όσον αφορά τους πόντους σε αιφνιδιασμό, η Βαλένθια βρήκε 13 πόντους έναντι 10 του ελληνικού συλλόγου.

Με βάση την συνολική εικόνα των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι δικαίως κέρδισαν το παιχνίδι, ειδικά από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν εμφάνισε (με ελάχιστες εκλάμψεις) το αμυντικό του φίλτρο πάνω στο παρκέ.

Οι «πράσινοι» προσέγγισαν λάθος τον αγώνα και πήγαν να τον κερδίσουν μέσα από την επίθεσή παρασυρόμενοι τόσο από τον ρυθμό που επέβαλε η Βαλένθια όσο και από την υψηλή ευστοχία που είχαν οι ίδιοι για εκτός έδρας παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός δεν «έδειρε» μπασκετικά την Βαλένθια, με αποτέλεσμα η τελευταία να βάλει τους δικούς της κανόνες στην αναμέτρηση και σταδιακά να «χτίζει» αυτοπεποίθηση και ψυχολογία. Από την στιγμή που το ματς πήγε αποκλειστικά στο κομμάτι της επίθεσης, γιατί κακά τα ψέματα οι Ισπανοί δεν έπαιξαν καμία φαντασμαγορική άμυνα, ήταν θέμα χρόνου να βγει κάποια στιγμή πάνω στο παρκέ η διαφορά ποιότητας υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Ισπανοί ενισχύθηκαν σημαντικά κατά την διάρκεια του καλοκαιριού και δημιούργησαν ένα αρκετά ελκυστικό πρότζεκτ με ιδιαίτερα ποιοτικούς παίκτες στο ρόστερ τους. Το παιχνίδι πήγε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα ισπανικού συλλόγου κάτι που έκανε ευκολότερο το έργο της Βαλένθια.

Ο φετινός Παναθηναϊκός που περνά μια μεταβατική περίοδο, δίχως την μεγάλη τσέπη και με οικονομική – διοικητική λειτουργία έσοδα – έξοδα, όπως είναι φυσιολογικό υστερεί σημαντικά σε επίπεδο ποιότητα συγκριτικά με την πλειοψηφία των ομάδων της Ευρωλίγκα. Όταν τα ματς ξεφεύγουν σε ρυθμό, πηγαίνουν σε υψηλά σκορ και γενικά πηγαίνουν κυρίως σε επιθετική λογική, τότε οι πιθανότητες του Παναθηναϊκού για νίκη θα είναι ακόμη περισσότερο περιορισμένες.

Καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα δεδομένα και αυτή είναι η κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να υποστηρίξει το συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού. Μόνο μέσω του ελέγχου του ρυθμού, του χαμηλού σκορ 70 – 75 πόντους και την λογική «σκληρή άμυνα» μπορεί να έχει καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας απέναντι σε ποιοτικότερες και ισχυρότερες ομάδες από τον ίδιον.

Στα προηγούμενα παιχνίδια με ΤΣΣΚΑ – Εφές η άμυνα των «πράσινων» είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα και προβληματισμούς, ωστόσο υπήρχαν ορισμένες καλές περιόδους και μια αίσθηση μαχητικότητας. Στην «Φοντέτα» αυτά τα στοιχεία δεν εμφανίστηκαν ποτέ και αυτό είναι ίσως που προβληματίζει περισσότερο απ’ όλα, ακόμα και από το τελικό αποτέλεσμα. Από το ξεκίνημα της σεζόν, ο Παναθηναϊκός είχε εκφράσει την θέληση ότι στόχος του η δημιουργία μιας ομάδας που θα παλεύει διαρκώς πάνω στο παρκέ ανεξάρτητα δυναμικής αντιπάλου.

Στην Ισπανία κάτι τέτοιο δεν φάνηκε ή πιο ορθά δεν έγινε πράξη με τον σωστό τρόπο. Ο Παναθηναϊκός είτε αρέσει είτε όχι δεν μπορεί να υποστηρίξει την φιλοσοφία, λογική και λειτουργία του με βάση την επίθεση. Όλα θα πρέπει να ξεκινούν και να τελειώνουν από την άμυνά του. Αυτή είναι το «κλειδί» για να μπορέσει να διεκδικήσει ματς αλλά κυρίως να παρουσιάσει ένα αξιοπρεπή πρόσωπο (αποτελεί τον βασικό του στόχο) στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα τελευταία παιχνίδια δεν είναι και τα καλύτερα του ελληνικού συλλόγου αμυντικά και κόντρα στην Βαλένθια τα καμπανάκια ήχησαν εντονότερα εξαιτίας της μη σκληράδας στην άμυνα και της ευκολίας που διαμορφώθηκε το σκορ υπέρ των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

Ο Γιώργος Βόβορας δοκίμασε ξανά σχήματα – πρόσωπα, έκανε λάθη, πήρε ρίσκα, έβαζε τις φωνές προκειμένου να τονώσει  αλλά και να «ξυπνήσει» αμυντικά τους παίκτες του. Αμυντικά, ήταν το χειρότερο συνολικά παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην φετινή Ευρωλίγκα. Όχι μόνο για τους 95 πόντους παθητικό αλλά κυρίως για την εικόνα, διάθεση , λογική που εμφάνιση στην άμυνα. Ανάμεσα στις παρατηρήσεις που έκαναν εντύπωση ήταν η μικρή χρονικά παρουσία του θετικού στο πρώτο ημίχρονο Μήτογλου κατά την διάρκεια του δεύτερου εικοσαλέπτου, το ρίσκο να παραμείνει ο Μποχωρίδης μέσα στο παιχνίδι έχοντας 4 φάουλ από το 9:14 της γ’ περιόδου και να αποβάλλεται λίγο αργότερα με πέντε φάουλ (5:55) χάνοντας ο Παναθηναϊκός έναν περιφερειακό που την συγκεκριμένη χρονική στιγμή έβγαζε αμυντική διάθεση και έκανε αθόρυβες δουλειές πάνω στο παρκέ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού και οι συνεργάτες του έχουν αρκετά πράγματα να δουν και να διορθώσουν ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης της «διαβολοβδομάδας» σε λίγα 24ωρα απέναντι σε ακόμη μια ισπανική ομάδα, την πρωταθλήτρια Μπασκόνια. Το σημαντικότερο όμως απ’ όλα να τονώσουν την ψυχολογία των παικτών αλλά και να τους επαναφέρουν στην αμυντική λογική.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να υποστηρίξει το παιχνίδι του αποκλειστικά στην επίθεσή του, ειδικά απέναντι σε ανώτερες ποιοτικά – οικονομικά  ομάδες από τον ίδιον. Αν συνεχίσει να παραμελεί την άμυνα, τότε όχι μόνο θα έχει αποπροσανατολιστεί από το μονοπάτι που έδειχνε να έχει βρει αλλά και να αποτύχει στην επίτευξη του βασικότερου εφετινού του στόχου για την Ευρωλίγκα. Ο στόχος αυτός είναι η αξιοπρεπή και μαχητική εικόνα του ελληνικού συλλόγου σε κάθε αγωνιστική.

Όπως έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα κείμενα, ο Παναθηναϊκός διαθέτει ένα αρκετά καλό ρόστερ με βάση τα νέα οικονομικά – διοικητικά δεδομένα που επικρατούν στις τάξεις του και σε συνδυασμό με δυνατό ελληνικό στοιχείο, ωστόσο χρειάζεται χρόνο, αρκετή δουλειά και φυσικά σκληρή άμυνα.

Απέναντι στην Βαλένθια, ο Παναθηναϊκός είχε την επίθεση, όχι όμως και την άμυνα. Μάλιστα, αν είχε καταφέρει να βγάλει ορισμένα καλά – δυναμικά αμυντικά ξεσπάσματα σε διάρκεια στο β’ ημίχρονο, ενδεχομένως το ματς να ήταν διαφορετικό. Όμως αυτά είναι υποθέσεις που δεν θα απαντηθούν, το ματς ολοκληρώθηκε με δίκαιους νικητές τους γηπεδούχους.

Η «διαβολοβδομάδα» συνεχίζεται και ο Παναθηναϊκός καλείται να διορθώσει τα λάθη αλλά και την νοοτροπία που δείχνει ιδιαίτερα στους τελευταίους αγώνες.

Η άμυνα πρέπει να ξαναγίνει ο οδηγός του αν θέλει να έχει ελπίδες επιβίωσης στην Ευρωλίγκα.