HOT NEWSΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Φεύγει ηττημένος αλλά με πολλά διδάγματα και μαχητής από την Βαρκελώνη

154προβολές

Ντέρμπι από τα παλιά θύμισε η αναμέτρηση Μπαρτσελόνα (3-1) – Παναθηναϊκός (1-2) για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στην Βαρκελώνη. Οι γηπεδούχοι τελικά πανηγύρισαν την νίκη στην παράταση με σκορ 97-89 (κ.α. 75-75).

Σκληρό και κλειστό ματς διεξήχθη στην Βαρκελώνη ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζουν ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι σε ένα ποιοτικότερο, πλουσιότερο και βαθύτερο ρόστερ, όπως αυτό των Καταλανών.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να έφυγε με το θετικό αποτέλεσμα στην παράταση (97-89), ωστόσο ο Παναθηναϊκός κέρδισε τις εντυπώσεις του ματς εξαιτίας της μαχητικότητας και του πείσματος που έβγαλε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.  Πάμε όμως να δούμε ορισμένα πράγματα ανά περίοδο και στην συνέχεια να ακολουθήσουν ορισμένες παρατηρήσεις  για κέρδη, σημεία «κλειδιά» και θέματα στις δύο ομάδες.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά νευρικά και για τους δύο συλλόγους, οι οποίοι προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και έδιναν προσοχή στην άμυνα. Ωστόσο, σταδιακά ο Παναθηναϊκός με έμφαση στην άμυνά του χάλασε το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, καθώς δεν της επέτρεψε εύκολα επιθετικά ριμπάουντ άρα και την δυνατότητα να ανανεώνει επιθέσεις, να τρέξει σε ανοικτό χώρο για να βγάλει αιφνιδιασμούς ή εύκολους πόντους ενώ  με ιδιαίτερα πιεστική –  αποτελεσματική άμυνα κοντά στο καλάθι δυσκόλευε το επιθετικό παιχνίδι από την ρακέτα αλλά και σε αρκετά λάθη. Με βάση λοιπόν την μαχητική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε σταδιακά να βρει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 15-4 (4:44 πριν το τέλος της α’ περιόδου). Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε την «έκρηξη» του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους , ο οποίος κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ για να κάνει έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του αλλά και να τους ηρεμήσει. Οι φωνές του Λιθουανού τεχνικού απέδωσαν καρπούς και η Μπαρτσελόνα άρχισε να βρίσκει και αυτή με την σειρά της ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλευόμενη και τις απροσεξίες του Παναθηναϊκού στο επιθετικό κομμάτι, όπου υπέπιπτε είτε σε επιθέσεις υπό κακές προϋποθέσεις είτε σε λάθη.  Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βγάζει μαχητικότητα στην άμυνα, οι απροσεξίες του στην επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να μειώσει την διαφορά από το -11 (15-4) και να κλείσει την α’ περίοδο, με δικό της σερί 9-3, στο -5 (13-18).

Η β’ περίοδος συνεχίστηκε όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Δηλαδή, τον Παναθηναϊκό να βγάζει μεν διάθεση και ενέργεια στην άμυνα αλλά να «κολλά» στην επίθεση από απροσεξίες του, λάθη και βεβιασμένες εκτελέσεις. Η Μπαρτσελόνα σταδιακά έβρισκε τα πατήματά της πάνω στο παρκέ, εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που της έδινε ο Παναθηναϊκός σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Γιώργος Βόβορας  αναγκάστηκε από ένα σημείο και μετά να ανοίξει το ροτέισον για να δώσει ανάσες. Οι Καταλανοί με νέο σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα 21-18 (8:38). Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και πάλι βασιζόμενος στην διάθεση, μαχητικότητα και σκληράδα της άμυνάς του. Από την άμυνά του χάλασε ξανά τον ρυθμό της Μπαρτσελόνα και κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση βολής στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει οριακά 36-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με βάση την μαχητική και πιεστική του άμυνα να δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία της Μπαρτσελόνα, της οποίας σταδιακά άρχισαν να φαίνονται οι απώλειες παικτών της,  τόσο πριν όσο και κατά την διάρκεια του ματς. Θα αναφερθούμε παρακάτω σ’ αυτές.  Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα συνέχιζαν να βγάζουν την ίδια αποφασιστικότητα και μαχητικότητα στην άμυνα εξέλιξη που τους βοήθησε να βρουν  λύσεις και μεγάλα σουτ στην επίθεση. Πάντα με βάση την άμυνα του, ο Παναθηναϊκός κατάφερε για δεύτερη φορά να φτάσει την διαφορά στο +11 (55-44) 3 λεπτά και 45 δεύτερα για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη στον Φόστερ ο οποίος στο σημείο αυτό είχε πετύχει ήδη 21 πόντους. Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα για ακόμη μια φορά βρήκε αντίδραση σε συνδιασμό με «νεκρό» διάστημα του Παναθηναϊκού στην επίθεση και χάρη κυρίως στους Κούριτς – Ντέιβις, έτρεξε ένα νέο σερί 14-3 για να κλείσει  η περίοδος ισόπαλη 58-58.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να φαίνεται να πατάει καλύτερα και σιγά σιγά να φαίνεται η διαφορά πάγκου που διαθέτει ως σύλλογος. Ο Γιώργος Βόβορας στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το ρίσκο να προχωρήσει σε ένα σφικτό ροτέισον και βασίστηκε σε όσους παίκτες ήταν σε καλό βράδυ και σε συνδυασμό με την άνοδο επιθετικά του Νέντοβιτς (ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο). Εν μέρει του βγήκε, καθώς ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να παλεύει στην άμυνα ενώ στην επίθεση βρήκε όχι μόνο λύσεις αλλά και μεγάλα σουτ. Το ματς κυμαινόταν μεταξύ 1-2 πόντων με τους γηπεδούχους να έχουν κυρίως την πρωτοπορία και όσο το ρολόι κυλούσε η πίεση αυξανόταν και οι άμυνες, η νευρικότητα και τα λάθη να κυριαρχούν για τις δύο ομάδες. Ο Νέντοβιτς με μεγάλα τρίποντα κρατούσε τον Παναθηναϊκό κοντά στην Μπαρτσελόνα ενώ ο Μήτογλου κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες με αρκετή δουλειά τόσο με ριμπάουντ, πόντους όσο και με άμυνες. Οι δύο ομάδες πίεζαν για την νίκη η μια την άλλη μέχρι να γίνει μια φάση που για αρκετό κόσμο έκρινε και το ματς. Το ρολόι στα 38 δεύτερα, ο Μήτογλου ευστοχεί σε 2/2 βολές για να κάνει το σκορ 73-72 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Η κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους που οργανώνουν την επίθεση, με τον Ερτέλ να εκτελεί για τρεις στα 20 δεύτερα και να αστοχεί, η μπάλα να καταλήγει στον Παπαγιάννη αλλά ο Καλάθης να την παίρνει μέσα από τα χέρια του και να κερδίζει εκ νέου την κατοχή για τους Καταλανούς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ στον Ντέιβις, ο οποίος με 2/2 βολές έκανε το 75-72 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Στο ρολόι απέμεναν 17 δεύτερα και η κατοχή για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ για οδηγίες. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Κασελάκης επιχείρησε τρίποντο το οποίο δεν βρήκε στόχο, όμως οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ στον Μαρτίνεθ κατά την εκτέλεση του σουτ και το δικαίωμα στον Κασελάκη να εκτελέσει τρεις βολές. Ο Έλληνας άσος  εμφανίστηκε ψύχραιμος και ισοφάρισε το ματς 75-75 ενώ το τρίποντο του Χίγκινς στην συνέχεια δεν βρήκε στόχο και ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο εμφανίστηκε η ποιότητα πάγκου της Μπαρτσελόνα ενώ την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός  έδειξε ορισμένα σημάδια έλλειψης ενέργειας  και καθαρού μυαλού από την προσπάθεια στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ο Χάνγκα που σε όλη την υπόλοιπη αναμέτρηση δεν είχε ιδιαίτερη προσφορά στο παιχνίδι των γηπεδούχων έδωσε δύο πολύτιμα τρίποντα – ανάσα για το 87-81. Ο Νέντοβιτς από την πλευρά του Παναθηναϊκού έδωσε λύσεις με μεγάλα τρίποντα εξίσου στην παράταση, όμως η Μπαρτσελόνα εμφάνισε περισσότερα πρόσωπα και χαρακτήρα στο συγκεκριμένο σημείο πανηγυρίζοντας στο τέλος την νίκη με 97-89.

Ο Παναθηναϊκός φεύγει από την Βαρκελώνη με μια ιδιαίτερα καλή εμφάνιση, η οποία οφείλεται σε μεγάλο βαθμό από την μαχητικότητά του στην άμυνα και το πείσμα του να μην παραιτηθεί από την διεκδίκηση του ματς. Ο ελληνικός σύλλογος κοίταξε στα μάτια μια ομάδα με καλύτερο, ποιοτικότερο και βαθύτερο ρόστερ από τον ίδιον, φτάνοντάς την στα όρια της και κοντά στην ήττα.

Η αλήθεια είναι ότι οι «πράσινοι», με βάση την διάθεση, ενέργεια και μαχητικότητα που έβγαλαν στην άμυνα θα μπορούσαν να αποδράσουν με ένα τεράστιο διπλό από την Βαρκελώνη, σε συνδυασμό φυσικά με τα μεγάλα σουτ που βρήκαν κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο, ορισμένες απροσεξίες, νεκρά σημεία, λάθη στην εξέλιξη του αγώνα, κυρίως στην α’ περίοδο,  κόστισαν σημαντικά στον Παναθηναϊκό, καθώς είχε αρκετές ευκαιρίες είτε να «χτίσει» μεγαλύτερες διαφορές είτε να συντηρήσει υπέρ του.

Αρκετός κόσμος στέκεται στο κρίσιμο χαμένο ριμπάουντ του Παπαγιάννη από τον Καλάθη, καθώς αν ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της επίθεσης με το σκορ 73-72 και στο ρολόι να απομένουν 17 δεύτερα. Ασφαλώς πρόκειται για σημαντικό λάθος και χαμένη ευκαιρία. Όμως, ουδείς μπορεί να γνωρίζει την εξέλιξη της φάσης. Μπορεί η Μπαρτσελόνα να έκανε αμέσως φάουλ, μπορεί να επέλεγε να παίξει άμυνα, μπορεί ο Παναθηναϊκός να υπέπιπτε σε λάθος στην αμέσως επόμενη φάση,  να πήγαινε σε γρήγορη επίθεση, να αστοχούσε, να ευστοχούσε σε δίποντο ή τρίποντο, να κέρδιζε καλάθι – φάουλ και πολλές άλλες περιπτώσεις. Επαναλαμβάνω, ασφαλώς το γεγονός ότι ο Παπαγιάννης έχασε ένα φαινομενικά εύκολο ριμπάουντ ήταν σημαντικό λάθος αλλά αυτά συμβαίνουν. Δεν πρέπει να λυσμονηθεί το γεγονός ότι την φάση την κέρδισε ο Καλάθης, ο οποίος ουκ ολίγες φορές έχει κερδίσει μέσα από τα χέρια αντίπαλων ψηλών την μπάλα τα προηγούμενα χρόνια.

Σίγουρα η συγκεκριμένη φάση ήταν σημαντική, ωστόσο ο Παναθηναϊκός περισσότερο έχασε την ευκαιρία να φύγει νικητής από την Βαρκελώνη όταν έφτασε δύο φορές να προηγείται με +11 και έβγαλε νεκρά σημεία – απροσεξίες στην επίθεση, παρά στην φάση με το ριμπάουντ του Παπαγιάννη.

Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε εξαιρετικός τακτικά και αρκετά καλά διαβασμένος στην Βαρκελώνη. Τα στοιχεία που  ασφαλώς κρατάει από την αναμέτρηση είναι  η διάθεση, η ενέργεια, η μαχητικότητα  και η  αποφασιστικότητα που έβγαλε στην άμυνα αλλά και το πείσμα να μην παρατήσει την αναμέτρηση ανεξαρτήτως αν η Μπαρτσελόνα είχε πάρει υπέρ της διαφορά.

Τα παραπάνω είναι ιδιαίτερα σημαντικά στοιχεία, καθώς αποτελούν και τον στόχο του φετινού Παναθηναϊκού. Δηλαδή, την δημιουργία ενός συνόλου που θα πολεμάει σε κάθε φάση, θα βγάζει πείσμα και όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικό – αξιοπρεπή πρόσωπο ανεξαρτήτου δυναμικότητας αντιπάλου. Αυτό ίσως είναι και σημαντικότερο ακόμη και από το αποτέλεσμα της Βαρκελώνης.

Μια ενδεχόμενη νίκη θα ήταν βέβαια εξίσου σημαντική, όμως πολλές φορές οι ήττες και ειδικά ο τρόπος που έρχονται δίνουν πιο πολύτιμα μαθήματα σε βάθος χρόνου. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να φεύγει ηττημένος από την Βαρκελώνη, όμως με αρκετά χρήσιμες παρατηρήσεις (όπως στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό) στα μπλοκάκια του σε συνδυασμό με μια άκρως ικανοποιητική, δυναμική και αξιοπρεπή εκτός έδρας εμφάνιση κόντρα σε ανώτερο αντίπαλο σε όλα τα επίπεδα.

Ο ελληνικός σύλλογος απέδειξε απέναντι στην Μπαρτσελόνα ότι διαθέτει δυνατότητες αρχικά να «χτίσει» κάτι αξιοπρεπή φέτος και ανάλογα την δουλειά – εξέλιξή του να κοιτάξει αν μπορεί για κάτι παραπάνω. Στην Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός ξαναβρήκε τον δρόμο, έπειτα από το ματς της Μόσχας, όπου πρέπει να στηρίζει το παιχνίδι του. Αυτός είναι ο ελληνικός κορμός που διαθέτει και στην συνέχεια προσπάθεια ένταξης ή εξέλιξης (ανάλογα την περίπτωση) των ξένων που έχει στο ρόστερ του. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός έλεγχε καλύτερα τον αγώνα όταν βασίστηκε στον ελληνικό του κορμό και στις βοήθειες που πρόσφεραν Ρος – Φόστερ. Ειδικά Μήτογλου – Φόστερ, μόλις πέρναγαν στον πάγκο για ανάσες ή έμεναν λίγο παραπάνω εκτός, ο Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωνε» στις δύο άκρες του παρκέ. Δεν πρέπει να λησμονηθεί το γεγονός ότι, ο Παναθηναϊκός πορεύεται σε μια ιδιαίτερη χρονιά για τον ίδιον οικονομικά – διοικητικά  με αρκετά ερωτηματικά και στοιχήματα.

Η Μπαρτσελόνα είχε τις απουσίες πριν του ματς, των Μίροτιτς (θετικός στον κορωνοϊό) και Κλαβέρ (ξαφνικό θέμα τραυματισμού πριν το τζάμπολ) γεγονός που δημιουργούσε κενό στις θέσεις 3-4 και στην πορεία του ματς το ξαφνικό θέμα τραυματισμού του Άλεξ Αμπρίνες αλλά και το γεγονός ότι χρεώθηκαν με φάουλ Οριόλα-Σμιτς περιορίζοντας τις επιλογές στην γραμμή των ψηλών, ωστόσο διαθέτει ένα πλούσιο ρόστερ γεμάτο ποιότητα και επιλογές σε κάθε θέση ικανό να βγει μπροστά και να καλύψει οποιαδήποτε απώλεια ή αδυναμία.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε το ματς, έβγαλε πάθος – ενέργεια στην άμυνα, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα, στάθηκε κάτι παραπάνω από αξιοπρεπής στην Βαρκελώνη, βρέθηκε κοντά σε ένα μεγάλο διπλό αλλά ορισμένες απροσεξίες του, κάποιες κενές χρονικά περιόδους στην επίθεση και μερικές λανθασμένες αποφάσεις του στην διαχείριση του παιχνιδιού του στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Γιώργος Βόβορας και οι συνεργάτες του προετοίμασαν πολύ καλά τους παίκτες (τακτικά, αγωνιστικά και ψυχολογικά) και γενικά την αναμέτρηση. Ειδικά από την στιγμή που ο έλληνας τεχνικός μίκρυνε το ροτέισον, ο Παναθηναϊκός έβγαλε καλύτερη – σταθερότερη εικόνα πάνω στο παρκέ.

Επιπλέον, κάθε φορά που ο Κωνσταντίνος Μήτογλου βρισκόταν στο παρκέ, οι «πράσινοι» είχαν μεγαλύτερη ισορροπία σε άμυνα και επίθεση με τον Έλληνα ψηλό να κάνει πολλές δουλειές στις δύο ρακέτες σε άμυνα και επίθεση. Ο 24χρονος ψηλός πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπου θύμισε ορισμένες φορές την αντίστοιχη περσινή μεγάλη εμφάνιση του ίδιου στο ματς κόντρα στην ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα. Ο Φόστερ έδειξε δείγμα των ικανοτήτων και της αθλητικότητάς του με 24 πόντους (4/7 τριπ) αλλά και με διάθεση να βοηθήσει στην άμυνα. Ωστόσο, όπως έδειξε και κόντρα στην Μπαρτσελόνα χρειάζεται χρόνο και δουλειά για να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις και ταχύτητες της Ευρωλίγκα. Λύσεις πρόσφερε και ο Σαντ Ρος με 17 πόντους (4/8 τρίποντα) και 5 ασίστ, μια εμφάνιση που χρειαζόταν ο Κουβανός κυρίως για λόγους ψυχολογίας.

Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός δεν πήρε πράγματα και γι’ αυτό δεν πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής από τους Μπέντιλ, Σάικς (τραυματίστηκε στην α’ περίοδο), Όγκαστ (έδωσε κάποιες μάχες  αλλά μέχρι εκεί) και Γουάϊτ (υπέπεσε σε λάθη).

Ο Νέντοβιτς (15 πόντους με 5/9 τρίποντα) έκανε κακό πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο και την παράταση ανέβασε την απόδοσή του και με μεγάλα τρίποντα κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο κόλπο της αναμέτρησης. Ενδεικτικά να σημειώσουμε ότι ο Σέρβος στα πέντε τρίποντα που ευστόχησε ήταν αρκετά κρίσιμα και δύσκολα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πήρε και ορισμένες υπερβολικές προσπάθειες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Όσον αφορά τους υπόλοιπους παίκτες του ρόστερ, ο Παπαγιάννης έκανε αθόρυβη δουλειά στην άμυνα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν πήρε προσπάθειες στην επίθεση, ο Παπαπέτρου μέτριος επιθετικά αλλά με πολλές δουλειές πάνω στο παρκέ και ο Κασελάκης μαχητικός και ψύχραιμος στις βολές που έστειλαν το ματς στην παράταση.

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν μπορεί να προσέγγισε καλά την αναμέτρηση, να κράτησε τον ρυθμό και το σκορ χαμηλά, όπως δηλαδή τον βολεύει, όμως του έλειψε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό προκειμένου να διαχειριστεί καλύτερα τα «νεκρά» του σημεία στον αγώνα. Η απουσία ενός κλασσικού άσου είναι εμφανή στο ρόστερ του Παναθηναϊκού, καθώς οι Ρος- Νέντοβιτς είναι μεν ικανοί αθλητές να πάρουν λεπτά στην εν’ λόγω θέση αλλά όχι να σηκώσουν εξ’ ολοκλήρου το βάρος αυτής. Ενδεχόμενη παρουσία ενός παίκτη ικανού να οργανώσει καλύτερα τις επιθέσεις του ελληνικού συλλόγου και ταυτόχρονα να δώσει μεγαλύτερη ηρεμία – σιγουριά στο κατέβασμα της μπάλας από την άμυνα στην επίθεση, ίσως να οδηγούσε σε καλύτερη έκβαση ορισμένες χαμένες  επιθέσεις του Παναθηναϊκού στην Βαρκελώνη. Γενικά, η θέση που φανερά ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει ζήτημα είναι στον άσο, καθώς εκτός από λειψανδρία και αναγκάζονται να γίνονται αλχημείες, υπάρχει ζήτημα στην καλή τροφοδότηση των ψηλών αλλά και στην ηρεμία – οργάνωση – διαχείριση του παιχνιδιού όταν δημιουργούνται διαφορές και το μομέντουμ είναι ευνοϊκό για τον ίδιον. Ταυτόχρονα, ο Γουάϊτ συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις του, καθώς φαίνεται εκτός κλίματος και ο Παναθηναϊκός δεν παίρνει από τον Αμερικανό ποιοτικά λεπτά, που αυτό με την σειρά του δυσκολεύει στην υπόθεση να δοθούν ανάσες στους υπόλοιπους παίκτες που παίζουν στην ίδια θέση.

Απέναντι σε ομάδες τύπου Μπαρτσελόνα, απροσεξίες και λάθη δύσκολα συγχωρούνται. Ειδικά οι σύλλογοι που λειτουργούν με κλειστό ροτέισον θα πρέπει να υπερβάλουν εαυτό σε κάθε τομέα για να καταφέρουν να επικρατήσουν στο τέλος.

Η Μπαρτσελόνα δεν εντυπωσίασε ή έπαιξε καλύτερο μπάσκετ. Ωστόσο, διαθέτει ένα γεμάτο και πλούσιο σε ποιότητα ρόστερ που ο οποιοσδήποτε παίκτης ανα πάσα στιγμή μπορεί να βγει μπροστά και να δώσει λύσεις. Οι Καταλανοί παρά τα προβλήματα που είχαν πριν την αναμέτρηση αλλά και όσα προέκυψαν στην πορεία αυτής, δεν πανικοβλήθηκαν. Αντίθετα, όποτε χρειαζόταν ο Σαρούνας  Γιασικεβίτσιους καλούσε τάιμ άουτ ή έκανε αλλαγές είτε για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του είτε για να αλλάξει τον ρυθμό του ματς όταν εκείνος δεν βόλευε την ομάδα του. Γενικά, πήγε σε ένα πιο ανοικτό ροτέισον σε σχέση με τον Γιώργο Βόβορα αλλά με τεράστια διαφορά ποιότητας ανάμεσα στους δύο πάγκους.

Αμφότεροι οι δύο προπονητές τα πήγαν αρκετά καλά στο ματς, τόσο ως προς την διαχείρισή του όσο και ως προς το διάβασμα – προετοιμασία αυτού. Ο Λιθουανός όμως διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ  και κατάφερε να πάρει πράγματα από περισσότερους παίκτες που έρχονταν από τον πάγκο. Για παράδειγμα, ο Κούριτς (14 πόντους και 4/6 τριπ)  που με τα τρίποντά του έδωσε σημαντικές βοήθειες στην Μπαρτσελόνα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα ενώ και ο Χάνγκα που ήταν σχεδόν εξαφανισμένος από τον αγώνα στην παράταση εμφανίστηκε μέσω δύο μεγάλων σουτ από την περιφέρεια που σε μεγάλο βαθμό έκριναν το ματς υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Όμως εκτός από αυτά, ο ισπανικός σύλλογος είχε εκεί όποτε χρειάστηκε τα μεγάλα ονόματα. Με τον Μίροτιτς εκτός (σημαντική απουσία), Καλάθης – Ντέιβις – Χίγκινς βγήκαν μπροστά σε χρονικές στιγμές που η Μπαρτσελόνα βρέθηκε σε πίεση και να κυνηγά στο σκορ. Ο Έλληνας γκαρντ κόντρα στην πρώην ομάδα του είχε 14 πόντους (4/9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ντέιβις με την σειρά του είχε 20 πόντους (6/6 βολές σχεδόν όλες κρίσιμες), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και αρκετές άλλες δουλειές  κάτω από τις δύο ρακέτες ενώ ο Χίγκινς είχε 24 πόντους (2/6 τρίποντα και 8/8 βολές), 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με λίγα λόγια, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με την ποιότητα, το ταλέντο, το βάθος και τις προσωπικότητες που διαθέτει ως ρόστερ.

Αμφότερες οι  δύο ομάδες ψάχνονται και είναι δεδομένο ότι χρειάζονται χρόνο για να βρουν τα πατήματά τους και την χημεία τους. Σημαντικό το γεγονός ότι μπορεί να ξεκίνησαν άστοχες το παιχνίδι, τελικά ολοκλήρωσαν με υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια, με την Μπαρτσελόνα να έχει 13/31 (41.9%) και τον Παναθηναϊκό 14/37 (37.8%).  Επιπλέον, οι γηπεδούχοι κρατούν το γεγονός ότι μάζεψαν 10 περισσότερα ριμπάουντ (40 έναντι 30) σε αγώνα που ο ρυθμός ήταν για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα υπέρ των αντιπάλων τους, τις 21 ασίστ ενώ προβληματίζονται για τα 16 λάθη που υπέπεσαν στην αναμέτρηση. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μοιράσει 22 ασίστ (αρκετά καλός αριθμός από την στιγμή που δεν είχε κλασσικό πλέιμεικερ) και να κάνει 12 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να φεύγει ηττημένος από την Ισπανία αλλά με καλή εικόνα και για δεύτερο σερί παιχνίδι με χρήσιμες παρατηρήσεις στα σημειωματάρια του. Σε κάθε περίπτωση η αμυντική του προσέγγιση στο ματς της Βαρκελώνης δείχνει ότι πρέπει να είναι η βάση αρχικά για να «χτίσει» και στην συνέχεια να προσπαθήσει να εξελίξει στην πορεία της σεζόν. Το ενθαρρυντικό στην περίπτωση του ελληνικού συλλόγου είναι ότι έδειξε ότι αρχίζει να έχει αρχή, μέση και τέλος στην Βαρκελώνη και σε μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται.

Η Μπαρτσελόνα ενδεχομένως θα πρέπει να αισθάνεται και τυχερή που απέφυγε την ήττα, καθώς βρήκε μεγάλη αντίσταση από τον αντίπαλό της. Σίγουρα και η ίδια βγήκε ωφελημένη από την συγκεκριμένη αναμέτρηση, αφού πήρε χρήσιμα μαθήματα για τις δικές της αδυναμίες και σε πράγματα που πρέπει να δουλέψει ή να δώσει προσοχή.

Για ακόμη μια φορά τονίζεται ότι τίποτα δεν μπορεί να κριθεί  σ’ αυτό το χρονικό σημείο της σεζόν για οποιαδήποτε ομάδα. Όλοι οι σύλλογοι ψάχνονται σε όλους τους τομείς και έχουν αρκετή δουλειά μπροστά τους μέχρι να φτάσουν ξανά σε επίπεδο πριν την διακοπή. Μην ξεχνάμε 7 μήνες αποχής από αγωνιστικές υποχρεώσεις είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για κάθε αθλητή.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να έφυγε με το χαμόγελο της νίκης και ο Παναθηναϊκός με την στεναχώρια της ήττας από το παρκέ, όμως ως συνολική εικόνα αυτά αντιστρέφονται ενώ αμφότεροι έχουν συλλέξει χρήσιμες παρατηρήσεις ως υλικό από το μεταξύ τους ματς ενόψει της δύσκολης σεζόν.

Υπομονή, δουλειά και λίγα λόγια. Μπορεί να κουράζει και να ακούγεται μονότονο για πολλούς, όμως έτσι είναι ο αθλητισμός. Ειδικά φέτος που πρόκειται για μια χρονιά γεμάτη ιδιαιτερότητες για όλες τις ομάδες, το σύνολο του αθλητισμού αλλά και γενικότερα του κόσμου, τα παραπάνω ισχύουν στο πολλαπλάσιο…