HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός: Προσπάθησε, πάλεψε αλλά ο «σεληνιασμένος» Μίσιτς «καθάρισε» για Εφές

160προβολές

Μεγάλο ματς στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό (2-4) και Εφές (4-3), με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές (77-80) παρά τις απουσίες τους χάρη σ’ έναν καταπληκτικό Μίσιτς.

Αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν τις απουσίες τους πριν την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να έχει εκτός Νέντοβιτς – Όγκαστ (για κύριο λόγο) και Βουγιούκα ενώ η Εφές είχε νοκ άουτ τους Ντάνστον – Λάρκιν – Σανλί και στην πορεία του ματς τον πολύτιμο Μπουμπουά.

Ωστόσο, αν βάλουμε στην ζυγαριά τις δύο ομάδες ως προς ποιότητα – βάθος – χημεία, η πλάστιγγα γέρνει με μεγαλύτερη ευκολία προς την πλευρά της Εφές ανεξάρτητα από τις σημαντικότατες απουσίες της. Δεν πρέπει να λησμονηθεί το γεγονός ότι οι Τούρκοι είναι από τις ελάχιστες ομάδες που κατάφεραν να διατηρήσουν τον περσινό τους κορμό (περίπου τρεις σεζόν έχει μείνει ίδιο), το οποίο είναι γεμάτο ποιότητα σε κάθε θέση.

Η Εφές δείχνει να βρίσκει σταδιακά τα πατήματά της, γεγονός που της επιτρέπει να καλύπτει τις  απουσίες της βγάζοντας άλλους παίκτες ως πρωταγωνιστές από το πλούσιο οπλοστάσιό της. Η επιστροφή του Λάρκιν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις, αν και δεν έπαιξε στο ΟΑΚΑ, έχει αλλάξει την ψυχολογία του τουρκικού συλλόγου και δείχνοντας μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στις ενέργειές των παικτών του. Ο φετινός Παναθηναϊκός δεν διαθέτει το μπάτζετ, το βάθος, τις επιλογές  και όλα αυτά τα στοιχεία που συνοδεύουν την Εφές, οπότε κάθε απουσία μετρά διπλά και τριπλά κόντρα σε αντιπάλους τέτοιου βεληνεκούς.

Πάμε όμως να πούμε λίγα πράγματα για το ματς και στην συνέχεια θα επανέλθουμε σε ορισμένες παρατηρήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, με περισσότερη συγκέντρωση και διάθεση στην άμυνα ενώ στην επίθεση έβρισκε χάρη στην καλή κίνηση των παικτών του χωρίς την μπάλα με ιδιαίτερη συχνότητα – συνέπεια σκορ. Από την άλλη πλευρά, η Εφές στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν κάπως υποτονική στο παιχνίδι της, δίχως να παίζει σε υψηλό ρυθμό και αρκετά σοφτ αμυντικά. Η απουσία του Ντάνστον στην ρακέτα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής ενώ στην επίθεση έβρισκε κυρίως λύσεις με ατομικές προσπάθειες και τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, με σκληράδα στην άμυνα και αρκετά συγκεντρωμένος – διαβασμένος στο παιχνίδι «χτυπώντας» τις αδυναμίες αλλά και τις απουσίες της Εφές ενώ ταυτόχρονα ο ίδιος κάλυπτε τις δικές του. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Τούρκους να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση παίζοντας δυνατή άμυνα και παράλληλα εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Ντάστον στην ρακέτα.  Ο Πλάις μπορεί να διαθέτει το ύψος, όμως δεν έχει το μέγεθος, τις τοποθετήσεις και τα χαρακτηριστικά του Αμερικανού. Οι γραμμή των ψηλών του Παναθηναϊκού κέρδισε κατά κράτος την αντίστοιχη της Εφές και αξίζει να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το εικοσάλεπτο με 20 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 7 επιθετικά) έναντι μόλις  11 (όλα αμυντικά) της Εφές! Επιπλέον, οι Τούρκοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα σοφτ αμυντικά και ενδεικτικά να σημειωθεί το γεγονός ότι οι παίκτες του Αταμάν ολοκλήρωσαν την δεύτερη περίοδο έχοντας κάνει μόλις ένα φάουλ!

Παρ’ όλα αυτά, η Εφές έδειξε ότι διαθέτει την ποιότητα ρόστερ και τις προσωπικότητες προκειμένου να καλύψει απουσίες, κακή απόδοση και σκαμπανεβάσματα. Με προσωπικές κυρίως ενέργειες, τρίποντα και με τους Μπάλμπαϊ – Μίσιτς να κάνουν «ζημιές», ο τουρκικός σύλλογος κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μόλις στο -4 (40-36).

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να δημιουργήσει μεγαλύτερες διαφορές στο καλό του πρώτο ημίχρονο που έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό και την αναμέτρηση, κάτι που στην πορεία του ματς κόστισε αρκετά στους γηπεδούχους.

Η επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε αλλαγή του παιχνιδιού.  Η Εφές ανέβασε στροφές στην απόδοσή της, έπαιξε πιο συγκεντρωμένα, βελτιώθηκε στα ριμπάουντ, πίεσε περισσότερο στην άμυνα δυσκολεύοντας τον Παναθηναϊκό να έχει την ίδια ευκολία να βρει σκορ.

Την ώρα που οι «πράσινοι» κολλούσαν επιθετικά, ο Μίσιτς άρχιζε να «ζεσταίνεται» επιθετικά και να παραθέτει την προσωπική του παράσταση στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο 3ο δεκάλεπτο. Ο Σέρβος που πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να τον αντιμετωπίζει ικανοποιητικά στο χρονικό σημείο εκείνο, ήταν ασυγκράτητος στην γ’ περίοδο πετυχαίνοντας τους 17 από τους 23 πόντους της Εφές στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο! Ο Μίσιτς πήρε στις πλάτες του την Εφές, βγήκε μπροστά, κάλυψε την απουσία του ηγέτη Λάρκιν αλλά και του πολύτιμου Μπουμπουά, «τιμωρώντας» διαρκώς την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο ελληνικός σύλλογος δεν μπόρεσε να βρει «αντίδοτο» στην αντιμετώπιση του Μίσιτς, δεν μπόρεσε να σταματήσει την τροφοδότησή του ενώ ταυτόχρονα ορισμένα από τα φάουλ που είχε δικαίωμα να δώσει χαραμίσθηκαν βεβιασμένα – λάθος στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Ο Μίσιτς γύρισε το ματς υπέρ της Εφές, έδωσε αυτοπεποίθηση  – ψυχολογία στους συμπαίκτες του και αύξησε την πίεση αλλά και απογοήτευση στην άλλη πλευρά, καθώς από ένα σημείο και μετά έμοιαζε ασταμάτητος. Ο σταρ της Εφές των 12 πόντων του πρώτου ημιχρόνου ολοκλήρωσε τελικά το ματς στους 33 πόντους (4/4 βολές, 7/13 δίποντα, 5/7 τρίποντα)  εκ των οποίων οι 17 στην γ’ περίοδο!

Από την στιγμή που η Εφές πέρασε μπροστά φάνηκε η διαφορά ποιότητας έναντι του Παναθηναϊκού και ταυτόχρονα έντονα οι απουσίες του δεύτερου. Οι Τούρκοι συντηρούσαν διαφορές 4-5 πόντων που σταδιακά αύξαναν κατά την διάρκεια της τελευταίας περιόδου με τον Παναθηναϊκό να παλεύει προκειμένου να επιστρέψει στο ματς, όμως είτε ο ίδιος υπέπιπτε σε λανθασμένη επιλογή είτε η αντίπαλός του έβρισκε λύσεις για την διατήρηση διαφοράς ασφαλείας.

Το ρολόι 1:22 (το σκορ 71-77) ο κορυφαίος του αγώνα Μίσιτς υπέπεσε στο 5ο φάουλ και η Εφές λίγο έλειψε να υποπέσει σε μεγάλο «χαρακίρι». Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την επιμονή των παικτών του Άταμαν στο τρίποντο και ορισμένες απροσεξίες τους ενώ ο ίδιος βρήκε καλές άμυνες αλλά και επιθετικές λύσεις που του επέτρεψαν με ένα σερί 5-2  να φέρουν το ματς σε απόσταση τρίποντου (76-79).  Στα 5 δεύτερα ο Παπαγιάννης κέρδισε βολές, όπου αξιοποίησε την πρώτη – έχασε επίτηδες την δεύτερη για να διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός το ριμπάουντ, η Εφές όμως πήρε την κατοχή και στην συνέχεια ο Μόερμαν πήγε στην γραμμή των βολών και με 1/2 διαμόρφωσε το τελικό 77-80 υπέρ της Εφές.

Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 12/17 βολές,  22/37 δίποντα, 8/ 22 τρίποντα, 25 ριμπάουντ (3 επιθετικά/22 αμυντικά), 16 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ εντύπωση προκαλεί ότι ο Κρις Σίνγκλετον έμεινε δίχως πόντο σε όλο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν καλύτερος στο πρώτο εικοσάλεπτο, όμως δεν μπόρεσε αρχικά να δημιουργήσει μεγαλύτερη διαφορά στην καλή του χρονική περίοδο και στην συνέχεια να βγάλει την ίδια συνέπεια, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω για μια ομάδα όπως ο φετινός Παναθηναϊκός, οποιαδήποτε είδους απουσία επηρεάζει σημαντικά τόσο το στυλ παιχνιδιού του όσο και τις πιθανότητες επιτυχίας του σε μια αναμέτρηση. Ειδικά, όταν ο αντίπαλός του είναι ομάδα πρώτης ταχύτητας, ο Παναθηναϊκός θα πρέπει είναι πλήρεις (ξανά δύσκολη η αποστολή του) και να αναγκάσουν την άλλη ομάδα σε κακό παιχνίδι, ώστε να διεκδικήσει ο ίδιος με καλύτερες πιθανότητες την νίκη. Όταν θα έχει απουσίες, τότε η κατάσταση συνολικά δυσκολεύει σε βάθος 40λεπτου αναζητώντας παίκτες που θα καλύψουν το κενό των απόντων σε συνδυασμό πάντα με το να αναγκάσουν τους αντιπάλους τους σε κακό ματς.

Κάθε απουσία για τον φετινό Παναθηναϊκό κοστίζει διπλά και τριπλά στην εκάστοτε αναμέτρηση που αυτό συμβαίνει ενώ μην λησμονηθεί το γεγονός ότι ο ελληνικός σύλλογος υστερεί σημαντικά σε βαθμό ποιότητας σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες της Ευρωλίγκα.

Όμως όλοι οι σύλλογοι έχουν απουσίες παικτών και ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση. Ένα από τα πολλά που πρέπει να μάθει κατά την διάρκεια της φετινής σεζόν είναι να επιβιώνει – ανταπεξέρχεται και κάτω υπό αυτές τις συνθήκες.

Απέναντι στην ανώτερη ποιοτικά – ποσοτικά – οικονομικά Εφές, ο Παναθηναϊκός μπορεί να φεύγει με αρνητικό αποτέλεσα από τον αγώνα αλλά με καλό γενικά βαθμό. Ο λόγος; Ότι έβγαλε σε ακόμη ένα ματς Ευρωλίγκα διάθεση, ενέργεια, μαχητικότητα και πείσμα κόντρα σε καλύτερη ομάδα, διεκδίκησε την νίκη, δυσκόλεψε αρκετά – άγχωσε την Εφές αλλά έχασε στις λεπτομέρειες.

Με βάση την δυναμική του και την γενική του εικόνα στο ματς, ο Παναθηναϊκός το πήγε καλά το παιχνίδι, όμως η διαφορά ποιότητας της Εφές έκανε την εμφάνισή της στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός πήρε πολλά για ακόμη ένα παιχνίδι από την γραμμή των ψηλών, ο Παπαγιάννης (16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) πρόσφερε πολλές λύσεις επιθετικά – αμυντικά και με ένα τρίποντο – ελπίδας λίγο πριν το φινάλε που μείωσε στους 5 (74-79), ο Μήτογλου (7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ) αρκετή δουλειά εξίσου ειδικά στην άμυνα, ο Γουάιτ (11 πόντους, 8 ριμπάουντ) έδωσε συνέχεια στις θετικές του εμφανίσεις με την μαχητικότητα και ενέργειά του και ο Παπαπέτρου (12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) όσο είχε δυνάμεις πρόσφερε σε δημιουργία, εκτέλεση και άμυνα. Γενικά ο Παναθηναϊκός πήρε πράγματα από όλους τους παίκτες του, με εξαίρεση ο Φόστερ ο οποίος φορτώθηκε γρήγορα φάουλ – βγήκε εκτός ρυθμού αγώνα που έκανε το κενό του Νέντοβιτς ακόμη μεγαλύτερο.

Όσον αφορά τον Μακ, το ντεμπούτο του ήταν ιδιαίτερα ενθαρρυντικό με 18 πόντους (5/6 βολές, 2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής, με βάση το γεγονός ότι είχε ελάχιστες προπονήσεις με τους νέους του συμπαίκτες και προερχόταν από αγωνιστική αποχή. Ο Γιώργος Βόβορας πήρε το ρίσκο να κρατήσει αρκετά στο παρκέ τον Αμερικανό, ποντάροντας στην ποιότητά του αλλά και για το γεγονός ότι έμοιαζε σε καλό βράδυ επιθετικά αλλά και αμυντικά, αφού δεν υπήρξε «τρύπα» όταν η Εφές εκδήλωνε τις επιθέσεις της. Δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από μόνο ένα παιχνίδι, σε κάθε περίπτωση πάντως ο Μακ έδειξε μια εικόνα που αφήνει ορισμένα ενθαρρυντικά στοιχεία για τον Παναθηναϊκό ενόψει της συνέχειας για την θέση «1».  Ασφαλώς χρειάζεται αρκετό χρόνο για να προσαρμοστεί και αυτό φάνηκε σε ορισμένες φάσεις του αγώνα, όμως το πρώτο του δείγμα χαρακτηρίζεται θετικό.

Η Εφές δίκαια πήρε την νίκη, καθώς έβγαλε στο δεύτερο ημίχρονο την ανωτερότητά της ως ομάδα που περιέχει πλούσια ποιότητα. Μπορεί να είχε σημαντικότατες απουσίες, όπου σε άλλες ομάδες να ήταν κομβικές όπως αυτές των Λάρκιν – Ντάστον – Μπουμπουά, όμως η ίδια διαθέτει τα στοιχεία και την χημεία προκειμένου να ξεπερνάει ακόμα και αυτές τις δυσκολίες. Η γενική επιστροφή του Λάρκιν στις αγωνιστικές υποχρεώσεις έχει αλλάξει το κλίμα στην Εφές. Αυτό φάνηκε και στον αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός είναι ο απόλυτος ηγέτης της Εφές, ο άνθρωπος που εμπνέει και απελευθερώνει τους συμπαίκτες του.

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να ήταν γενικά κακή η εικόνα της, όμως κατάφερνε να βρίσκεται κοντά και να παρακολουθεί σε απόσταση βολής το σκορ της αναμέτρησης. Δεν βρέθηκε δηλαδή σε πίεση να κυνηγήσει διψήφιες διαφορές. Αντίθετα, έμεινε κοντά και στο ημίχρονο ηρέμησε, ανασυγκροτήθηκε και βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με βελτιωμένο πρόσωπο, δίχως να εντυπωσιάζει. Όμως, οι απουσίες του «πύργου» Ντάνστον στην ρακέτα, του ηγέτη Λάρκιν  και του πολύτιμου Μπουμπουά (στην αρχή του ματς) δεν φάνηκαν ιδιαίτερα στο δεύτερο εικοσάλεπτο σε σχέση με το πρώτο.

Βέβαια χρειάστηκε την εντυπωσιακή εμφάνιση του Μίσιτς για να το πετύχει, όμως γι’ αυτό κράτησε το μπάτζετ της σε υψηλά επίπεδα, προκειμένου να διατηρήσει μια ομάδα που πέρυσι πήγαινε «τρένο» μέχρι την διακοπή και διαθέτει την ικανότητα αλλά και τους παίκτες για να αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις. Πέρα όμως από τον τρομερό Σέρβο, κομβική ήταν και η προσφορά του Μπάλμπαι (9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) σε όλη την διάρκεια του αγώνα και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο έμπειρος γκαρντ μπορεί να μην έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην Εφές, παραμένει όμως ένα πολύτιμο γρανάζι στην μηχανή της. Η είσοδός του στο παρκέ έδωσε άλλη ώθηση στην ομάδα του ενώ δυσκόλεψε σημαντικά την οργάνωση του παιχνιδιού του Παναθηναϊκού. Ο Μπάλπαι έκανε αρκετή αθόρυβη δουλειά πάνω στο παρκέ για την Εφές, έβαλε το σώμα του στην άμυνα, τα χέρια του δυσκόλεψαν πάσες, πήγε σε διεισδύσεις, μπέρδεψε αντιπάλους και γενικά πρόσφερε σημαντικά πράγματα στην Εφές στηρίζοντας και τον Μίσιτς που βγήκε μπροστά γι’ αυτήν την σημαντική ψυχολογική και βαθμολογική νίκη.

Ο Γιώργος Βόβορας παρουσίασε αρκετά καλά διαβασμένους τους παίκτες του,  πήρε ρίσκα δίχως φόβο, έκανε τα λάθη του, αναπροσάρμοσε πλάνα, δοκίμασε πρόσωπα – σχήματα, προσπάθησε να γυρίσει το ματς χωρίς επιτυχία αλλά βρέθηκε κοντά. Το κυριότερο όμως απ’ όλα; Δεν διστάζει, δεν παραιτείται, μένει διαρκώς ενεργός στα ματς ανεξαρτήτου εξέλιξης ή αποτελέσματος και τολμά να πάρει ρίσκα.

Ο Παναθηναϊκός κρατάει το γεγονός ότι ήταν μαχητικός και διεκδίκησε  την νίκη απέναντι σε μια ανώτερη από κάθε άποψη ομάδα όπως είναι η Εφές, δίνοντας συνέχεια ως προς αυτό που είχε τεθεί ως στόχος από την αρχή της σεζόν. Δηλαδή, ότι ο Παναθηναϊκός θέλει να σταθεί αξιοπρεπή πρόσωπο στην Ευρωλίγκα και ότι θα παλεύει κάθε ματς. Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά καλή, ωστόσο για να καταφέρουν οι «πράσινοι» να κερδίσουν ομάδες τύπου Εφές, δεν αρκεί μόνο ένα εικοσάλεπτο. Χρειάζεται διάρκεια, προσοχή στις λεπτομέρειες, σωματική – πνευματική ετοιμότητα και σκληράδα.

Η συνέχεια για τους «πράσινους» είναι αρκετά δύσκολη με δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια στην Ισπανία, κόντρα σε Βαλένθια – Μπασκόνια αντίστοιχα. Σε περίπτωση που επιστρέψουν Ελλάδα με ένα θετικό αποτέλεσμα τότε θα είναι τεράστια βαθμολογική τόνωση για την πορεία του. Αν πάλι δεν τα καταφέρει και επιστρέψει με 0/2 τότε μεγάλη σημασία θα έχει ο τρόπος που θα έχουν έρθει τα αποτελέσματα.

Η σεζόν έχει πολύ δρόμο ακόμα και ο Παναθηναϊκός αρκετή δουλειά προκειμένου να θεωρηθεί ότι έχει φτάσει στο κατάλληλο επίπεδο ετοιμότητας και στην πορεία να επιδιώξει την εξέλιξή του.

Μέχρι στιγμής δείχνει να έχει βρει το μονοπάτι που του ταιριάζει και το ακολουθεί σε μια προσπάθεια να «χτίζει» με τα όποια λάθη – απροσεξίες – αποτυχίες σταδιακά πράγματα, σε μια χρονιά γεμάτη ιδιαιτερότητες τόσο για την Ευρωλίγκα όσο και για τον ίδιον.

Μόνο μέσω σκληρής δουλειάς και υπομονής θα καταφέρει να βελτιωθεί και να φτάσει σε επίπεδο να διεκδικεί με καλύτερες πιθανότητες την νίκη απέναντι σε ανώτερες ομάδες από τον ίδιον. Εξάλλου ο βασικός στόχος του είναι η αξιοπρεπής παρουσία και η ύπαρξη μαχητικότητας σε κάθε αναμέτρηση.

Ο «μαραθώνιος»  της Ευρωλίγκα συνεχίζεται για όλες τις ομάδες όπως και η ανάγκη για συνέχιση της σκληρής δουλειάς, αφού καμία δεν τρομάζει ή θεωρείται ανίκητη.