HOT NEWSΑΝΑΛΥΣΕΙΣΑΠΟΨΕΙΣΜΑΡΓΕΤΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Τα λάθη και η απειρία στοίχησαν στον Προμηθέα

128προβολές

Αδίκησε τον εαυτό του ο Προμηθέας απέναντι στην εμφανώς πιο έτοιμη Γκραν Κανάρια.

Στην πρεμιέρα του σε επίπεδο Γιούροκαπ, ο Προμηθέας «κοίταξε στα μάτια» για περίπου τρία δεκάλεπτα την πιο έμπειρη και έτοιμη Γκραν Κανάρια, όμως στο τέλος δεν άντεξε και κατέρρευσε με σκορ 86-75.

Ο ελληνικός σύλλογος δεν ήταν κακός για περίπου τρία δεκάλεπτα. Αντίθετα, έβγαζε ιδιαίτερα ανταγωνιστική εικόνα κόντρα σε μια ομάδα που διαθέτει περισσότερες παραστάσεις σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μεγαλύτερη ποιότητα και αγωνιστικά πιο έτοιμη.

Με αρκετή δουλειά στην άμυνα, ο Προμηθέας κατάφερνε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο εικοσάλεπτο του ματς, με τους Μίλερ (27 πόντους) – Γιαννόπουλο (16 πόντους) να «πυροβολούν» επιθετικά και τον Αγκμπελέζε να δίνει πολύτιμες βοήθειες τόσο με πόντους (14 πόντους) όσο κυρίως με τις άμυνες και τα ριμπάουντ (12 συνολικά, 6 επιθετικά και 6 αμυντικά) που κέρδιζε κάτω από τις ρακέτες.

Μέχρι το ημίχρονο, ο Προμηθέας έδειχνε να πηγαίνει αρκετά καλά το ματς και να βάζει δύσκολα στους Ισπανούς. Ωστόσο, αυτό δεν συνεχίστηκε στην πορεία του ματς. Η Γκραν Κανάρια χάρη στους έμπειρους παίκτες που διαθέτει στο ρόστερ της,  Γουάϊλι – Αλμπισί – Ντελαβάλε και σε συνδυασμό με τα λάθη – κούραση που έβγαλε από ένα σημείο και μετά ο Προμηθέας άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και να παίρνει σταδιακά τα ηνία του ματς. Ο ελληνικός σύλλογος προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα, όμως οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό και ηρεμία στο παιχνίδι τους ενώ ταυτόχρονα ο Προμηθέας όσο περνούσε ο χρόνος γίνονταν όλο και πιο εμφανή σημάδια κούρασης.

Το δίδυμο Γουάϊλι (22 πόντους) – Αλμπισί (17 πόντους) κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο πάνω στο παρκέ για την πλευρά των Ισπανών, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να βρει ενέργεια και λύσεις για τον περιορισμό τους και η Γκραν Κανάρια πήρε την εύκολη προς το φινάλε νίκη.

Παρά την ήττα σήμερα, ο Προμηθέας έδειξε θετικά στοιχεία για ακόμη έναν αγώνα. Απόψε φάνηκε ότι του στοίχησε σημαντικά η έλλειψη εμπειρίας και παιχνιδιών στα πόδια των παικτών του. Η Γκραν Κανάρια δεν ήταν καλύτερη του Προμηθέα αλλά φάνηκε περισσότερη αγωνιστική ετοιμότητα και εκμεταλλεύτηκε τις προσωπικότητες με παραστάσεις Ευρωλίγκα που έχει στο ρόστερ της για να «καθαρίσει» την υπόθεση.

Ο Προμηθέας μπορεί να ηττήθηκε, όμως έδειξε ότι μπορεί να εμφανιστεί ανταγωνιστικός και στο Γιούροκαπ. Η σεζόν έχει πολύ δρόμο ακόμα και συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν με ασφάλεια σ’ αυτό το πρώιμο χρονικά σημείο. Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι Πατρινοί έδειξαν ορισμένα δείγματα που αφήνουν σημάδια αισιοδοξίας για το μέλλον.

Δίκαιη νίκη για την Γκραν Κανάρια που με βάση την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και παράλληλα με την αντίστοιχη εικόνα του Προμηθέα αλλά και τα 17 λάθη του. Μην ξεχνάμε, οι Ισπανοί έχουν ήδη τρία ματς πρωταθλήματος στα πόδια τους, η ACB είναι το κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης και διαθέτει παίκτες στο ρόστερ τους που έχουν παίξει Ευρωλίγκα. Σε καμία λοιπόν περίπτωση ο Προμηθέας μπορεί να πει κανείς ότι φεύγει από το παρκέ πλήρως χαμένος. Αντίθετα, οι Πατρινοί πήραν χρήσιμα πράγματα από την συγκεκριμένη αναμέτρηση ενώ πρέπει να κρατήσουν αρκετά ψηλά ότι κόντραραν μια ομάδα που παίζει σε καλύτερο πρωτάθλημα (το κορυφαίο της Ευρώπης), με ποιοτικότερο ρόστερ, εμπειρία Ευρωλίγκα και με περισσότερα παιχνίδια στα πόδια της.

Ο Προμηθέας οφείλει να συνεχίσει να δουλεύει, προκειμένου να φτάσει στο αγωνιστικό σημείο που επιθυμεί και παράλληλα να εξελίσσεται ως σύνολο.

Δεν βρίσκεται ακόμα στο επίπεδο ετοιμότητας που επιθυμεί, φάνηκε ξεκάθαρα αυτό σήμερα και ο μόνος τρόπος για να το πετύχει είναι η δουλειά.

Η σεζόν μόλις ξεκίνησε, χρόνος υπάρχει και οι Πατρινοί έδειξαν ορισμένα καλά στοιχεία σ’ αυτήν την πρεμιέρα τους στο Γιούροκαπ, ανεξάρτητα αν αυτή δεν συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα.  Οι παίκτες του Προμηθέα προσπάθησαν, ουδείς μπορεί να πει το αντίθετο επ’ αυτού.  Στην συγκεκριμένη όμως χρονική στιγμή δεν ήταν έτοιμος, αυτό όμως σε βάθος χρόνου μπορεί να αλλάξει μέσα από τα παιχνίδια και τις προπονήσεις.

Η δουλειά και η σεζόν συνεχίζεται για όλους. Τίποτα δεν μπορεί να κριθεί ή να ειπωθεί με σιγουριά από την πρώτη κιόλας αγωνιστική.

Υπομονή, ηρεμία, όχι βιασύνες, λίγα λόγια και αρκετή δουλειά. Η συνέχεια στα παρκέ…

Ο αγώνας:

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες παρά την μεγάλη αποχή από τις αγωνιστικές υποχρεώσεις ιδιαίτερα εύστοχες. Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά τρέχοντας ένα σερί 7-2 χάρη σε Λούντζη, Μίλερ (τρίποντο) και Αγραβάνη, πριν ο Αλμπισί απαντήσει με τρίποντο – φάουλ και μειώσει το σκορ 7-6 με περίπου οκτώ λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην συνέχεια και παράλληλα τρέχοντας ένα δικό τους σερί 8-0 για να κάνουν το σκορ 10-7. Ο Προμηθέας στο σημείο αυτό δεν αγχώθηκε, αντίθετα αντέδρασε άμεσα και με πίεση στην άμυνα άρχισε να βρίσκει καλύτερο ρυθμό στην επίθεση. Με τον Μίλερ να πυροβολεί από την περιφέρεια, ο οποίος ολοκλήρωσε την περίοδο με 3/4 τρίποντα και 14 πόντους, σε συνδυασμό με πίεση στην άμυνα και πολύ καλή δουλειά του Αγκμπελέζε στις δύο ρακέτες στο κομμάτι των ριμπάουντ αλλά και στο τελείωμα φάσεων, ο ελληνικός σύλλογος πήγε προηγούμενος με +2 (26-24). Ενδεικτικά να αναφερθεί ότι ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 2/2 βολές (100%), 6/12 δίποντα (50%), 4/9 τρίποντα (44%) και 11 ριμπάουντ ενώ η Γκραν Κανάρια με 4/5 βολές (80%), 7/11 δίποντα (63.6%), 2/7 τρίποντα (28.9%) και 7 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 12 εκτοξεύοντας την διαφορά στο +10 (36-26) υπέρ τους και τον Προμηθέα να έχει σοβαρό γενικό «μπλακ αουτ» σε άμυνα και επίθεση. Ο Μίλερ διέκοψε αυτό το σερί της Γκραν Κανάρια, πριν ο Χάρης Γιαννόπουλος σημάνει επί της ουσίας την γενική αντεπίθεση. Αρχικά με τρίποντο – φάουλ και στην συνέχεια την βολή από την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο προπονητής της Γκραν Κανάρια μείωσε στο -3 (36-33) δίνοντας στον Προμηθέα  ψυχολογία. Αυτό βοήθησε το σύνολο του Μάκη Γιατρά να τρέξει νέο σερί 16-0 για το +4 (40-36) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να αντεπιτεθεί, όμως ο Προμηθέας χάρη στην πιεστική του άμυνα δημιουργούσε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και ο Αγκμπελέζε συνέχιζε να κυριαρχεί στην μάχη του αέρα. Οι Πατρινοί κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με +5 πόντους (46-41) με τον Γιαννόπουλο να δίνει πολύτιμες επιθετικές λύσεις για ακόμη μια φορά στο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο, η Γκραν Κανάρια ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και ο Προμηθέας ξεκίνησε να υποπίπτει σε λάθη και να αντιμετωπίζει προβλήματα από την πίεση των αντιπάλων τους. Οι σκληρές άμυνες άρχισαν να γίνονται εντονότερες και στις δύο πλευρές όσο περνούσε ο χρόνος, με το σκορ να είναι 50-49 υπέρ του Προμηθέα 6:38 για το φινάλε της περιόδου αλλά τους Ισπανούς να δείχνουν ότι πατάνε καλύτερα στο παρκέ. Με οδηγό την άμυνα και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα η μια στην άλλη, με τον Προμηθέα να καταφέρνει να διατηρεί ένα προβάδισμα τριών πόντων (61-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε αρκετά νευρικός, υπέπεσε σε λάθη την ώρα που Αλμπισί – Γουάϊλι έδιναν το προβάδισμα 67-63 στους Ισπανούς 7:15 πριν το φινάλε. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να αυξήσουν την πίεση στην Γκραν Κανάρια, ωστόσο Αλμπισί – Γουάϊλι συνέχιζαν να δίνουν λύσεις επιθετικά για το 75-70 με τέσσερα λεπτά να απομένουν στο ρολόϊ. Ο Προμηθέας δυσκολευόταν να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση ενώ οι Ισπανοί βρήκαν με την σειρά τους ευκαιρία να «χτίσουν» διαφορά και ρυθμό. Ξανά Αλμπισί (17 πόντους) – Γουάϊλι (20 πόντους) ανέλαβαν δράση και ανέβασαν την διαφορά στο +8 (80-72) υπέρ της Γκραν Κανάρια δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Γιαννόπουλος (16 πόντους) με νέο τρίποντο μείωσε σε 80-75 ένα λεπτό πριν το φινάλε, όμως οι παίκτες του Προμηθέα έδειξαν ότι δεν είχαν περισσότερη ενέργεια και κυρίως στην άμυνα να βγάλουν στο παρκέ. Οι Ισπανοί δεν υπέπεσαν σε απροσεξίες και έφτασαν εύκολα στο  86-75.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 22-19, 13-15, 14-28