ΑΝΑΛΥΣΕΙΣΚΑΡΩΝΗΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το know-how του ΟΦΗ και το 69% του Ολυμπιακού (vids)

208προβολές

Τεχνογνωσία. Μία αρετή, που κάθε μεγάλη ομάδα που σέβεται τον εαυτό της, οφείλει να έχει στον οργανισμό της, ώστε να επιβιώσει στον σκληρό χώρο του πρωταθλητισμού. Ολυμπιακός και ΟΦΗ, χθες στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», έδειξαν ότι την κατέχουν για τελείως διαφορετικούς λόγους.

Ξεκινώντας από τον φιλοξενούμενο, το στατιστικό εκείνο στοιχείο που δείχνει το know-how των Κρητικών είναι ότι φέτος ξέρουν να ισοφαρίζουν τον Ολυμπιακό στο φαληρικό γήπεδο. 2/2 στο αντάμωμα της ομάδας του Γιώργου Σίμου με τους «ερυθρόλευκους»,…

… με την αρχή να γίνεται στις 19/10/2019 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. 1-0 ο Σουντανί στο 11’, 1-1 ο Ναμπί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τον ΟΦΗ, με τον Σουντανί, πάλι, να δίνει το «τρίποντο» στους Πειραιώτες, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Το «έργο» επαναλήφθηκε και ολοκληρώθηκε χθες. Από τη διακύμανση του σκορ (2-1), το γκολ ισοφάρισης του Σακόρ στα «χασομέρια» του πρώτου 45λεπτου,  μέχρι το ότι πάλι τα γκολ του Ολυμπιακού τα πέτυχε ένας – ο ίδιος – παίκτης (Χασάν).

Το «επίτευγμα» του Κρητικού συλλόγου γίνεται ακόμη μεγαλύτερο, αν αναλογιστούμε ότι το πέτυχε κόντρα σε μια σεζόν του Ολυμπιακού, απλά «θεϊκή». Το 20ο πρωτάθλημα τα τελευταία 24 χρόνια για τους «ερυθρόλευκους», ομολογουμένως δείχνει τον… τρόπο.

Ωστόσο, αυτό που δεν ξέρουν πολλοί είναι ότι ο ΟΦΗ κοίταξε, για λίγο, στα μάτια χθες την ομάδα του 69%. Κάνοντας το πενηνταράκια, ο Ολυμπιακός φέτος έχει δώσει 52 παιχνίδια, από τα οποία έχει κερδίσει τα 36! Τουτέστιν 10 ισοπαλίες (Βικτόρια Πλζεν 0-0, Τότεναμ 2-2, Παναθηναϊκός 1-1, Ξάνθη 0-0, Πανιώνιος 1-1, ΠΑΟΚ 1-1, Βόλος 0-0, ΑΕΚ 0-0, Λαμία 0-0 και εσχάτως με τη Γουλβς 1-1) και 6 ήττες (Ερυθρός Αστέρας 3-1, Μπάγερν Μονάχου 2-3, Μπάγερν Μονάχου 2-0, Τότεναμ 4-2, Άρσεναλ 0-1 και ΠΑΟΚ 3-2).

Πηγαίνοντας το πιο μακριά, σ’ αυτά τα 52 ματς, οι Πειραιώτες έχουν πετύχει 101 γκολ (περίπου 2 ανά αγώνα) και έχουν δεχθεί 36 (περίπου 0,5 ανά αγώνα).

Χρονιά-πρότυπο για τους πρωταθλητές Ελλάδος, στατιστικό-παράσημο για τον ΟΦΗ.